محققان MIT با استفاده از امواج رادیویی حالت فیزیکی بدن در خواب را تشخیص می دهند

به گزارش تور اروپا ارزان، محققان دانشگاه MIT روش جدیدی را برای آنالیز حالت بدن در هنگام خواب توسعه داده اند. این روش جدید در عین حال که به آنالیز حالت فیزیکی بدن در هنگام خواب می پردازد، هیچ گونه مزاحمتی را برای فرد ایجاد نمی کند. حتی کاربران در هنگام استفاده از این دستگاه جدید لازم نیست که هیچ گونه سنسور یا وسیله ای را به خود متصل نمایند.

محققان MIT با استفاده از امواج رادیویی حالت فیزیکی بدن در خواب را تشخیص می دهند

در این روش توسعه داده، به جای استفاده از روش های مرسوم مانند استفاده از سنسور های مختلف یا دوربین، با استفاده از امواج رادیویی حالت فیزیکی بدن فرد در حال استراحت تشخیص داده می گردد.

برای استفاده از این روش غیر مضر برای بدن، در ابتدا ضروری است که دستگاهی در درون اتاق خواب قرار داده گردد، سپس این دستگاه با فرستادن امواج رادیویی و آنالیز برگشت آن ها از اجسام داخل اتاق و فرد در حال استراحت، حالت فیزیکی بدن شخص در حال استراحت را آنالیز می نماید.

برای آنالیز حالت فیزیکی بدن، امواج برگشت پیدا نموده با استفاده از شبکه عصبی توسعه داده شده تحلیل و آنالیز می شوند تا در نهایت این دستگاه بتواند به حالت فیزیکی بدن دست پیدا کند. این شبکه عصبی توسعه داده شده به قدر کافی دقیق است تا بتواند حالت های مختلف بدن در حالت خواب را تشخیص دهد.

محققان در رابطه با دقت این شبکه عصبی می گویند این شبکه عصبی با آنالیز امواج برگشتی می تواند تشخیص دهد که شخص در حال استراحت بر روی پهلوی راست خوابیده است یا که تنها اندکی به سمت راست متمایل شده است.

یکی از چالش هایی که این تیم تحقیقاتی در زمان توسعه این دستگاه با آن رو به رو بودند تمایز قائل شدن میان امواج رادیویی برگشتی از بدن انسان و دیگر امواج برگشت پیدا نموده از سایر لوازم موجود در اتاق خواب مانند تشک یا کمد بود. برای تمایز قائل شدن میان این امواج، این محققان از نفس کشیدن انسان در هنگام خواب استفاده کرد ه اند.

این دستگاه با تشخیص حرکت سینه و شکم فرد در هنگام تنفس، می تواند موقعیت فرد در اتاق را تشخیص دهد و امواج برگشتی از آن ناحیه را برای تشخیص حالت فیزیکی بدن آنالیز کند.

یکی از پژوهشگران این پروژه به نام Shichao Yue در رابطه با این روش توسعه داده شده می گوید: این سیستم به گونه ای توسعه داده شده است که تنها با استفاده از اطلاعاتی که لازم دارد به آنالیز حالت فیزیکی بدن در هنگام خواب می پردازد و این اطلاعات برای حفظ حریم خصوصی افراد به گونه ای طراحی شده اند که نتوان از آن ها برای کارهای دیگر استفاده کرد.

  • میکروسکوپ گوگل می تواند با استفاده از هوش مصنوعی سرطان را تشخیص دهد

این محققان در آینده قصد دارند تا از اطلاعات به دست آمده از این سیستم، برای حفظ سلامت فرد در هنگام خواب استفاده نمایند. به عنوان مثال می توان از اطلاعات این سیستم در یک تشک هوشمند برای تغییر حالت فیزیکی بدن در هنگام خواب در افراد دارای بیماری صرع استفاده کرد. این افراد اگر در هنگام خواب در حالت های بدنی خاصی قرار بگیرند، برای سلامتی شان خطرناک است.

همچنین می توان از این سیستم در افراد دارای معلولیت جسمی برای جلوگیری از زخم بستر استفاده کرد. البته این محققان قصد دارند که با استفاده از این سیستم توسعه داده شده، بتوانند به تمامی افراد یاری نمایند تا خواب بهتری را تجربه نمایند.

این تیم تحقیقاتی میخواهد تا این سیستم توسعه داده شده را در کنفرانس UbiComp 2020 که در 15 سپتامبر (25 شهریور ماه) برگزار می گردد، به نمایش بگذارند.

  • این حرکات کششی را قبل از بیرون آمدن از تخت خواب انجام دهید!

منبع: Engadget, Techspot

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1009

به "محققان MIT با استفاده از امواج رادیویی حالت فیزیکی بدن در خواب را تشخیص می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان MIT با استفاده از امواج رادیویی حالت فیزیکی بدن در خواب را تشخیص می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید