طالقانی: تیم ملیِ بدون سرمربی در فدراسیون من جواب داد، دبیر باید همه کارهایش را زمین بگذارد و به کشتی بچسبد

به گزارش تور اروپا ارزان، رئیس اسبق فدراسیون کشتی گفت: باید به دبیر بگویم مردم تو را به عنوان قهرمان المپیک می شناسند، باید کفش هایت را بالا بکشی و دنبال کار کشتی بدوی.

طالقانی: تیم ملیِ بدون سرمربی در فدراسیون من جواب داد، دبیر باید همه کارهایش را زمین بگذارد و به کشتی بچسبد

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا طالقانی که میهمان اولین برنامه دایره طلایی در سال 99 بود، در آغاز صحبت هایش با اشاره به شرایط این روزهای کشور گفت: سال جدید برای من خیلی بد بود، عید سال جاری بد آغاز شد و بیش از سه هزار نفر از هموطنان مان در بین مان نیستند. به عنوان کوچکتر می گویم، من سنت های ایرانی را خیلی دوست دارم، از چهارشنبه سوری گرفته که فلسفه اش یاری به مردم بوده است تا عید نوروز، ولی بدون مردم و دیدوبازدیدهای همیشگی، سال جاری غمگین بودم. البته این را هم بگویم که من خودم در ابتدا مراعات نکردم و همه جا می رفتم ولی الان چند روز است که از این موضوع هم ناراحتم. این فاجعه را که دیدم، حالا دیگر رعایت می کنم. البته از دولت درخواست می کنم اگر قرار است تعطیل کنید چرا بانک و اداره ها باز هستند؟ یک هفته تمام ایران را تعطیل نمایند. 30-40 تماس در روز دارم، برای ارقام خیلی کم. احساسم این است که همه باید به هم یاری کنیم، تا این راستا سخت را بگذرانیم و در کنار آن ورزش هم روزهای آبرومندی را پشت سر بگذارد.

طالقانی تعویق یک ساله المپیک را برای کشتی ایران خوب دانست و تاکید نمود: تیم ما جوان است و کم نام. البته ایرانی ها نشان داده اند که کم نام ها می توانند کارهای عظیم انجام دهند. البته به خاطر تعویق المپیک به خاطر این بیماری ناراحتم ولی اینکه فرصتی برای ریکاوری پیدا کردیم خوب است. این تعویق یک ساله خصوصا در کشتی فرنگی که محمد بنا تیم جوانی را ساخته، به ما یاری می نماید. تیم آزادمان هم خیلی خوب است. غلامرضا محمدی، عباس حاج کناری و ابراهیم مهربان خیلی کار نموده اند. این فرصت خوبی است که باید از آن استفاده کنیم.

وی در خصوص تعطیلی اردوی تیم های ملی کشتی ادامه داد: این اشتباه است، اگر قرار است فقط کشتی قرنطینه گردد، چرا اجتماعات دیگر هستند؟ یقین بدانید کشتی گیران زرنگ تر از این حرف ها هستند. کنار دریاچه می دوند. از برخی ها شنیدم که کشتی گیران در خانه ضمن رعایت نکات بهداشتی، تمرین می نمایند. اما درنهایت اگر تعطیلی هست برای همه باشد. به نظرم بچه های ما از آنهایی نیستند که در این دوره بخوابند. آنها پر از انگیزه هستند. گرچه این دوره هم باید بگذرد. هرچقدر بچه ها تمرین انفرادی داشته باشند، جای تمرین کشتی را نمی گیرد. خدا رحمت کند ابوطالب طالبی که می گفت اگر 6 ماه تمرین انفرادی کنیم باز هم اندازه دو تمرین با حریف، نقاط ضعف مان را نشان نمی دهد. البته من می بینم ورزشکاران با رعایت همه اصول، تمرین می نمایند.

قهرمان سابق کشتی تهران همچنین از اهالی کشتی خواست که جویای احوال پیشکسوتانی چون سیدمحمد خادم، کیومرث ابوالملوکی و... شده و برای سلامت آنها دعا نمایند. او در همین ارتباط افزود: من یک نفر را در کشتی آوردم که اگر تحریم نبودیم مدال های زیادی می گرفت. رضا سوخته سرایی در بستر بیماری است. از همه اهالی کشتی می خواهم برای شفای عاجل او دعا نمایند. سوخته سرایی پهلوان بی بدیلی است که خاطرات بسیار خوبی از او دارم.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون کشتی در خصوص فدراسیون علیرضا دبیر و چیزهایی که باید در اولویت کار قرار دهد، توضیح داد: دبیر خیلی زرنگ تر و تحصیل تر نموده از آن است که من برای او توصیه ای داشته باشم. به سنش نگاه نکنید وی بسیار باتجربه است. من وقتی به فدراسیون کشتی رفتم، گفتم باید تیمم قهرمان المپیک گردد. دبیر هم راه سختی را آغاز نموده، جز اینکه هر کاری دارد کنار بگذارد و بچسبد به کشتی. دیگر او نمی تواند بگوید من 6 ماه است آمدم، المپیک یک سال عقب افتاده و فقط باید به فکر افتخارآفرینی کشتی باشد. من خیلی راضی شدم حسن یزدانی ما سرحال است. ما یک روز تمرین نکنیم عقب می افتیم. بهترین فرصت است که به دبیر بگویم مردم تو را به عنوان قهرمان المپیک می شناسند، باید کفش هایت را بالا بکشی و دنبال کار کشتی بدوی. کاری که در خانه کشتی انجام شد، خیلی خوب بود، فقط باید فکرت به المپیک باشد. خود دبیر از همه بهتر می داند چقدر طلای المپیک شیرین است و چه مزه ای دارد. من هم در وقتی رسول خادم در المپیک آتلانتا طلا گرفت، آنجا بودم.

وی در خصوص مدلی که سال 2005 و در دوره ریاستی او در تیم ملی کشتی آزاد به اجرا درآمد و آن هم راهنمایی تیم با 4 مربی، بدون سرمربی بود، اظهار داشت: من به خاطر علاقه بسیار زیادم به کشتی، همه چیز را تست می کردم. همان دوره بود که در بودن محمد طلایی از علیرضا دبیر استفاده کردم. وقتی رنگرز بود حمید سوریان را برای تیم ملی انتخاب کردم چون دنبال جوانگرایی بودم. خود رسول خادم را خواهش کردم مدیر تیم های ملی گردد. از امیرخادم که آن موقع هم کشتی می گرفت خواستم سرمربی تیم ملی باشد. من به جوانگرایی اعتقاد داشتم. خواستم یک دوره هم تیم ملیِ بدون سرمربی را تجربه کنیم، یکی هم رئیس کمیته فنی شد. به نظر من جواب داد. الان همه سرمربیان ما از همان دوره هستند. بنا را از آلمان آوردم، می گفت سرمربی هم نمی شوم، مربی بود که تیمش قهرمان شد در گرجستان. اگرچه به این هم اعتقاد دارم که هرجا چارچوبی باشد، باید یک عظیمتر آن بالا باشد. تمام تیم های ما آن موقع قهرمان دنیا شدند.

رئیس اسبق فدراسیون کشتی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا کاری در دوران فعالیتش در فدراسیون کشتی بوده که اگر به گذشته برگردد آن کار را انجام ندهد؟ گفت: من پر از شتباه بودم چون دوست داشتم کار کنم. اشتباهاتم را هم گردن کسی نمی انداختم و سعی می کردم اشتباهم را براساس استمرار کار، کم کنم. هر شب فحش و تهمت زیادی می شنیدم، علیه من هر چه می نوشتند واکنش نشان نمی دادم و حتی حرفی که نزده بودم را تکذیب نمی کردم. چون می خواستم تیمم 36 سال بعد از سیدمحمد خادم قهرمان دنیا گردد. تیم که قهرمان دنیا گردد، همه اشتباهات هم پوشش داده می گردد، این اتفاق هم با کمترین پول رخ داد. از مردان عظیمی هم استفاده کردم. هیئت رئیسه من را ببینید چه کسانی بودند، 8 قهرمان دنیا و المپیک، وزیر و وکیل. از رسول خادم گرفته تا منصور برزگر، مرحوم مهدی خالدی، مهندس ترکان، غفوری فرد و... کشتی آدم های عظیم می خواهد. گفتند اینها تو را بیرون می نمایند اما تیم ما بعد از 36 سال قهرمان دنیا شد. یکی از مسائل ما این است یک نفر را که می آوریم عدم ثبات مدیریت باعث می گردد اشتباهات کم نگردد. ثبات مدیریت پیامدش موفقیت است. شعارم این بود که چو ایران نباشد، تن من مباد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 733

به "طالقانی: تیم ملیِ بدون سرمربی در فدراسیون من جواب داد، دبیر باید همه کارهایش را زمین بگذارد و به کشتی بچسبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالقانی: تیم ملیِ بدون سرمربی در فدراسیون من جواب داد، دبیر باید همه کارهایش را زمین بگذارد و به کشتی بچسبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید