منشا آب های زمین می تواند خورشید باشد!

به گزارش تور اروپا ارزان، سیاره ما پوشیده از آب است و بیش از 70 درصد سطح زمین را اقیانوس ها فرا گرفته اند و دانشمندان مدت ها است در تلاشند منشا این آب ها را بیابند.

منشا آب های زمین می تواند خورشید باشد!

به گزارش ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، اکنون یک مطالعه نو احتمال شگفت آوری را مطرح می نماید و آن رسیدن آب از خورشید به زمین است!

فیل بلاند (Phil Bland)، استاد دانشگاه کورتین (Curtin) و از دانشمندان این مطالعه در بیانیه ای گفت: یک نظریه وجود دارد که براساس آن آب در مرحله آخر شکل گیری زمین به وسیله سیارک های نوع سی (C-type) به زمین آمده است، اما آزمایش های پیشین بر روی اثر ایزوتوپی این سیارک ها نشان داد که به طور میانه آن ها با آب های یافت شده روی زمین مطابقت ندارند. این بدان معناست که دست کم یک منشا نامشخص دیگر وجود دارد.

تحقیقات ما نشان می دهد که باد های خورشیدی باعث ایجاد آب بر سطح دانه های کوچک گرد و غبار شده و این آب که از نظر ایزوتوپی سبک تر است، بخشی از آب های زمین را تامین نموده است.

این نظریه نو مبتنی بر تجزیه و تحلیل دقیق و اتم به اتم قطعات سیارکی از نوع اس (S-type) به نام ایتوکاوا (Itokawa) است. قطعات آن در سال 2010 به وسیله کاوشگر هایابوسا (Hayabusa) ژاپن جمع آوری و به زمین بازگردانده شد.

او اضافه کرد: سیستم برش نگاری (توموگرافی) اتمی ما در دانشگاه کورتین امکان مشاهده دقیق دانه های 50 نانومتری گرد و غبار سیارک ایتوکاوا را فراهم کرد. ما دریافتیم که این دانه ها حاوی آب هستند و در مقیاس بزرگ تر در هر متر مکعب 20 لیتر آب با خود دارند.

دانشمندان می گویند، این تحقیقات نه تنها برای درک تاریخچه سیاره ما مفید است بلکه به ما در ترک زمین نیز یاری می نماید. ما ممکن است بتوانیم از روش های مشابه در سفر های فضایی آینده استفاده کنیم.

لوک دالی (Luke Daly)، دانشمند دیگر این تحقیقات می گوید: به دست آوردن آب کافی برای فضانوردان بدون حمل محموله های زیاد یکی از موانع اکتشافات فضایی آینده است. تحقیقات ما نشان می دهد که فرآیند هوازدگی که در سیارک ایتوکاوا باعث به وجود آمدن آب شده است می تواند در سایر سیارک های بدون هوا نیز اتفاق افتاده باشد. این بدان معناست که فضانوردان ممکن است بتوانند ذخایر آب را مستقیم از غبار سطح سیاره به دست آورند.

مطالعه آن ها با عنوان Solar wind Contributions to the Earths Oceans در مجله Nature Astronomy منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1730

به "منشا آب های زمین می تواند خورشید باشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منشا آب های زمین می تواند خورشید باشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید