گروسی: امیدوارم به ایران سفر کنم

به گزارش تور اروپا ارزان، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، ابراز امیدواری کرد به ایران سفر کند.

گروسی: امیدوارم به ایران سفر کنم

به گزارش تلویزیون الجزیره، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، ابراز امیدواری کرد به ایران سفر کند.

رافائل گروسی در مصاحبه با خبرنگار این شبکه در وین، در پاسخ به سوالی درباره امکان سفر مجدد به ایران گفت، امیدوارم اینطور باشد. فکر می کنم مهم است که یکدیگر را بشناسیم. در ایران دولت نو وجود دارد که باید گفتگوی مستقیم، درست و شفاف داشته باشیم و تنها راهی است که می توانیم مسایلی را که پیش رو داریم حل و فصل کنیم.

گروسی اضافه نمود: از آن ها خواهم خواست تا به خواسته های ما در چارچوب قانونی عملیات بازرسی ویژه آژانس پاسخ دهند.

نورالدین بوزیان خبرنگار شبکه الجزیره در وین، گفت: اطلاعاتی که ما در اختیار داشتیم، نشان می داد که مدیرکل آژانس امروز یا فردا راهی تهران خواهد شد. موضوع قابل توجه در پاسخ مدیرکل آژانس درباره زمان سفرش به ایران، آن بود که ابراز امیدواری کرد این سفر صورت گیرد. کلمه امیدوارم نشان می دهد که هنوز زمان تعیینی برای این سفر معین نشده است و شاید به تاخیر بیفتد. او بعلاوه از کلمه امیدوارم استفاده کرد تا طرف ایرانی را در تنگنا قرار ندهد.

به خوبی می دانید که در سفر های مهم و حساس باید توافق مشترک بین دو طرف درباره زمان سفر وجود داشته باشد. بسیاری از ناظران در اینجا می گویند این سفر صورت خواهد گرفت، هر چند که هیچ کسی نمی داند چه زمانی خواهد بود. به ویژه که فضای مثبتی بر ملاقات های رافائل گروسی با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران حاکم بود و دو طرف درباره چارچوب های کلی توافق کردند.

خبرنگار این شبکه اضافه نمود: همه امیدوارند مذاکرات از سر گرفته گردد. اگر در ملاقات ها با وزیر امور خارجه ایران در نیویورک، زمانی برای از سرگیری مذاکرات معین گردد، امید هایی ایجاد خواهد شد. همه ناظران از سخنان روز گذشته وزیر امور خارجه ایران درباره ارزیابی مجدد مذاکرات، دستاورد ها و ناکامی ها در آن، غافلگیر شدند. او بعلاوه گفت، تیم مذاکره کننده در حال آماده شدن است. این سخنان نشان می داد که ممکن است بازگشت طرف ها به مذاکرات وین یا حتی در یک محل نو، به زمان بیشتری احتیاج داشته باشد. سفر مدیرکل آژانس به تهران مهم و سرنوشت ساز خواهد بود و جهت سیاسی و مذاکرات را در آینده تعیین خواهد نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1607

به "گروسی: امیدوارم به ایران سفر کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروسی: امیدوارم به ایران سفر کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید