غوغای سیاسی در عراق، احزاب پشت الکاظمی را خالی کردند

به گزارش تور اروپا ارزان، ایسنا نوشت: مهلت ریاست جمهوری اعطا شده به مصطفی الکاظمی رو به انتها است و در حالیکه ناظران متصور بودند الکاظمی از حمایت مشروط بیشتر فراکسیون های پارلمانی برای دولتش برخوردار است اما دایره مخالفانش در حال گسترش یافتن است. به طوریکه ائتلاف الوطنیه عراق بعد از ائتلاف نوری مالکی گفت، به دولت او رأی اعتماد نمی دهد.

غوغای سیاسی در عراق، احزاب پشت الکاظمی را خالی کردند

به نوشته روزنامه رأی الیوم چاپ لندن، در آستانه برگزاری جلسه مجلسی به منظور مشخص زمان رای گیری درباره دولت مصطفی الکاظمی ائتلاف الوطنیه به رهبری ایاد علاوی در بیانیه ای اظهار داشت: متأسفانه ما شاهد حمایت از خواسته های تظاهرنمایندگان نبوده ایم و مکانیزم انتخاب وزیران مبهم و نامعلوم بوده است.

وی با تاکید بر اینکه ائتلافش به دولت مصطفی الکاظمی رأی اعتماد نمی دهد و جلسه مجلس را تحریم می نماید، اضافه نمود که در صورت رای اعتماد دریافت دولت الکاظمی تبدیل به اپوزیسیون مسالمت جو خواهد شد.

ائتلاف علاوی 22 کرسی مجلس از مجموع 329 کرسی مجلس را داراست.

پیش از این ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی اعلام نموده بود در دولت الکاظمی شرکت نمی نماید و به آن رأی نمی دهد.

ائتلاف دولت قانون در بیانیه ای تاکید نمود: ما در تشکیل دولت شرکت نمی کنیم و به آن رأی نمی دهیم. بقیه اعضای مجلس باید تصمیم مناسب را در این باره بگیرند. طی مذاکرات با مکانیزم انتخاب وزرا موافقت شد تا نخست وزیر مکلف با تمام فراکسیون های سیاسی براساس یک روش برخورد کند.

در این بیانیه آمده است: فرایند تشکیل دولت با توافق حاصل شده مغایرت دارد همین مساله ما را وادار کرد تا برای انتخاب نامزدهای لایق بیشتر کوشش کنیم. متأسفانه کوشش های ما سودی نبخشید و کابینه الکاظمی با خواسته های مردم در تناقض و شامل وزرای نالایق است.

الکاظمی بعد از عدنان الزرفی و محمد علاوی سومین فردی است که مامور تشکیل دولت شده است.

مهلت مشخص شده برای الکاظمی طی چند روز آینده به خاتمه می رسد درحالی که تحلیلگران می گویند او همچنان از حمایت مشروط بیشتر گروه های سنی و شیعه و کرد برخوردار است.

با پیوستن ائتلاف علاوی به مخالفان دولت الکاظمی، تعداد نمایندگانی که نمی خواهند به او رأی اعتماد دهند به 70 نماینده رسید. مخالفان شامل حزب الحل، ائتلاف دولت قانون، نمایندگان ترکمانی و ائتلاف الوطنیه هستند.

اتحادیه اسلامی ترکمان های عراق نیز یکشنبه با کابینه الکاظمی مخالفت کردند. کابینه الکاظمی شامل 20 پست وزارتی است اما هیچ پستی به ترکمان ها اختصاص داده نشده است.

جاسم البیاتی، دبیرکل اتحادیه ترکمان های عراق گفت: ما خشنود شدیم که کابینه به سرعت تشکیل شد و مورد قبول فراکسیون های سیاسی نهاده شد اما زمانی که معلوم شد کابینه شامل وزرای نالایق است ناامید شدیم.

البیاتی گفت: اینکه هیچ پستی به ترکمان ها اختصاص نیافته اشتباهی سیاسی است برای همین از الکاظمی می خواهیم در کابینه خود تجدیدنظر کند و به ترکمان ها پستی اختصاص دهد. اگر الکاظمی با این کابینه به مجلس برود مطمئنا با او مخالفت می نمایند.

این در حالی است که مجلس از نمایندگان خواسته امروز (دوشنبه) جهت آمادگی و مشخص موعد جلسه رای گیری درباره کابینه الکاظمی به مجلس بفرایند.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 810

به "غوغای سیاسی در عراق، احزاب پشت الکاظمی را خالی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غوغای سیاسی در عراق، احزاب پشت الکاظمی را خالی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید