شکلات های خوشمزه چقدر برای بدن مفید هستند؟!

به گزارش تور اروپا ارزان، تهران- ایرنا- الف در یادداشتی آورده است: شکلات می تواند به تقویت سطوح انرژی پیش از ورزش, افزایش نیرو در زمان جلسات تمرینی شدید, و کاهش درد پس از انجام تمرینات ورزشی یاری کند.

شکلات های خوشمزه چقدر برای بدن مفید هستند؟!

تعداد کمی از ما نیازمند دلیلی قانع نماینده برای مصرف شکلات هستیم. عطر و طعم و توانایی بهبود خلق و خو، شکلات را به یکی از محبوب ترین خوراکی های دنیا مبدل نموده است.

شکلات تلخ در مقایسه با شکلات شیری از فواید سلامت بیشتری بهره می برد و مصرف منظم آن می تواند به بهبود شرایط سلامت کلی انسان یاری کند. برای بهره مندی از فواید سلامت شکلات تلخ مصرف نمونه هایی که دارای 70 درصد یا بیشتر کاکائو هستند باید مد نظر قرار بگیرد.

در ادامه با بعضی از این فواید بیشتر آشنا می شویم:

پوستی سالم تر

مطالعات نشان داده اند که مصرف شکلات سرشار از آنتی اکسیدان پوستی نرم تر که کمتر خشک می گردد و مقاومت بیشتری در برابر آفتاب سوختگی دارد را شکل می دهد. به عنوان مثال، مطالعه ای که در نشریه European Journal of Nutrition منتشر شد، نشان داد، مصرف مداوم کاکائو به مدت 12 هفته از دست دادن رطوبت پوست را به اندازه 25 درصد کاهش می دهد، که برترین خبر برای افرادی با پوست خشک است.

از دیگر فواید مصرف شکلات تلخ مواجهه کمتر با آفتاب سوختگی است. پژوهشگران بریتانیایی شرکت نمایندگان حاضر در مطالعه را به دو گروه تقسیم نموده و طی 12 هفته به یک گروه شکلات تلخ و به گروه دیگر شکلات شیری دادند. در انتها مطالعه گروهی که شکلات تلخ مصرف نموده بودند، افزایش دو برابری محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش را تجربه کردند و گروه دیگر هیچ سودی را شاهد نبودند.

کاکائو گردش خون به مویرگ هایی که در لایه بالایی پوست قرار دارند را افزایش می دهد و رگ هایی که برای جذب اکسیژن و مواد مغذی بهتر تجهیز شده اند از پوست در برابر کم آبی و آفتاب سوختگی هر چه بهتر محافظت می نمایند.

دندان هایی سالم تر

قند موجود در آبنبات های شکلاتی است که پوسیدگی دندان ها را موجب می گردد، در شرایطی که کاکائو می تواند از آنها محافظت کند. پوست دانه کاکائو حاوی ترکیبات ضد باکتری است که از شکل گیری پلاک و بیوفیلم ها پیشگیری می نماید.

کاهش هوس های غذایی و افزایش وزن:

کاکائو سرشار از فیبر و پروتئین است. یک قالب شکلات تلخ استاندارد حاوی 4 گرم فیبر و 8 تا 9 گرم پروتئین است و یک قاشق غذاخوری از پودر کاکائو حاوی 4 گرم و یک گرم از هر کدام است. اما حقیقت جالب توجه دیگری درباره شکلات نیز وجود دارد: پژوهشگران هلندی طی مطالعه ای دریافتند افرادی که تنها شکلات تلخ 85 درصد را بو نموده بودند کاهش اشتهای خود به نصف را گزارش کردند. بو کردن شکلات تلخ، فراوری هورمونی ضد گرسنگی به نام گرلین را تحریک می نماید و اثر آن برای حدود یک ساعت باقی می ماند.

قلبی سالم تر:

شکلات اغلب به واسطه محتوای کره کاکائو خود که سرشار از چربی اشباع است زیر سوال می رود. اما معین شده است همچون دیگر اشکال چربی اشباع، مانند روغن نارگیل، کره کاکائو می تواند برای انسان خوب باشد. یک سوم چربی موجود در کره کاکائو اسید استئاریک است، که کبد آن را به یک چربی غیر اشباع تک پیوندی به نام اسید اولئیک تبدیل می نماید. اسید اولئیک سطوح کلسترول بد (LDL) را کاهش می دهد و سطوح کلسترول خوب (HDL) را افزایش می دهد.

بعلاوه، ترکیبات ضد التهاب موجود در کاکائو به مبارزه با التهاب عروقی مزمن یاری می نماید، و انعطاف پذیری در رگ های خونی را افزایش می دهد و بر همین اساس، فشار خون را کاهش می دهد و از تجمع پلاکت ها و گرفتگی دیواره رگ ها جلوگیری می نماید که تمامی این موارد در بهبود سلامت قلب و پیشگیری از بیماری قلبی موثر هستند.

تمرکز بیشتر:

مطالعات انجام گرفته بر اساس تصویربرداری MRI نشان داده اند که مصرف شکلات گردش خون به سمت مغز را بهبود می بخشد که این شرایط می تواند توانایی شما برای تمرکز هر چه بهتر را افزایش دهد.

اضطراب کمتر:

استرس موجب فراوری هر چه بیشتر هورمون کورتیزول می گردد که از عوارض جانبی آن می توان به تحریک تجمع چربی شکمی یا احشایی، چربی که اطراف اندام ها شکل می گیرد و می تواند به افسردگی و بعلاوه بیماری قلبی و سکته مغزی منجر گردد، اشاره نمود.

مطالعه ای که در سال 2009 انجام شد، نشان داد، افرادی که روزانه و به مدت دو هفته 40 گرم شکلات مصرف می کردند، در مقایسه با زمان شروع مطالعه شاهد کاهش سطوح کورتیزول در بدن خود بودند. مطالعه ای دیگر در سال 2010 که طی یک بازه زمانی 30 روزه انجام شد نیز نشان داد سطوح اضطراب در افرادی که روزانه کاکائو مصرف می کردند 10 درصد کمتر بوده و آنها خود را 10 درصد آرام تر از زمان شروع مطالعه در نظر گرفتند.

ورزش موثرتر:

شکلات می تواند به تقویت سطوح انرژی پیش از ورزش، افزایش نیرو در زمان جلسات تمرینی شدید، و کاهش درد پس از انجام تمرینات ورزشی یاری کند. کاتچین ها و اپی کاتچین های کاکائو که دو نوع آنتی اکسیدان محسوب می شوند، توانایی عضلات در جذب مواد مغذی فراورینماینده انرژی را افزایش می دهند. ترکیبات ضد التهابی موجود در کاکائو نیز در کاهش ادراک درد موثر هستند.

منبع : ایرنا

منبع: اُکالا
انتشار: 1 دی 1400 بروزرسانی: 1 دی 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1698

به "شکلات های خوشمزه چقدر برای بدن مفید هستند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکلات های خوشمزه چقدر برای بدن مفید هستند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید