WHO: افرادی که واکسن زده اند هم ماسک بزنند

به گزارش تور اروپا ارزان، سازمان جهانی بهداشت توصیه نموده افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند هم ماسک بپوشند.

WHO: افرادی که واکسن زده اند هم ماسک بزنند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مقام های سازمان دنیای بهداشت در پرتو نگرانی ها از سویه دلتای ویروس کرونا از افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند هم خواسته اند ماسک زده و به سایر توصیه های بهداشتی برای جلوگیری از انتشار این ویروس عمل نمایند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا در ماه مه توصیه کرد افرادی که واکسینه شده اند نیازی به پوشیدن ماسک یا حفظ فاصله اجتماعی با دیگران ندارند.

سویه دلتای ویروس کرونا قدرت سرایت بسیاری دارد و گزارش ها حاکی است از زمان کشف آن در هند برای اولین بار در 85 کشور دنیا مشاهده شده است.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان دنیای بهداشت در یک کنفرانس خبری گفت توسعه موارد ابتلا به سویه نو ضرورت استفاده از تمامی ابزارهای موجود را جدی تر می نماید.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته با آنکه افرادی که کاملاً واکسینه شده اند تا حد زیادی در برابر ویروس نو مصون هستند، اما بعضی مطالعات نشان می دهند واکسن ها در برابر سویه دلتا کارآیی کمتری دارند و این کارآیی در کسانی که تنها یک دوز واکسن مصرف نموده اند کمتر هم می گردد.

در انگلیس دو سوم جمعیت دست کم یک دوز واکسن فایزر یا آسترازنکا دریافت نموده و کمتر از نیمی از کل جمعیت، هر دو دوز واکسن را دریافت نموده اند. با وجود این، این کشور در روزهای گذشته شاهد شیوع موج نوی از ویروس کرونای دلتا بوده است.

اریک فیگل دینگ، عضو ارشد فدراسیون دانشمندان آمریکا می گوید با توجه به سرعت بالای شیوع این سویه اتکای صرف به واکسن، کافی نیست. او گفت: در مرحله ای نیستند که با توجه به اندازه واکسیناسیون، بقیه اقدامات را متوقف کنیم.

کرونای نو یکی از 7 نوع ویروس شناخته شده کرونا است که باعث ایجاد بیماری در انسان می گردد. 4 گونه از این نوع ویروس ها علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف ایجاد می نمایند و سه گونه دیگر باعث ایجاد بیماری های حاد تنفسی می شوند که در مواردی به مرگ منجر می گردد.

سازمان دنیای بهداشت بعد از ابتلای بیش از 121 هزار نفر در سراسر دنیا به این بیماری آن را همه گیر دنیای بیان کرد. تا کنون بیش از 181 میلیون نفر در دنیا به این ویروس مبتلا شده و نزدیک به 4 میلیون نفر جانشان را بر اثر آن از دست داده اند.

از زمانی که سازمان دنیای بهداشت تصمیم گرفت بجای نام کشورها از الفبای یونانی برای نامگذاری گونه های کرونا استفاده کند، نام کرونا دلتا در صدر اخبار نهاده شد. نوع جهش یافته دلتای ویروس کرونا با نام علمی B.1.617.2 اولین بار در اکتبر 2020 در استان مهاراشترای هند دیده شد و به سرعت در سراسر هند و تمام دنیا پخش شد. به همین علت ابتدا این نوع ویروس، جهش هندی ویروس کرونا نامیده می شد.

در این ویروس جهش دوگانه اجرا شده است. این ویژگی ورود سارس-کو2 به بدن و ابتلا به عفونت را آسان تر می نماید و گفته می گردد توانایی دور زدن آنتی بادی هایی را که سیستم ایمنی یا واکسن در بدن ساخته اند دارد؛ به همین علت می تواند در بدن با سرعت بیشتری پخش گردد.

آنتونی فاوچی، متخصص ارشد بیماری های عفونی ایالات متحده می گوید، شدت سرایت گونه دلتا بدون شک بیشتر از نسخه اصلی کووید 19 است و اضافه نمود که با افزایش شدت بیماری همراه است.فاوچی گفت، گونه دلتا اکنون حدود 20 درصد از کل موارد نو در ایالات متحده را تشکیل می دهد، در حالی که این رقم 10 درصد در حدود دو هفته پیش بود و افزایش موارد ابتلا به ویروس درباره اثربخشی واکسن کرونا در مقابل گونه دلتا ابهاماتی ایجاد می نماید که به تحقیق بیشتر نیاز است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1503

به "WHO: افرادی که واکسن زده اند هم ماسک بزنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "WHO: افرادی که واکسن زده اند هم ماسک بزنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید