راز اعتیاد به تورم خواری

به گزارش تور اروپا ارزان، دوره های طولانی تورم در اقتصاد ایران، زمینه شکل گیری گروه های تورم خوار را به وجود آورده است. هر زمان که تورم از تب و تاب می ایستد، صدای طرفداران رونق حبابی بلند می شود. این گروه ها در دوره های تورمی، از شرایط افزایش قیمت، ثروت اندوزی می کنند؛ اما در دوره هایی که انتظارت تورمی فروکش می کند و شارژ منبع تورمی قطع می شود، به شکل های گوناگون به دنبال ایجاد موج جدید برای بازگشت تورم هستند.

راز اعتیاد به تورم خواری

به گزارش دنیای اقتصاد؛ کلیدواژه این گروه حمایت از تولید، ایجاد رونق مالی یا حمایت از فعالان بازار ها است و به سیاست گذار فشار می آورند که یا با دستکاری نرخ سود یا چاپ پول، رونق حبابی در اقتصاد ایجاد کند. سیاست گذار پولی در چارچوب جدید هدف گذاری تورم، به دنبال مهار تورم و ایجاد ثبات با بهره گیری از نرخ سود است؛ حال آنکه طرفداران رونق حبابی بر کاهش نرخ سود تاکید دارند.

در چارچوب جدید سیاست پولی، کاهش نرخ سود جز با تزریق نقدینگی میسر نخواهد شد که تنها منفعت آن به تورم خواران خواهد رسید و تنها بازنده آن بخش حقیقی اقتصاد است؛ شرایطی که در نیمه اول سال 99، تصویر کاملی از آن را شاهد بودیم.

در روز های اخیر خبر هایی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی با هدف حمایت از تولید و ایجاد رونق مالی به گوش می رسد. در این خصوص به سه نکته مهم باید تاکید شود. نخست اینکه با توجه به سیاست گذاری جدید پولی توسط بانک مرکزی، لازمه کاهش نرخ سود در شرایط کنونی، تزریق نقدینگی به وسیله خرید اوراق بدهی در دست بانک ها است. موضوعی که باعث چراغ سبز به رشد پایه پولی شده که در نهایت باعث به هم خوردن تعادل بازار های دارایی و افزایش تورم خواهد شد. بحث دوم این است که در ابتدای سال جاری، یکی از دلایل اضافه پرش ها در بازار ها به خصوص در بازار سرمایه ناهمسویی نرخ سود با شاخص های مالی نظیر تورم انتظاری بود.

در این شرایط، انفعال سیاست گذاری شرایط را برای ایجاد یک ابرنوسان در بورس ایجاد کرد. اجبار به کاهش نرخ سود بانکی در شرایط کنونی، پاس گل برای ایجاد یک ابرنوسان دیگر است. نکته سوم اینکه درحال حاضر یکی از مهم ترین چالش های بانک ها و بنگاه های تولیدی، رشد قابل توجه مطالبات غیرجاری است.

یکی از ریشه های اصلی شکل گیری این مطالبات، سرکوب نرخ سود در میانه دهه 80 بوده است که آثار آن پس از 15 سال در اقتصاد جاری است. نتیجه آنکه کاهش نرخ سود به بهانه حمایت از تولید، یک رانت پولی است که باعث بهبود تولید نخواهد شد و سرنوشتی مشابه رانت ارزی، رانت انرژی و رانت تعرفه ای خواهد داشت. حمایت از تولید، با توزیع رانت میسر نمی شود، بلکه با بهبود فضای کسب وکار و ایجاد شرایط سالم برای رشد بنگاه ها ایجاد خواهد شد.

عواقب کاهش نرخ سود در چارچوب جدید

در چند روز گذشته نقل قول هایی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی برای حمایت از تولید و تولید کننده شنیده می شود. در واقع پیشنهاد کاهش نرخ سود تسهیلات به دلیل مناسبات پولی و بانکی، عملا به معنای کاهش نرخ سود سپرده های بانکی است. اما کاهش سود نرخ بانکی با توجه به مختصات متغیر های مالی کشور، چه تبعاتی به همراه خواهد داشت؟

در نگاه اول باید به ابزار و برنامه ریزی سیاست گذار پولی پرداخته شود. بانک مرکزی در خرداد ماه سال جاری، بیانیه ای با موضوع چارچوب هدف گذاری تورمی منتشر کرد. در این بیانیه ابزار جدیدی برای کنترل نرخ تورم در کشور اعلام شد که براساس آن، هدف نرخ تورم بانک مرکزی برای بازه زمانی یک ساله، 22 درصد و با دامنه مثبت و منفی 2 واحد درصد مشخص شد. بنابراین، در ساختار جدید، بانک مرکزی از هدف گذاری تورمی استفاده می کند که ابزار آن نرخ بهره است.

روش استفاده از این ابزار نیز به این صورت است که اگر بانک مرکزی تصمیم به استفاده از سیاست پولی انبساطی داشته باشد، نرخ بهره را کاهش می دهد و زمانی که بخواهد سیاست پولی انقباضی را اجرایی کند، نرخ بهره را افزایش می دهد. در این چارچوب جدید، بانک مرکزی، اگر قرار باشد که نرخ سود سپرده های بانکی کاهش پیدا کند به این معناست که بانک مرکزی در نظر دارد سیاست انبساطی در دستور کار خود قرار دهد و این موضوع نیز عملا به وسیله تزریق نقدینگی و خرید اوراق دولتی از بانک ها قابل انجام است. زیرا در چارچوب جدید، بانک مرکزی به عنوان سیاست گذار پولی نمی تواند به صورت دستوری نرخ سود را کاهش یا افزایش دهد.

این درحالی است که براساس آخرین آمار بانک مرکزی از کل های مالی، رشد نقطه به نقطه نقدینگی در آذرماه سال جاری 3/ 38 درصد بوده که با توجه به هدف گذاری تورمی، عدد بالایی محسوب می شود. از سوی دیگر براساس گزارش های مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه در آذرماه سال جاری 8/ 44 درصد و در دی ماه 2/ 46درصد بوده است. با توجه به این دو آمار نمی توان توصیه ای مبنی بر کاهش نرخ سود و تزریق نقدینگی داشت، زیرا این موضوع باعث می شود که ثبات نسبی که به دلیل کاهش انتظارات تورمی ایجاد شده از بین رفته و بی ثباتی در بازار ها بیشتر شود.

باید توجه داشت که پس از انتخابات آمریکا و حذف ترامپ از صحنه بازی های سیاسی این کشور، انتظارات تورمی در کشور کاهنده شده و شاهد کاهش قیمت ها در بازار های دارایی بوده ایم. اما به نظر می رسد این شرایط شکننده است و همچنان نیاز است که سیاست گذاران به سمت آرامش بخشی در بازار ها حرکت کنند. بر این اساس توصیه به کاهش نرخ سود بانکی به معنای این است که بانک مرکزی از دالان نرخ سودی که مشخص کرده خارج شود که در واقع هدایت کل های پولی رو به افزایش است.

این در شرایطی است که عدم قطعیت ها در اقتصاد بالاست، رشد بازار ها به تعادلی نرسیده و هر لحظه امکان افزایش نوسان وجود دارد و این تصمیم می تواند شرایط را سخت تر کرده و بی ثباتی را در اقتصاد کشور افزایش دهد.

موج سازی قیمتی ممنوع!

برای درک این نوع سیاست گذاری، نیاز نیست که جای دوری برویم. یکی از رویداد هایی که اقتصاد کشور در ابتدای سال جاری با آن روبرو شد، رشد حبابی و عجیب بورس بود. در این ابرنوسان قیمتی، سیاست گذار پولی و مالی هر دو به صورت منفعلانه برخورد کردند. خلاصه اتفاقی که در بازار سهام کشور رخ داد این بود که در عین اینکه اقتصاد کشور با رشد منفی رو به رو بود، بورس به شکل قابل توجهی چربی اضافه می کرد و رشد قابل توجهی را ثبت کرد. رشد بازار سرمایه تابعی از شرایط مالی هر کشور است و رشد حبابی بورس با توجه به اوضاع نامناسب اقتصاد، تابع تصمیمات اشتباه بوده است.

در روبروه با این رویداد، سیاست گذار به جای تعادل بخشی به بازار، از رشد حبابی حمایت و مردم را تشویق به سرمایه گذاری در بازار سهام کرد. این درحالی است که سیاست گذاران مالی در کشورها؛ اگر مشاهده کنند که یک بازار بدون حمایت سایر متغیر های مالی رشد می کند، نگران می شوند و سعی می کنند که با ابزار های روی میز خود، ثبات در قیمت ها ایجاد کنند.

درحال حاضر این ابزار مورد استفاده در اقتصاد های توسعه یافته، نرخ بهره است. البته در توضیح رفتار انفعالی سیاست گذار پولی می توان گفت که در ابتدای سال، بانک مرکزی تازه شروع به هدف گذاری تورمی کرده بود و وزارت اقتصاد نیز نتوانست از فرصت نرخ سود پایین استفاده کند و در نتیجه حجم فروش اوراق به شکل قابل قبولی بالا نرفت. در نتیجه این ابزار کارآیی لازم برای ثبات بخشی بر بازار ها را نداشت.

آمار ها نشان می دهند که در این زمان نرخ سود بین بانکی که یک نرخ سود پایه در بازار پول به شمار می آید تا 8 درصد کاهش پیدا کرد. می توان گفت افت فشار نرخ سود بانکی باعث شده بود که سایر بازار ها از این شرایط استفاده کنند و بازدهی غیرقابل توجیه مالی را ثبت کنند. در حالی که اگر بانک مرکزی شرایط استفاده از ابزار نرخ بهره را داشت، بورس رشد حبابی را تجربه نمی کرد و قاعدتا در پی آن نارضایتی مردم، استعفای مدیران وقت و وعده های دولت برای جبران خسارت های وارده به مردمی که در این بازار سرمایه گذاری کردند، پیش نمی آمد؛ بنابراین اگر وزارت اقتصاد می توانست در زمان مناسب، حجم مناسبی از اوراق را بفروشد این اضافه چربی در بورس اتفاق نمی افتاد و دولت نیز می توانست منابع لازم را برای کسری بودجه خود با توجه به اوراق جذب کند.

در نتیجه دومین پیامد توصیه به دستکاری نرخ سود بانکی، بازگشت به تجربه تلخ سه ماه اول سال و نوسانات پی در پی بازار های سرمایه ای خواهد بود. به عبارت دیگر اگر از تجربه شکست خورده ابتدای سال درس گرفته نشود، قاعدتا بی ثباتی در بازار ها تشدید خواهد شد. این درحالی است که اقتصاد در شرایط شکننده ای به سر می برد و لازمه ترمیم زخم های اقتصاد، حفظ ثبات در شرایط کنونی است.

عامل رشد معوقات بانکی

نکته سوم این است که یکی دیگر از اثرات کاهش نرخ سود افزایش معوقات نظام بانکی خواهد بود. از میانه دهه 80 که نرخ سود از نرخ تورم کمتر شد، بیشتر فعالیت های مالی توجیه مالی داشتند. در نتیجه اغلب تولیدکنندگان درخواست تسهیلات سنگین از بانک ها داشتند. از آنجا که تولید مولد در اقتصاد ایجاد نشد، بسیاری از تولید کنندگان با ورشکستگی روبرو شدند و تسهیلات دریافتی آن ها به مطالبات معوق تبدیل شد. آفتی که هنوز پس از یک دهه بانک های کشور با آن دست و پنجه نرم می کنند و نتوانستند آن را حل کنند.

حتی اخیرا نیز در خبر ها آمده است که دادستان کل کشور و رئیس کل بانک مرکزی برای حل و فصل مشکل معوقات بانکی جلسه تشکیل داده اند؛ بنابراین سرکوب نرخی که از ابتدای دهه 80 و تا الان ادامه پیدا کرده حجم اضافه تقاضایی برای تسهیلات به وجود آورد که در نهایت نظام بانکی را با کاهش نقدینگی و مسائل ناشی از آن روبرو کرد. در شرایط کنونی کاهش دستوری سرکوب نرخ سود شرایطی را برای افزایش مطالبات معوق ایجاد می کند که تا سال های آینده نیز این مسائل در نظام بانکی و تولید باقی بماند.

سوال آخر؟

باید توجه کرد که یک نگاه در کشور وجود دارد که معتقد است باید با ارزان سازی هزینه های تولید از قبیل انرژی، ارز، تسهیلات بانکی یا اعمال تعرفه از تولید حمایت کرد. سوال مشخص این است که چرا تولید کشور با توزیع این حجم از رانت گسترده نتوانسته در جهت مناسب قرار گیرد؟ این درحالی است که بسیاری از کشور ها مانند بنگلادش (رجوع شود به گزارش معجزه مالی بنگلادش) بدون بهره گیری از این منابع توانسته اند جهت حمایت از تولید را پیدا کنند.

وام ارزان، دلار ارزان و انرژی ارزان راهکار حمایت از تولید نیست و صرفا توزیع رانت محسوب می شود. برعکس محیط کسب وکار مناسب، ثبات متغیر های مالی، استفاده از ظرفیت های تجارت خارجی و بهره گیری از تکنولوژی است که توانسته اقتصاد های دنیا را در جهت رشد قرار دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1299

به "راز اعتیاد به تورم خواری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز اعتیاد به تورم خواری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید