تمایل بلینکن به حضور ایران، روسیه و چین در مذاکرات صلح افغانستان

به گزارش تور اروپا ارزان، به گزارش خبرنگاران، رسانه ها از نامه نگاری وزیر خارجه آمریکا به رئیس جمهور افغانستان پیرامون برگزاری نشست صلح این کشور با حضور ایران، روسیه و چین به میزبانی ترکیه خبر می دهند.

تمایل بلینکن به حضور ایران، روسیه و چین در مذاکرات صلح افغانستان

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش بی بی سی، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در نامه ای به اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفته است که از سازمان ملل تقاضا نموده بعضی کشورها از جمله ایران، روسیه و چین در نشست هفته های آینده پیرامون گفتگوهای صلح افغانستان شرکت نمایند.

بر اساس اعلام این رسانه، در این نامه 4 پیشنهاد برای فرایند صلح افغانستان ارائه شده است.

بلینکن در بخشی از این آورده است: سازمان ملل متحد باید نشستی از وزرا و نمایندگان خارجه ایران، روسیه، چین، پاکستان، هند و ایالات متحده تشکیل دهد تا درباره یک رویکرد واحد برای حمایت از صلح در افغانستان بحث کند.

گزارش های در این خصوص حاکیست: در نامه آنتونی بلینکن از ترکیه خواسته شده است تا میزبان مذاکرات آینده صلح افغانستان باشد.

مذاکرات بین الافغانی از سپتامبر 2020 شروع شد حال آنکه تا به امروز راه به جایی نبرده و خشونت ها نیز به واسطه عدم تمایل نیروهای بیگانه و اشغالگر برای خروج از این کشور، افزایش یافته است.

در سال 2020، شمار تلفات غیرنظامیان در درگیریهای افغانستان، 8 هزار و 820 نفر بود که در مقایسه با 2019، کاهشی 15 درصدی را تجربه کرد. اما نکته نگران نماینده، تغییر فرایند تلفات و صعودی شدن بی سابقه آن در سه ماهه پایانی 2020 است که با شروع مذاکرات بین الافغانی مصادف شده است.

در حالی که از دوشنبه هفته جاری، بار دیگر، مذاکره میان طالبان و کابل بعد از چند هفته بلاتکلیفی از سر گرفته شد؛ سازمان ملل طرفین را به آتش بس فراخواند؛ اقدامی که طالبان نظر مساعدی نسبت به پذیرش آن ندارد.

توافقنامه آمریکا و طالبان نیز در دهم اسفند سال گذشته به امضا رسید. بر اساس این سند که در دوحه امضا شد، طالبان باید حملات به نیروهای آمریکایی را متوقف کند، سطح خشونت ها را به شدت کاهش دهد و گفتگوهای صلح با دولت افغانستان را پیش ببرد.

آمریکا نیز در مقابل به اساس این سند تعهد داده بود که به تدریج از شمار نیروهایش در افغانستان بکاهد و تا می 2021 آنها را کاملاً خارج کند؛ تعهدی که کوشش های اخیر واشنگتن نشان می دهد مانند دیگر وعده های این کشور نقض خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1363

به "تمایل بلینکن به حضور ایران، روسیه و چین در مذاکرات صلح افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمایل بلینکن به حضور ایران، روسیه و چین در مذاکرات صلح افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید