نکات بهداشتی مهم به وقت آماده سازی غذا

به گزارش تور اروپا ارزان، بهداشت نیوز/ البته باید توجه داشت که توجه به این دستورالعمل های بهداشتی مختص دوران همه گیری ویروس کووید-19 نبوده و بهتر است در مواقع بروز هرگونه همه گیری باکتریایی یا ویروسی به این مسائل بهداشتی توجه کنیم. احتمالا با برخی از اینها آشنا هستید، با این حال مرور این نکات مهم برای یادآوری همیشه الزامی است: افراد مبتلا به بیماری های تنفسی بهتر است در فرآیند آماده سازی غذا در منزل مشارکت نکنند.

نکات بهداشتی مهم به وقت آماده سازی غذا

در صورتی که مبتلایان به بیماری های تنفسی مجبور به تهیه غذا هستند، حتما در آشپزخانه از ماسک استفاده کنند. قبل از انجام فرآیند آماده سازی و تهیه مواد غذایی، دست ها را با آب گرم و صابون به مدت 20 ثانیه بشویید و سپس دست ها را کاملا خشک کنید. حین آماده سازی غذا باید از دستکش استفاده شود. دستکش های یک بار مصرف برای این کار مناسب هستند و باید پس از اتمام کار در سطل زباله دور انداخته شوند.

به انتقال عوامل میکروبی از غذای خام به غذای پخته آلودگی متقاطع گفته می شود. برای پیشگیری از آلودگی متقاطع حین آماده سازی مواد غذایی باید دقت کرد ابزارهایی مثل چاقو و قاشق و... که در تماس با مواد غذایی خام بودند نباید با مواد غذایی پخته در تماس باشند. سطوح و تجهیزات مورد استفاده برای آماده سازی غذا در آشپزخانه باید ضدعفونی شوند تا احتمال انتقال میکروب های بیماری زا کاهش پیدا کند.

گفته شده است باید برای نظافت سطوح و تجهیزات از پارچه های جداگانه استفاده شود تا از پراکندگی احتمالی ذرات عفونی و میکروارگانیسم های بیماری زا پرهیز شود.طبق دستورالعمل وزارت بهداشت، برای ساخت محلول ضدعفونی کننده باید مقدار پنج میلی لیتر معادل یک قاشق چایخوری از محلول سفیدکننده خانگی را در 750 میلی لیتر آب معادل حدود چهار لیوان حل کرد. از این محلول برای ضدعفونی کردن ظروف، سطوح و پارچه های تنظیف می توان استفاده کرد. از آب جوش نیز می توان برای ضدعفونی کردن ظروف استفاده کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 846

به "نکات بهداشتی مهم به وقت آماده سازی غذا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات بهداشتی مهم به وقت آماده سازی غذا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید