لکنت زبان در بچه ها 3 ساله تا 6 ساله

به گزارش تور اروپا ارزان، لکنت زبان در بچه ها 3 ساله و بزرگتر یکی از مشکلاتی است که والدین در خصوص آن نگرانی بسیار دارند. در عین حال لکنت زبان ممکن است به اشتباه تشخیص داده گردد و با روندی که کودک برای تکامل گفتارش طی می نماید اشتباه گرفته گردد. در این مقاله به شناخت لکنت زبان، علل احتمالی و راهکار آن می پردازیم.

لکنت زبان در بچه ها 3 ساله تا 6 ساله

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - ذهن یک کودک پیش دبستانی پر است از سوالات، دستورالعمل ها و شعر های بچه هاه تکه پاره! کودک شما هنوز در حال یاد دریافت اینست که چطور افکارش را به کلمات معنی دار تبدیل کند و در این راستا خطا کردن بسیار معمول است. کودک شما ممکن است سخنان خود را با استفاده کردن از صدا هایی مثل هوم... یا ام... جالب تر کند و کلمات یا عباراتی را مرتبا تکرار کند (هی هی هی هی مامان من می تونم... امممم... می تونم برات یه چیزی تعریف کنم؟). او حتی ممکن است حرف اول کلمات را یکی دوبار تکرار کند (م... م... مثل این!). خب این مسائل تا به اینجا کاملا نرمال هستند. کودکتان را به حال خودش بگذارید. او بزودی از دل این اشتباهات کوچک رشد خواهد نمود.

با این حال تعدادی مسائل گفتاری هستند که می توانند نشاندهنده یک مشکل جدی مانند لکنت زبان کودک باشند:

 • تکرار کردن حروف آغازین کلمات به دفعات (آ. آ. آ. آشپزخونه) طوریکه کودک آن حرف را سه بار یا بیشتر تکرار کند.
 • جایگزین کردن حرفی که روی آن گیر نموده است با اه (باه باه باه بازیگر).
 • کشیدن بعضی صدا ها (م م. م. م. موتور سیکلت).
 • سریع صحبت کردن.
 • توقف های طولانی مدت حین ادای کلمات و صحبت کردن.
 • کلنجار رفتن با خود و ناراحتی ناشی از عدم توانایی در رساندن منظور.
 • بدتر شدن اوضاع هنگام مضطرب بودن یا مثلا معذب بودن.

علت لکنت زبان در بچه ها 3 ساله و بزرگتر چیست؟

هیچ کس نمی داند علت لکنت زبان دقیقا چیست. بسیاری از پژوهشگران معتقدند لکنت زبان، تاثیر خطا های کوچک و ناگهانی مغز کودک بر روی آهنگ کلمات و نحوه ادا کردنشان است. همانطور که بعضی بچه ها در دریافت توپ حین توپ بازی مشکل دارند، بعضی دیگر ممکن است در مهارت های گفتاری مورد احتیاج برای ادای منظورشان مشکل داشته باشند. لکنت زبان می تواند در خانواده ارثی باشد و در پسران تا 4 برابر بیشتر از دختران اتفاق می افتد. این مشکل هیچ ربطی به ضریب هوشی کودک ندارد و به هیچ عنوان نشان دهنده والدین بد یا مسائل روانی نهانی کودک نیست. اتفاقات تنش زا مثل نقل مکان کردن به یک خانه جدید یا رفتن به یک مهدکودک جدید می تواند لکنت زبان را بدتر کند، اما اینطور نیست که دقیقا همین اتفاقات مسبب لکنت زبان گردد.

آخرین مطالعات دانشگاه بریتانیا بر روی بچه ها 8 تا 12 سال نشان می دهد بچه های که در خانواده های دوزبانه رشد یافته اند بیشتر از بچه های که در خانه شان منحصرا به یک زبان صحبت می گردد دچار این مشکل می شوند. طبق این مطالعات لکنت زبان از 4 سالگی آغاز می گردد. با این حال مطالعات 8 ساله در این زمینه نشان می دهد لکنت زبان تاثیر چندانی بر پیشرفت تحصیلی ندارد.

چگونه به بهتر صحبت کردن کودکم یاری کنم؟

چه کودکتان دچار لکنت زبان بوده و چه درگیر یادگیری چم و خم های یک زبان باشد به حمایت شما و درک متقابل از سوی شما احتیاج دارد. تشویق شما به او یاری می نماید صدایش را بخوبی کنترل کند و از بدتر شدن هر مشکل کوچک دیگری جلوگیری می نماید. این ها چند اصل پایه هستند که باید رعایت کنید:

 • وقتی کودکتان در بیان یک جمله به مشکل برمی خورد ارتباط چشمی تان را همچنان با او حفظ کنید و در کمال آرامش منتظر باشید جمله اش را به انتها برساند.
 • وقتی با او حرف می زنید تن صدایتان آرام بخش باشد.
 • هر روز وقتی برای بحث آزاد و بدون استرس با فرزندتان کنار بگذارید.
 • بجای انتقاد کردن به او گوش دهید، اینکه از او بخواهید دوباره آغاز کند یا شمرده و آرام حرف بزند فقط باعث عصبی تر شدن او و بدتر شدن مشکلش می گردد.
 • اجازه دهید بداند شما مشکلش را می دانید و در این راه از او جانب داری می کنید. وقتی که او به سختی جمله اش را تمام می نماید، شنیدن این حرف که: صحبت کردن می تواند گاهی مشکل باشد. به او حس بهتری خواهد داد؛ یا دانستن اینکه سخت کوشی اش موجب می گردد به او افتخار کنید. اگر شما وانمود کنید که اصلا چنین مسئله ای وجود ندارد فرزندتان فکر می نماید لکنت زبان یک خطای نابخگرددنی ست.

اگر به وجود لکنت زبان در بچه ها 3 ساله یا بزرگتر خود مشکوک شده اید، به گفتار درمانگر مراجعه نموده و از او بخواهید گفتار فرزندتان را آنالیز کند. معطل نکنید، بچه های که در مراحل اولیه شکل گیری لکنت زبانشان، در جلسات گفتار درمانی شرکت نموده اند نتیجه فوق العاده ای در صحبت کردن به شکل نرمال گرفته اند.

گفتار درمانگر به شما می گوید که کودکتان در حال طی کردن سیر طبیعی تکامل گفتارش است یا یک مشکل جدی دارد. اگر هم متوجه نکته ای شد، مطمئن باشید بهترین راه برای حرف زدن با کودکتان را نشانتان می دهد. بهترین درمان برای لکنت زبان در بچه ها 3 ساله تا 6 ساله وجود والدین مطلع است. والدینی که فرزندشان را درک می نمایند.

بعضی از بچه ها به جلسات گفتار درمانی شخصی و یک نفره با درمان گر احتیاج دارند. گفتار درمانگران هنگام کار با بچه ها پیش دبستانی از بازی ها و تکنیک هایی استفاده می نمایند که از سرعت حرف زدن کودک بکاهند. اگر کودکتان یاد بگیرد زمان حرف زدن آرامش داشته باشد توانسته است مشکل لکنت زبانش را مغلوب کند. گفتار درمانگر حتی ممکن است به شما هم یاد بدهد چطور این مساله را در خانه مدیریت کنید. چون همانطور که انتظار می رود همراهی والدین در این موضوع باعث سریع تر شدن فرایند بهبود کودک خواهد شد.

برگرفته از: healthday

منبع: setare.com
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1263

به "لکنت زبان در بچه ها 3 ساله تا 6 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لکنت زبان در بچه ها 3 ساله تا 6 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید