خانه ملت ، دهقانی: ادعای زیان دهی خودروسازان نباید ملاک قیمت گذاری باشد

به گزارش تور اروپا ارزان، خبرنگاران - عضو کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه ادعای خودروسازان مبنی بر زیان ده بودن تولید خودرو با قیمت های کنونی نباید ملاک قیمت گذاری خودرو باشد، شرایط کنونی صنعت خودرو را ناشی از سوءمدیریت و ایرادات ساختاری دانست.

خانه ملت ، دهقانی: ادعای زیان دهی خودروسازان نباید ملاک قیمت گذاری باشد

الهویردی دهقانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره حذف شورای رقابت از فرایند قیمت گذاری خودرو، گفت: حذف شورای رقابت از فرآیند قیمت گذاری خودرو امکان پذیر نیست زیرا بازار خودرو انحصاری است و یکی از ماموریت های شورای رقابت قیمت گذاری کالا در بازارهای انحصاری است تا از تضییع حقوق مصرف کننده و افزایش بی ضابطه قیمت ها جلوگیری شود.

کننده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی درباره ادعای خودروسازان مبنی بر زیان ده بودن تولید با قیمت های کنونی، شرح داد: خودروسازان باید به جای تلاش برای افزایش قیمت، درصدد کاهش بهای تمام شده خودرو از طریق مهار هزینه های سربار باشند.

زیان ده بودن خودروسازان ناشی از سوءمدیریت و ایرادات ساختاری در این شرکت ها است

وی افزود: اگر فروش خودرو در داخل کشور با قیمت های کنونی برای خودروسازان به صرفه نبوده و زیان ده است، این شرکت ها می توانند محصولات خود را در سایر کشورها با نرخ های دلاری به فروش رسانده و از زیان خود جلوگیری کنند البته باید به این نکته نیز توجه کرد که تحقق این مهم در گروی افزایش کیفیت خودروهای تولیدی است.

این کننده مردم در مجلس یازدهم زیان ده بودن خودروسازان را ناشی از سوءمدیریت و ایرادات ساختاری در این شرکت ها دانست و شرح داد: هرچند باز طراحی شرکت های خودروسازی یکی از نیازهای کشور است اما خودروسازان در پی اجرایی کردن این موضوع نیستند، بنابراین باید حاکمیت با الگوبرداری از کشورهای پیروز و برنامه ریزی در پی تحقق این مهم باشد.

هزینه تولید شده اعلامی از سوی خودروسازان نباید ملاک تصمیم گیری برای قیمت گذاری باشد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه در حال حاضر قیمت مواد اولیه، دستمزد، بهای حامل های انرژی و… تعیین است و به راحتی می توان هزینه تمام شده تولید خودرو را محاسبه کرد، ادامه داد: اعدادی که از سوی خودروسازن به عنوان هزینه تولید هر خودرو اعلام می شود نمی تواند ملاک تصمیم گیری باشد زیرا ممکن است قیمت تمام شده مطرح شده از سوی آن ها همراه با هزینه های سربار باشد بنابراین باید از کارشناسان خبره در این زمینه استفاده شود.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 16 آذر 1400 بروزرسانی: 16 آذر 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1681

به "خانه ملت ، دهقانی: ادعای زیان دهی خودروسازان نباید ملاک قیمت گذاری باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه ملت ، دهقانی: ادعای زیان دهی خودروسازان نباید ملاک قیمت گذاری باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید