احتمال انتقال کرونا از طریق سطوح بی جان بسیار ناچیز است!

به گزارش تور اروپا ارزان، خبرگزاری خبرنگاران- اخیرا مطالبی با تکیه بر داده های یک پژوهش نه چندان به روز، دست به دست می شود که تمام تلاش ها برای ضدعفونی کردن سطوح به منظور جلوگیری از ابتلا به کرونا را زیر سوال می برد.

احتمال انتقال کرونا از طریق سطوح بی جان بسیار ناچیز است!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، چند روزی است که برداشت هایی از یک مقاله منتشر شده در یکی از معتبرترین مجله های علمی دنیا، تمام زحمات و حساسیت ها را برای حفظ بهداشت سطوح به منظور پیشگیری از ابتلا به کرونا، زیر سوال برده است.

در مقاله ای که جولای 2020 (تیر) در مجله پزشکی لنست انتشار یافت، بیان شد که احتمال انتقال کووید 19 از طریق سطوح بی جان بسیار ناچیز است و تنها در مواردی که فرد آلوده روی سطح سرفه یا عطسه کند و شخص دیگری بلافاصله پس از سرفه یا عطسه (در طی یک تا دو ساعت) آن سطح را لمس کند احتمال انتقال وجود دارد.

همچنین در این گزارش گفته شده است که اگرچه ضد عفونی دوره ای و استفاده از دستکش به ویژه در بیمارستان از اقدام های احتیاطی منطقی است، اما فومیت هایی (سطوح آلوده) که ساعت ها با حامل آلوده در تماس نبوده اند، خطر انتقال قابل اندازه گیری در محیط های غیر بیمارستانی ندارند.

اوایل فوریه 2021 (بهمن) نیز گزارشی در مجله علمی نیچر منتشر شد که تاکید می کرد ابتلا به ویروس کرونا از طریق سطوح نادر است و ویروس کووید 19 غالبا توسط افرادی که در حال صحبت کردن و بازدم قطره های بزرگ و ذره های کوچک به نام آئروسل اند، منتقل می شود؛ بنابر این ابتلا به ویروس کرونا از سطح - اگرچه امکان دارد -، اما به نظر می رسد که نادر باشد.

به گزارش نیچر سازمان بهداشت دنیای (WHO) در آخرین رهنمود همگانی خود که در اکتبر گذشته (مهرماه) بروز رسانی شد، توصیه می کند:

از تماس با سطح ها خودداری کنید، به ویژه در محیط های همگانی، زیرا فرد مبتلا به کووید-19 می تواند پیش از شما سطح را لمس کرده باشد. سطح ها را به طور منظم تمیز کنید.

WHO: سطوح همچنان به عنوان یک روش احتمال انتقالی در نظر گرفته می شوند.

اما بنا بر همین گزارش مجله نیچر، یک نماینده WHO در ژانویه به نیچر گفت که شواهد محدودی وجود دارد که ویروس کرونا از طریق سطوح آلوده معروف به فومیت منتقل شود؛ اما آن ها با استناد به شناسایی RNA ویروس کووید 19 در نزدیکی افراد آلوده به ویروس افزودند که فومیت ها (سطوح آلوده) هنوز به عنوان یک روش احتمال انتقالی در نظر گرفته می شوند.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری (CDC) ایالات متحده آمریکا نیز در تارنمای خود می گوید که انتقال سطح تصور نمی شود که یک روش معمول برای گسترش کووید-19 باشد، اما این سازمان همچنین می گوید که ضد عفونی پی در پی سطح ها و اشیایی لمس شده توسط چندین فرد، اهمیت دارد.

دکتر ایلاد علوی، متخصص بیماری های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره می گوید: این که یک مقاله منتشر شود و تا حدی مغایر با چندین مقاله ای باشد که ثابت می کند ویروس کووید-19 روی سطوح مختلف تا چند روز قابل کشت است، نظر متخصصان این حوزه را تغییر نمی دهد و همچنان تاکید به رعایت اصول بهداشتی و ضدعفونی کردن سطوح است.

وی گفت: سهم بالای انتقال ویروس از راه تنفس، از همان روز های نخست هم بر هیچ کس پوشیده نبود، اما اینکه به طور مطلق انتقال ویروس از طریق سطوح را رد کنیم، اقدامی علمی نیست و برغم شناخت کم در خصوص این بیماری در ابتدای بحران، امروزه اطلاعات بسیاری در دست است که ثابت می کند باید تمام جوانب پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا، رعایت شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اهمیت رعایت بهداشت در حالت کلی، فارغ از پاندمی کرونا، شرح داد: من به عنوان متخصص این حوزه، هنوز مستندات در این زمینه را کامل نمی دانم و حکم نمی کنم که از ضدعفونی کردن سطوح صرف نظر شود. فارغ از بحران کرونا، چندین سال است که مطالعات بهداشت سطوح نشان می دهد تمام میکروارگانیسم های عفونی از طریق سطوح منتقل می شود، پس هیچگاه اهمیت رعایت بهداشت سطوح را نباید نادیده گرفت.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1339

به "احتمال انتقال کرونا از طریق سطوح بی جان بسیار ناچیز است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال انتقال کرونا از طریق سطوح بی جان بسیار ناچیز است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید