7 رمان حال خوب کن که شما را در دنیای داستان غرق می نمایند

به گزارش تور اروپا ارزان، غرق شدن در دنیای داستان، لذتی است که هرگز فراموش نمی گردد. خیلی از داستان ها و رمان ها هستند که آنقدر تاثیرگذار هستند که تا مدت ها بعد از خواندنشان ما را درگیر خود می نمایند. رمان های حال خوب کن نه تنها لذت خواندن کتاب را به مخاطب می دهند که وسط مسائل و درگیری ها شبیه قایق نجات عمل می نمایند.

7 رمان حال خوب کن که شما را در دنیای داستان غرق می نمایند

گاهی رمان را برای سرگرمی می خوانیم، گاهی از سر کنجکاوی روایت های عاشقانه، پلیسی یا تاریخی را دنبال می کنیم و حتی گاهی به مباحث روانشناسی یا فلسفی رمان ها علاقه مندیم. بنابراین، بسته به این که چه کسی، با چه هدفی و در چه شرایطی، رمان می خواند تجربه ای متفاوت شکل می گیرد. اما این تجربه ها در یک ویژگی مشترک اند و آن لذت رمان خوانی است. لذتی ناب که باعث می شود در جهانیی رویایی غرق شویم و مشتاقانه آثار مفصل را بخوانیم.

1. مرد صدساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد

پیرمرد صدساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد، رمانی مفرح و شاد به قلم یوناس یوناسون است که در ایران با سه ترجمه منتشر شده است. این رمان جزء پیشنهادهای سومین مرحله از کمپین خوش حال با کتاب، به نام داستان های حال خوب کن فیدیبو است.

در سال 2009 در سوئد این رمان با نامی عجیب و طولانی، پیرمرد صدساله ای که از پنجره بیرون پرید و ناپدید شد به چاپ رسید. این کتاب اولین رمان یوناس یوناسون، روزنامه نگار 49 ساله بود که ابتدا نه توجه زیادی را به خود جلب کرد و نه کسی برای آن پیروزیتی پیش بینی کرد، اما این اثر سال بعد پرفروش ترین کتاب سوئد شد و در سراسر جهان به یکی از محبوب ترین رمان ها تبدیل شد.

داستان درباره آلن کارلسن، پیرمردی صد ساله است که در خانه سالمندان زندگی می کند و تصمیم می گیرد در روز تولدش از پنجره فرار کند. آلن در ایستگاه متروکه قطار با جوانی روبه رو می شود که از او می خواهد مراقب چمدانش باشد تا به دستشویی برود و برشود، اما اتوبوس می رسد و جوان هنوز در دستشویی است، پس آلن با چمدان راهی سفر می شود؛ اما سفری پرماجرا.

از این رمان، یک فیلم سینمایی به کارگردانی فلیکس هرنگرن و بازی کمدین سوئدی، رابرت گوستافسن، نیز ساخته شده است.

یوناس یوناسن در سال 1961 در جنوب سوئد به جهان آمد. نوشتن را با روزنامه نگاری شروع کرد. بعد مشاور رسانه ای و تهیه نماینده تلویزیون شد. شرکت رسانه ای او بسیار پیروز شد. او در 47 سالگی شخصیت رمان را در ذهن خود ساخت و در گذر سال ها گاهی صفحه ای از رمان را می نوشت تا بتواند با فشار عصبی خرد نماینده کنار بیاید. این فشار انتها باعث شد او افسرده و خسته کارش را رها کند و همراه پسر کودکش به نقطه ای دور افتاده در جزیره یوتلاند سوئد نقل مکان کند. پس از این نقل مکان او توانست تمام وقت به نوشتن اولین رمانش بپردازد.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

2. مادربزرگ سلام می رساند و گفت متاسف است

نویسنده کتاب مادربزرگ سلام می رساند و می گوید متاسف است، کسی نیست جز فردریک بکمن. اغراق نیست اگر بکمن را از پدیده های بازار کتاب جهان بدانیم. این نویسنده جوان سوئدی با رمان مردی به نام اوه شهرت یافت و میلیون ها نفر این شاهکار را خواندند.

داستان این کتاب درباره السا دختری تقریبا 8 ساله است که تنها و بهترین دوستش مادربزرگش است. السا بیشتر از سنش می فهمد و مادربزرگش هم اهمیت چندانی به قوانین اجتماعی نمی دهد و همین باعث شده که دیگران به چشم افرادی دردسرساز به آن دو نگاه نمایند. السا با مادربزرگش هر شب به سرزمینی به اسم تقریبا بیداری قدم می گذارد و تنها در آنجاست که دیگر نگران هیچ کدام از تفاوت هایش با دیگران نیست. وقتی مادربزرگ از جهان می رود، السا واقعا عصبانی و ناراحت است که مادربزرگ او را تنها گذاشته اما او به دنبال نقشه گنجی می رود که مادربزرگ برای او گذاشته است. در واقع در پیچ و خم این ماجراست که السا با همسایه ها و خانواده خود بیشتر آشنا می شود.

بکمن در سال 1981 در سوئد به جهان آمد. اولین رمان او مردی به نام اُوِه بود که در سال 2012 منتشر شد و با استقبال روبرو شد.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

  • با این کتاب ها در جهت پیروزیت یک قدم رو به جلو بروید

3. دختر پرتقالی

کتاب صوتی دختر پرتقالی از جمله پیشنهادهای کمپین خوش حال با کتاب فیدیبو نوشته یوستین گردر است. گردر نویسنده و مدرس فلسفه نروژی است. این کتاب صوتی در دسته رمان های فلسفی طبقه بندی می شود که در آن، یوستین گردر، با زبانی ساده و در قالب داستان، به توضیح این سوال ساده می پردازد که زندگی چه ارزشی دارد؟

یوستین گردر که در کارنامه خود اثر پرفروش و اعجاب انگیز جهانی سوفی را دارد، این بار در کتاب صوتی دختر پرتقالی به سراغ مضامینی همچون عشق، زندگی و مرگ رفته است.

در این داستان پدری که از جهان رفته برای پسرش نامه ای به یادگار گذاشته که در آن گفته؛ عشق تنها ارزش این زندگی است و در جوانی چگونه دختر پرتقالی را دیده و شیفته او شده است؛ البته دختری مرموز و دست نیافتنی. پدر باور دارد دختر ماهیت جهانیی ندارد و در برابر او همواره تسلیم است. در حقیقت او به بهانه این نامه، از پسرش می خواهد تا درباره راز و رمز پیدایش این جهان، سیاره ها، انسان و هستی تفکر کند.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

4. خانه لهستانی ها

رمان خانه لهستانی ها، اثر مرجان شیرمحمدی است. شیرمحمدی در مصاحبه ای گفته است که این کتاب را تحت تأثیر ماجراهای هاکلبری فین نوشته است. قصه از زبان پسربچه چهارده ساله ای روایت می شود که داستان دوران ده سالگی اش در خانه لهستانی ها را بیان می نماید. زمانی که به همراه مادر و خاله و مادربزرگش در خانه ای واقع در محلات جنوبی تهران در دوره پهلوی دوم به همراه چند خانواده دیگر زندگی می کردند.

نام مرجان شیرمحمدی را بیشتر به عنوان بازیگر شنیده ایم. او متولد 4 فروردین 1352 در تهران است. از او سه رمان و دو مجموعه داستان به چاپ رسیده است. شیرمحمدی برای اولین کتاب خود برنده جایزه کتاب سال بنیاد گلشیری شد. تا کنون دو فیلم بلند سینمایی از داستان های او ساخته شده است. دیشب باباتو دیدم آیدا به کارگردانی رسول صدرعاملی از داستان بابای نورا و آذر، شهدخت، پرویز و دیگران از داستانی به همین نام به کارگردانی بهروز افخمی.

در قسمتی از پشت جلد کتاب خانه لهستانی ها آمده است:

5. اولین تماس تلفنی از بهشت

اولین تماس تلفنی از بهشت اثر میچ آلبوم نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی است. کتاب سه شنبه ها با موری، مشهورترین اثر این نویسنده است.

داستان اولین تماس تلفنی از بهشت، درباره شهری است که با ارواح درون بهشت، ارتباط دارد. یک روز صبح، در شهر کوچکی در میشیگان زنگ های تلفن به صدا در می آید. صداهای پشت خط ادعا می نمایند از بهشت تماس می گیرند. وقتی خبر این تلفن های عجیب همه جا پخش می شود مردم به این شهر می آیند، تا شاید بتوانند در این معجزه سهیم شوند. در همین زمان، خلبان بدنامی به نام سالی هاردینگ از زندان آزاد می شود و به کلدواتر بازمی شود.

میچ آلبوم نویسنده 51 ساله، نویسنده و فیلمنامه نویس آمریکایی است. او نخستین کتاب غیرداستانی اش را 12 سال پیش منتشر کرد که کتاب زندگی نامه یک قهرمان فوتبال بود.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

  • 8 کتاب که باعث می شوند از زندگی لذت ببرید

6. جاناتان مرغ دریایی

رمان جاناتان مرغ دریایی نوشته ریچارد باخ، یکی از پرفروش ترین کتاب های انگیزشی جهان به شمار می آید. این کتاب پر از نکته های مهم و سرشار از انگیزه و شور زندگی است. شنیدن این داستان برای هر انسانی الهام بخش خواهد بود. کتاب جاناتان مرغ دریایی که به زبان استعاری نگاشته شده است در داستانی کوتاه زندگی و کوشش های مرغ دریایی بلندپروازی به نام جاناتان لیوینگستون را توضیح می دهد. این رمان کوتاه و معناگرا را ریچارد باخ، نویسنده آمریکایی نوشته و کتاب در سال 1970 منتشر شده است.

جاناتان، داستان تمثیل زندگی انسان ها، جنگ و کشمکش درونی و بیرونی آن هاست. جاناتان پرنده ای است که برخلاف بقیه همنوعانش میل به پرواز در اوج دارد و از گروه آن ها جدا می شود و بقیه او را به عنوان یک مرغ طرد شده از خود می رانند. جاناتان اوج می گیرد و پرواز می نماید و به دنبال کشف آزادی از همه محدودیت هایش می پرد.

ریچارد باخ، خلبان آمریکایی سه کتاب درباره آموزش پرواز نوشته است که جاناتان مرغ دریایی معروف ترین آن هاست. این کتاب که در سال 1970 چاپ شده است. ریچارد دیوید باخ، در 23 ژوئن 1936 در ایلینوی آمریکا به جهان آمد. او از نوادگان یوهان سباستین باخ، آهنگساز مشهور بود.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

7. یک عاشقانه آرام

یک عاشقانه آرام، رمانی به قلم نادر ابراهیمی است. این کتاب برای اولین بار در سال 1374 منتشر شد و از سال 74 تا به امروز بیش از چهل بار تجدید چاپ شده است.

این کتاب همان طور که از نامش پیداست، روایت عاشقانه زندگی معلم خسته ادبیات(گیله مرد) با همسرش (عسل) جوان اهل آذربایجان است که در سه فصل نوشته شده است. رمان عشق دو شخصیت انقلابی و پرشور و حرارت را نشان می دهد که یکی اهل گیلان و دیگری از سرزمین آذربایجان است، اما به دست تقدیر با هم آشنا می شوند

نادر ابراهیمی، متولد 14 فروردین 1315 در تهران و درگذشته 16 خرداد 1387 است. او علاوه بر نوشتن رمان و داستان کوتاه در زمینه های فیلم سازی، ترانه سرایی، ترجمه و روزنامه نگاری فعالیت نموده است.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1055

به "7 رمان حال خوب کن که شما را در دنیای داستان غرق می نمایند" امتیاز دهید

10 کاربر به "7 رمان حال خوب کن که شما را در دنیای داستان غرق می نمایند" امتیاز داده اند | 4.1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 رمان حال خوب کن که شما را در دنیای داستان غرق می نمایند"

1 دیدگاه

محمد 9 آذر 1400

خیلی خوب بود امیدوارم برای همه موثر باشه

پاسخ به محمد
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید