فوت و فن تهیه دلمه برگ مو؛ ترفند وا نرفتن و سفت نشدن دلمه

به گزارش تور اروپا ارزان، دلمه برگ مو تبریزی یکی از غذا های محبوب ترکی است که ترفندی برای وا نرفتن و سفت نشدن دلمه برگ مو دارد.

فوت و فن تهیه دلمه برگ مو؛ ترفند وا نرفتن و سفت نشدن دلمه

دلیل وا رفتن دلمه برگ مو و راه چاره آن

در صورتی که آب زیادی به دلمه ها اضافه کنید، ممکن است دلمه ها شل شده و از هم پاشند. بنابراین، باید به مقدار ای آب اضافه کنید که سطح آن زیر دلمه ها باشد. انتخاب برگ مو های کوچک که نمی توان به خوبی آن ها را بقچه کرد، یکی از علل وا رفتن دلمه برگ مو است.

برای انتخاب برترین برگ مو، مناسب است برگ هایی با مقدار کف دست را انتخاب کنید. در صورتی که مقدار برگ شما کوچک است، می توانید 2 برگ را روی هم قرار داده و سپس دلمه را آماده کنید. برای جلوگیری از وا رفتن دلمه ها در قسمت پایین قابلمه، حتماً چند برگ کف قابلمه را قرار دهید و سپس دلمه ها را به صورت وارونه در قابلمه بچینید.

بعلاوه، می توانید یک بشقاب را به صورت برعکس روی دلمه ها قرار داده تا شکل دلمه ها تا زمان پخت حفظ گردد.

برای سرو کردن دلمه برگ مو، قبل از انتقال آن به ظرف مورد نظر، صبر کنید تا غذا کمی خنک گردد. این روش، از وا رفتن و ریختن دلمه ها جلوگیری می نماید.

برای پخت دلمه برگ مو، بعد از پیچیدن آن ها، آن ها را به صورت فشرده به پشت داخل قابلمه قرار دهید و سپس چاشنی دلمه را روی آن بریزید. این روش، از وا رفتن دلمه ها جلوگیری می نماید و باعث می گردد دلمه ها به صورت متناسب و خوشمزه پخته شوند.

دلیل سفت شدن دلمه برگ مو و راه چاره آن

یکی از مهم ترین عواملی که تاثیر بر سفت شدن دلمه برگ مو دارد، نوع و کیفیت برگ های استفاده شده است. برای تهیه دلمه برگ مو، بهتر است از برگ های تازه، نازک و سبز روشن بهره ببرید. استفاده از برگ های ضخیم ممکن است منجر به سفت شدن غیرمطلوب دلمه گردد. بعلاوه، بی دقتی در نحوه پخت و آماده سازی برگ مو ها با آب یا سس مخصوص نیز می تواند باعث سفت شدن غیرمطلوب دلمه گردد.

پیشنهاد تبریزی ها برای خوشمزه تر شدن دلمه برگ مو

در ادامه چند نکته و پیشنهاد از خانم های تبریزی برای خوشمزه تر شدن دلمه برگ برایتان ارائه شده است.

برای پخت دلمه برگ مو، باید شعله گاز را روی حالت میانه تنظیم کنید. استفاده از شعله گاز بیش از حد قوی ممکن است باعث تبخیر آب در قابلمه شده و باعث سوختن دلمه ها گردد. از سوی دیگر، استفاده از شعله گاز ضعیف نیز زمان پخت را افزایش داده و دلمه را بیش از حد نرم و پخته می نماید.

قبل از پخت دلمه برگ مو، بهتر است آن را قبل از آماده سازی، به مدت چند ساعت خیس کنید تا دلمه نرم گردد.

اگر می خواهید طعم دلمه کمی ترش باشد، می توانید شکر را حذف کنید.

بعلاوه، قبل از پخت برنج، بهتر است آن را برای چند ساعت در آب نمک خیس کنید.

پس از شستشو، برگ ها را برای 2 تا 3 دقیقه در آب جوشانید. این کار باعث نرم شدن برگ ها می گردد و در نتیجه دلمه ها حالت شکننده نخواهند داشت. مدت زمان جوشاندن ممکن است بسته به ضخامت برگ مو و ترکیب آن متفاوت باشد. برای برگ های ضخیم تر، ممکن است بهتر باشد آن ها را چند دقیقه بیشتر بجوشانید.

برای بهبود طعم دلمه، می توانید مقداری آب گوشت را به سس دلمه اضافه کنید و اجازه دهید دلمه ها در آب گوشت بجوشند تا طعم بهتری بگیرند.

برای تهیه دلمه برگ مو، باید به عنوان یک فوت و فن، بدانید که بافت و قوام دلمه شما تأثیر بسیاری در طعم و خوشمزگی آن دارد. برای پخت دلمه هایی که تردتر و خوشمزه تر هستند، می توانید پس از آماده سازی دلمه ها، آن ها را برای یک تا 2 دقیقه در مایکروویو قرار دهید. این کار باعث می گردد دلمه ها ترد شوند و طعم بهتری داشته باشند. در صورتی که به مایکروویو دسترسی ندارید، می توانید دلمه ها را برای چند دقیقه در فر یا توستر قرار دهید. این روش نیز باعث می گردد دلمه ها ترد و خوشمزه تر شوند.

در صورت استفاده از رب انار برای تهیه دلمه برگ مو، می توانید در سس دلمه، به جای سرکه و آبلیمو، مقداری رب انار اضافه کنید.

منبع: نمناک

منبع: فرارو
انتشار: 16 مرداد 1402 بروزرسانی: 16 مرداد 1402 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 2080

به "فوت و فن تهیه دلمه برگ مو؛ ترفند وا نرفتن و سفت نشدن دلمه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوت و فن تهیه دلمه برگ مو؛ ترفند وا نرفتن و سفت نشدن دلمه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید