کشورهای آسه آن از حصول توافق در خصوص سرانجام بحران میانمار خبر دادند

به گزارش تور اروپا ارزان، رهبران آسیای جنوب شرقی گفتند روز شنبه با رئیس خونتای میانمار در خصوص طرحی برای انتها دادن به بحران در این کشور خشونت زده توافق نموده اند، اما وی صراحتاً به درخواست ها برای توقف کشتن معترضان غیرنظامی پاسخ نداده است.

کشورهای آسه آن از حصول توافق در خصوص سرانجام بحران میانمار خبر دادند

به نقل از رویترز، محی الدین یاسین، نخست وزیر مالزی، پس از نشست رهبران اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه آن)، که مین آنگ هلینگ، ژنرال ارشد میانمار نیز در آن حضور داشت، به خبرنگاران گفت: این فراتر از انتظار ماست.

محی الدین اضافه کرد: ما سعی کردیم جبهه او را زیاد متهم نکنیم زیرا نمی دانیم چه کسی مسبب آن است. ما فقط تأکید کردیم که خشونت باید متوقف گردد. از نظر او، این جبهه دیگر ماجراست که مشکل زا است. اما او موافقت کرد که خشونت باید متوقف گردد.

رهبران آسه آن از مین آنگ هلینگ خواهان تعهد به مهار نیروهای امنیتی خود شدند، نیروهایی که به گفته یک گروه ناظر فعال، از زمان شروع نافرمانی مدنی گسترده در اعتراض به کودتای 1 فوریه، 745 نفر را کشته اند.

نخست وزیر مالزی اظهار کرد: او آنچه را که من و بسیاری دیگر همکاران مطرح کردیم، رد نکرد.

طبق بیانیه ای از سوی کرسی برونئی به عنوان ریاست آسه آن، توافقی در 5 بند حاصل شده که شامل توقف خشونت، گفت وگوی سازنده بین تمام طرفین، نماینده ویژه آسه آن برای تسهیل گفت وگو، پذیرش یاری و سفر این نماینده به میانمار است. توافق 5 بندی به زندانیان سیاسی اشاره ای نکرده، در حالی که بیانیه رئیس آسه آن حاکی از آن بود که در نشست درخواست هایی برای آزادی آن ها نیز مطرح شده است.

لی سین لونگ، نخست وزیر سنگاپور به خبرنگاران گفت: وی (مین آنگ هلینگ) گفت حرف ما را شنیده، نکته آن را مفید دانسته و آن را عملی می نماید. او با ایفای نقش سازنده آسه آن، سفر نماینده این اتحادیه یا یاری بشردوستانه مخالفتی نداشت.

لی اضافه کرد، این رویه ای طولانی بوده، زیرا صحبت از توقف خشونت و آزاد کردن زندانیان سیاسی، یک چیز و انجام آن چیز دیگری است.

علت اشاره لی به آزادی زندانیان سیاسی، در حالی که در بندهای توافق قید نشده، معین نیست.

مین آنگ هلینگ واکنش فوری به این موضوع نشان نداد.

چالز سانتیاگو، رئیس نمایندگان آسه آن برای گروه حقوق بشری نیز خواهان آزادی زندانیان سیاسی میانمار و جدول زمانی برای انتها دادن به خشونت شد.

وی اظهار کرد: آسه آن اکنون باید سرعت عمل به خرج دهد و یک جدول زمانی واضح برای مین آنگ هلینگ، برای انتها دادن به خشونت، معین کند یا آماده باشد تا او را مورد بازخواست قرار دهد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1406

به "کشورهای آسه آن از حصول توافق در خصوص سرانجام بحران میانمار خبر دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای آسه آن از حصول توافق در خصوص سرانجام بحران میانمار خبر دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید