پولشویی 200 میلیارد یورویی در اروپا

به گزارش تور اروپا ارزان، مدیرعامل دانسکه بانک به دنبال افشای پولشویی یکی از شعبات این بانک در استونی از سمت خود استعفا کرد.

پولشویی 200 میلیارد یورویی در اروپا

به گزارش تور اروپا ارزان به نقل از گاردین، توماس بورگن در بیانیه استعفای خود اقرار نموده است بیشتر وجوهی که از شعبات این بانک در روسیه، انگلیس و استونی انتقال داده گردیده اند قوانین را نقض نموده اند: واضح است که دانسکه بانک نتوانسته است به مسئولیت خود در قبال پرونده پولشویی در شعبه استونی به درستی عمل کند و عمیقا به خاطر این موضوع متاسف است.

این بانک دانمارکی گفته است در تحقیقات مستقل خود به این نتیجه رسیده که در کنترل های ضد پولشویی این بانک نواقص زیادی وجود دارد. طبق این تحقیقات حدود نیمی از 15 هزار مشتری استونیایی مظنون به ارتکاب جرائم مرتبط با پولشویی هستند.

بنابر نتایج تحقیقات، برخی از کارکنان بانک با مشتریان همکاری نموده و قوانین امنیتی را رعایت ننموده اند. دانسکه بانک گفته است برخی از کارمندان فعلی و سابق خود در شعبه استونی را به پلیس این کشور معرفی نموده است. دانسکه بانک چهارشنبه هفته گذشته برای نخستین بار پذیرفت که در شعبات این بانک پولشویی اتفاق افتاده است.

دادسرای جرائم مالی استونی اعلام نموده است که از یافته های مختلف در جریان رسیدگی به این پرونده استفاده خواهد نمود. کیلوار کسلر- رئیس این دادسرا گفت که مورد اخیر نشان می دهد که در دانسکه بانک مشکلات مدیریتی و نظارتی حادی وجود دارد. بیل برودر- مدیر یکی از صندوق های پوشش ریسک آمریکایی گفت که برخی از افراد با نفوذ وثروتمند روسی از شعبه استونی برای انتقال وجوه غیرقانونی خود استفاده نموده اند.

دانسکه بانک اعلام نموده است تمام سود حاصل از حساب های مظنون به پولشویی سال های 2007 تا 2015 خود را صرف امور خیریه خواهد نمود. این مبلغ معادل 178 میلیون پوند خواهد بود. به عقیده تحلیل گران، در ماه های پیش رو به احتمال زیاد باید شاهد جریمه این بانک توسط مقامات پولی و بانکی دانمارک، اتحادیه اروپا و آمریکا باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 مهر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 101

به "پولشویی 200 میلیارد یورویی در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پولشویی 200 میلیارد یورویی در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید