فاطمی امین: نمی توان از صنعت خودرو دفاع کرد

به گزارش تور اروپا ارزان، وزیر صمت گفت: حوزه خودرو به دلیل این که عموم مردم با آن در ارتباط هستند، همواره مجذوب کننده بوده و ممکن است با ابهاماتی هم روبرو باشد، البته وزارت صمت 25 درصد اقتصاد را مدیریت می نماید که 3 درصد آن به خودرو اختصاص دارد، سهم خودرو در حوزه کار ما بالا نیست.

فاطمی امین: نمی توان از صنعت خودرو دفاع کرد

به گزارش فارس، سیدرضا فاطمی امین در ساعات پایانی روز گذشته در برنامه صف اول شبکه خبر گفت: مسائل صنعت خودرو کشور مربوط به امروز و دیروز نیست و شاید بیش از پنجاه سال است که این مسائل وجود دارد، اما این موارد یک بار برای همواره باید حل وفصل شوند.

وی اعلام کرد: از سال 1386 مجری طرح خودروهای فرسوده بودم، بنابراین به طور مستقیم با صنعت خودرو ارتباط داشتم و در آن موقع برای نخستین بار طرح فروش خودروهای فرسوده به طور جدی و عملیاتی اجرا شد و در طول یک سال بیش از 225 هزار خودرو فرسوده از رده خارج شد درحالی که تا آن موقع تنها 45 هزار خودرو فرسوده از رده خارج شده بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: حوزه خودرو به دلیل این که عموم مردم با آن در ارتباط هستند، همواره مجذوب نماینده بوده و ممکن است با ابهاماتی نیز روبرو باشد، البته وزارت صمت 25 درصد اقتصاد را مدیریت می نماید که 3 درصد آن به خودرو اختصاص دارد، یعنی سهم خودرو در حوزه کار ما بالا نیست.

وزیر صمت یادآور شد: صنعت خودرو نه آنقدر کوچک و بی اهمیت است که آن را پنهان نموده و صورت مسئله آن را پاک کنیم، نه آن قدر اکنون بالنده است که بتوان از آن دفاع کرد؛ بلکه اکنون باید با نگاه طبیبانه به این صنعت نگاه نموده و مسائل مربوط به آن را حل نموده و راهکار ها را نهایی و در یک دوره زمانی اجر کنیم که ما این دوره زمانی را دو سال در نظر گرفته ایم و برای اجرایی کردن این مهم برنامه لازم تهیه شده است.

* بازه زمانی 1402 تا 1404 نقطه عطف صنعت خودرو خواهد بود

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: این برنامه دوساله تا اواخر سال 1404 ادامه دارد، یعنی از سال 1402 این موضوع تغییر پیدا خواهد نمود و درواقع نقطه عطف همین بازه زمانی است.

فاطمی امین با اشاره به بازدید رئیس جمهور از شرکت های خودروسازی در اواخر اسفندماه سال گذشته، شرح داد: رئیس جمهوری در این بازدید در هشت محور دستوراتی را ابلاغ کردند که تمامی آن دستورات یا مقطعی بوده که اعمال شده یا برای اجرا نیازمند زمان بوده است. برای مثال یکی از دستورات ایشان افزایش گارانتی خود و از دو سال به سه سال بوده است که این مهم ابلاغ و اجرایی شده است.

وی دیگر دستور رئیس جمهوری را افزایش 50 درصدی فراوری خودرو نسبت به سال گذشته بوده اعلام و اعلام کرد: سال گذشته کمتر از 900 هزار دستگاه فراوری شد و سال جاری یک میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو فراوریشده است.

وزیر صمت بابیان این که شاخصی به نام عبور مستقیم خودرو وجود دارد، توضیح داد: از خودروهایی که وارد خط می شوند، چند مورد به طور کامل از خط خارج شده و چند مورد به عنوان خودروی ناقص وارد پارکینگ می شوند؛ امروز هم ایران خودرو و هم سایپا هر دو صد درصد عبور مستقیم خودرودارند، یعنی خودرو در خط کامل بیرون آمده و وارد پارکینگ نمی گردد درحالی که دریک زمانی این رقم به 18 درصد کل فراوریات هم رسیده بود؛ البته به طور دقیق میانگین فراوری خودروی کامل سایپا بالای 90 درصد و ایران خودرو از اوایل خردادماه به بالای 95 درصد رسیده است.

فاطمی امین گفت: در چند سال گذشته خودروسازان بزرگ جهان با نزدیک به 20 میلیون کاهش فراوری روبه رو شدند یا بسیاری از کشورهایی که در صنعت خودرو پیشرفته هستند در فواصل طولانی اقدام به فروش خودرو می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1898

به "فاطمی امین: نمی توان از صنعت خودرو دفاع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاطمی امین: نمی توان از صنعت خودرو دفاع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید