چاره ای جز تعطیلی 15 روزه نداشتیم

به گزارش تور اروپا ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از النشره، حسان دیاب نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان با اشاره به تعطیلی سراسری 15 روزه در این کشور، گفت: نگرانی از آینده دغدغه مشترک مردم است. بدون تدابیر پیشگیرانه بهداشتی، کسب روزی تضمین شده نیست. من دغدغه های مردم را درک می کنم اما اولویت ما جان مردم لبنان است. بشریت در معرض خطر بزرگی به علت کرونا قرار دارند.

چاره ای جز تعطیلی 15 روزه نداشتیم

وی افزود: ما در راستا درست مهار کرونا حرکت می کنیم و مرحله اول را با پیروزیت پشت سر گذاشتیم زیرا مردم بسیار خوب رعایت کردند اما انفجار بندر بیروت به افزایش شمار مبتلایان به عدم پایبندی برخی از شهروندان به دستور العمل های بهداشتی منجر شد که در شیوع کرونا نقش زیادی داشت. برخی از مردم کرونا را جدی و کشنده تلقی نمی کنند و این اقدامات دولت را برباد می دهد.

دیاب تاکید کرد: ما تصمیم به تعطیلی و محدودیت جزیی گرفتیم؛ اما به خط قرمز رسیدیم و شاهد افزایش شمار مبتلایان بودیم. توان بیمارستانها از پذیرش بیماران عاجز است و ما نگران مرگ مردم در خیابان ها هستیم و ادامه این شرایط میسر نبود و تصمیم به تعطیلی سراسری 15 روزه گرفتیم.

وی با اشاره به اعتراضات به این تصمیم، گفت: این موضوع در همه جای دنیا است. از یکسو تاجران و کسبه شکوه دارند و از یکسو هم کادر درمانی ناقوس خطر را به صدا در آورده اند و خواهان تعطیلی یکماهه هستند.

دیاب گفت: اگر مردم چند ماه قبل پروتکل ها را رعایت می کردند، اوضاع کنونی پیش نمی آمد. ما چاره ای جز تعطیلی 15 روزه نداشتیم. ما اگر پیروز شویم جان مردم را نجات داده ایم. ما در آستانه اعیاد هستیم و اگر مردم پروتکل ها را رعایت نکنند، تعطیلی ها را تمدید می کنیم.

نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان گفت: از نیروهای امنیتی خواسته ایم که در همه جای لبنان با جدیت عمل کنند تا محدودیت های اعمال شده اجرایی شود. تصمیم و عزم جدی برای مهار کرونا و ممانعت از فروپاشی بخش درمانی برای مقابله با کرونا وجود دارد.

وی از لبنانی ها خواست که دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند.

گفتنی است که شورای عالی دفاع لبنان به ریاست میشل عون رئیس جمهوری لبنان روز سه شنبه و برای مهار شیوع بیماری کرونا از 14 نوامبر (24 آبان) به مدت 15 روز تعطیلی سراسری در این کشور گفت.

این شورا که در کاخ ریاست جمهوری در بعبدا برگزار گشت، هدف از این تعطیلی سراسری را کنترل و کند کردن شیوع بیماری خطرناک کرونا و حمایت از کادر پزشکی عنوان کرد.

این شورا تصمیم گرفت که برای کنترل و مهار ویروس کرونا از شنبه 14 نوامبر تا صبح دوشنبه سی ام نوامبر تعطیلی سراسری در لبنان اعلام کند که البته فرودگاه ها و برخی از بخش های ضروری شامل این تعطیلی نمی شوند.

رئیس جمهور لبنان در ابتدای نشست این شورا گفت: اوضاع ناشی از شیوع بیماری همه گیر کرونا بسیار خطرناک شده است و همین مسئله اتخاذ تدابیر لازم برای مهار و کاستن از عواقب آن را ضروری کرده تا مراکز و نهادهای پزشکی و بهداشتی بهتر به وظیفه خود برای درمان مبتلایان عمل کنند.

رئیس جمهوری لبنان گفت: برای کنترل این بیماری شهروندان باید با تدابیری که اتخاذ خواهد شد همراهی کنند و دستورالعمل های پیشگیری از ابتلا به کرونا را رعایت کنند.

وزارت بهداشت لبنان دیروز دوشنبه در گزارشی گفت که شمار مبتلایان به کرونا در این کشور به 95 هزار و 355 نفر رسیده است که 732 تن از آنها جان خود را از دست دادند. تا به امروز 51 هزار و 728 بیمار کرونایی هم در لبنان از چنگال این ویروس مرگبار نجات پیدا کرده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1114

به "چاره ای جز تعطیلی 15 روزه نداشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاره ای جز تعطیلی 15 روزه نداشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید