مسائل مناطق محروم با مدرک گرایی رفع نمی شود، لزوم توسعه دندان پزشکی عمومی

به گزارش تور اروپا ارزان، وزیر بهداشت در رابطه با مسائل رشته دندان پزشکی گفت: مسائل مناطق محروم را با مدرک و فوق تخصص نمی توانیم رفع کنیم و برخی ها هم بعداز این که مدرک فوق شان را گرفته در جایی مطب می زنند و حاضر نیستند چند ساعتی دانش فوق تخصص خود را به دانشجویان یاد بدهند، لذا باید در توسعه دندان پزشکی عمومی وقت ویژه گذاشته شود.

مسائل مناطق محروم با مدرک گرایی رفع نمی شود، لزوم توسعه دندان پزشکی عمومی

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، سعید نمکی، در سی و نهمین نشست شورای آموزش دندان پزشکی تخصصی کشور که به صورت وبینار برگزار شد، اظهار کرد: از سال ها قبل بحث Oral Health یا بهداشت دهان و دندان ذهنم را مشغول کرده بود و اولین گامی که در دوره قبلی مسئولیتم در وزارت بهداشت برداشتم، ایجاد دفتر بهداشت دهان و دندان و گماردن یکی از دندان پزشکان با نگاه پیشگیری برای سرپرستی این دفتر بود. بحث دهان شویه سدیم فلوراید و سایر اقدامات را آغاز کردیم اما متاسفانه بعداز آن، این موضوع آن طور که باید و شاید، پیگیری نشد و امروز که به وزارتخانه بازگشته ام، گرچه دستاوردها در بسیاری از شاخص ها افتخارآمیز است، اما در زمینه بهداشت دهان و دندان، یکی از بدترین شرایط ها را در بین کشورها داریم.

وی اضافه نمود: تردیدی ندارم آشفته بازاری که امروز در زمینه دندان پزشکی کشور مشاهده می شود و این دندان های پوسیده غیرقابل استفاده و رواج پروتزهای گرانقیمت، حاصل عدم پرداختن به مبحث پیشگیری در حوزه بهداشت دهان و دندان است.

نمکی بیان نمود: اگر امروز مشاهده می کنید که برای عزیزان هیئت علمی نمی صرفد که ساعات خود در راستای آموزش دانشجو صرف کنند و به کلینیک های بالای شهری و تبلیغات آنچنانی و درآمدهای غیرقابل تصور تمایل دارند، به این دلیل است که در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بهداشت دهان و دندان در ذهن و در عملکردمان، بسیار مغفول مانده است.

وزیر بهداشت بیان نمود: از دیدگاه یک معلم ایمونولوژی و کسی که عمر درازی را در نظام سلامت گذرانده است، می گویم که حفره دهانی یکی از مهم ترین قسمت های بدن انسان است. این موضوع نه تنها از منظر دندان پزشکی، بلکه از سایر جهات، مهم است. باید گفت حفره دهان، جایی است که بر سایر قسمت های بدن تاثیرگذار است. برای مثال، در بیماری های قلبی عروقی و باکتری هایی که زمینه ساز بیماری هستند، در ناراحتی های روحی روانی، گوارشی و همچنین اشکال در حس چشایی، سلامت این ناحیه اهمیت پیدا می کند، از همه مهم تر عضو زبان است که با گفتاری ناروا، سر سبز را به باد می دهد. بنابراین، هم از بعد فلسفی و هم علمی، این ارگان به عنوان یک حفره ای که می تواند Multi Organ Effect داشته باشد، مهم است. لذا، ضرورت دارد که عزیزان دندان پزشک گامی فراتر از دندان گذاشته و به تاثیراتی که این ارگان بر ساختار بدن می گذارد نیز توجه کنند. ما در کشور نه در دانشکده های دندان پزشکی و نه در وزارت بهداشت، هرگز به این حفره با اهمیت به میزان اهمیتش توجه نکردیم.

طرح مدارس بدون پوسیدگی

وی گفت: امسال کرونا کمی سرعت ما را گرفت، اما در سال گذشته طرح مدارس بدون پوسیدگی را به صورت پایلوت در شهر نمین اردبیل آغاز کردیم و این طرح در کل کشور برای یک میلیون و 200 هزار نفر دانش آموز ششم ابتدایی که مرحله تکمیل شدن دندان های دائمی شان است، تسری پیدا کرد و در حال حاضر نیز با بازگشایی مدارس آن را با جدیت بیشتری دنبال می کنیم.

نمکی اظهار داشت: مغفول ماندن بهداشت دهان و دندان نه فقط خانواده های فقیر بلکه همه خانواده ها را گرفتار کرده است، این گرفتاری عظیم در جامعه پزشکی مملکت هنوز به عنوان یک مشکل لاینحل برای بنده وزیر بهداشت باقی مانده است، بنابراین تقاضای من از این شورای بسیار با اهمیت این است که به جای پرداختن به دندان پزشکی، به پیشگیری از بیماری های دهان و دندان فکر کنند، این موضوع ممکن است که درآمدزایی این حرفه را کم کند، اما هزاران عیب دیگر را مرتفع خواهد کرد. بسیاری از این قبیل نابسامانی ها در این وضع بهداشت دهان و دندان کشور است که نابسامانی های دیگری را برای ما به بار آورد است.

وی بیان نمود: بسیاری از دانشکده های دندان پزشکی در شرایطی ایجاد شده اند که حداقل ها را نداشتند و متاسفانه با همین ضعف و فقدان و کمبودهای اولیه، رشد کرده اند و متاسفانه این کمبودها جبران نشده است. امروز ما دانشکده های دندان پزشکی زیادی در کشور داریم که حداقل نیروی انسانی مجرب برای تدریس را ندارند، این موضوع گرفتاری عمده ای است که باید به آن بپردازیم.

بیماری مدرک گرایی

وزیر بهداشت بیان نمود: نکته دیگری که مانند سایر رشته های پزشکی گرفتار آن هستیم بیماری مدرک گرایی است که در پزشکی و دندان پزشکی و در سایر رشته ها وجود دارد؛ درحالی که برای مثال، تنها 7 درصد از جمعیت سوئیس پست گرجوییت می خوانند، اما در کشور ما پزشکان وقتی انترن هستند، به فکر تخصص هستند و کشیک هایشان را می فروشند تا برای رزیدنتی درس بخوانند و وقتی رزیدنت هستند، کشیک می فروشند تا برای فوق درس بخوانند و بعد هم یک سری آدم تربیت می کنیم با دستگاه های گرانقیمت و خدمات بسیار لوکس! و کار دندان پزشکی و پزشکی عمومی، جراحی عمومی و اطفال بر زمین مانده است. بنده از دکتر حقدوست بارها خواهش کردم این انقلاب را در وزارتخانه ایجاد کرده و این سیستم را تغییر دهد.

وی ادامه داد: چشم ها را باید شست جور دیگر جور دیگر باید دید. این گونه نمی توان مملکتی را با درآمد سرانه فعلی اداره کرد. مطمئن باشید آنهایی که درآمد سرانه 50 هزار دلاری هم دارند، این گونه نیرو نمی گیرند. گرفتاری که در رشته دندان پزشکی مشاهده می شود این است که همه به فکر تخصص فلان رشته هستند. درحالی که ما مسائل مناطق محروم را با مدرک و فوق تخصص نمی توانیم رفع کنیم و بعد هم که مدرک فوق شان را گرفته در جایی مطب می زنند و حاضر نیستند چند ساعتی دانش فوق تخصص خود را به دانشجویان یاد بدهند، لذا باید در توسعه دندان پزشکی عمومی وقت ویژه گذاشته شود.

عدم جامعه محور بودن آموزش های علوم پزشکی

نمکی با اشاره به عدم جامعه محور بودن آموزش های علوم پزشکی، خطاب به اعضای شورای آموزش دندان پزشکی و تخصصی کشور، گفت: جامعه محور کردن آموزش دندان پزشکی کار شماست. دانشجو باید با رنج هایی که مردم در حوزه دهان و دندان با آن روبرو هستند، آشنا شوند. اینکه دانشجوی دندان پزشکی ما از روز اول رویای بروشورهای آنچنانی و تبلیغات پشت مجلات پروازهای خارجی برای خدمات زیبایی دهان و دندان را در ذهن می پروراند، هیچ کدام از مسائل مردم در مناطق کمتر برخوردار را حل نمی کند. دندان پزشکان ما باید رنج خانواده های محروم و فرودست مملکت را درک کنند، باید این ساختار فکری تغییر کند و معلم می تواند این ساختار فکری را تغییر دهد، اما وقتی تفکر معلم کار ترمیمی و زیبایی و درآمدهای آن چنانی است، هیچ گاه نمی تواند روی ذهن دانشجو تاثیر مثبت بگذارد.

وزیر بهداشت در ادامه این نشست مجازی بیان نمود: مصمم به اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت هستیم، در این طرح، دانشجوی پزشکی و دندان پزشکی از سال دوم باید متولی مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت در تعدادی از خانواده ها شود. این طرح بنده است و بر اجرای آن تاکید دارم تا امسال به ثمر برسد. دانشجوی دندان پزشکی باید به سمت جامعه محور کردن آموزش پیش برود، ما نمی خواهیم کلینیک محور یا مطب محور بودن را در حوزه دندان پزشکی رواج دهیم بلکه درصدد هستیم، جامعه محور بودن را در دندان پزشکی نهادینه کنیم. این تقاضا و دستور من است و قطعاً و یقیناً از همه شما خواهم خواست که بر این مهم، همت گمارید. وگرنه شخصا ورود خواهم کرد و مطمئن باشید که این انقلاب را در آموزش دندان پزشکی کشور ایجاد خواهم کرد. من به مردمان این سرزمین مدیون هستم که از درآمدهای ملی دانشجویی تربیت می کنیم که فقط به شکل مطب در بالای شهر خدمات زیبایی لوکس با قیمت های گران ارائه می دهد! این رسالت ما نیست. رسالت ما سلامت است، نه فقط اقتصاد و نه آنچه که امروز در ذهن مان است. این موضوع نیازمند تغییر نگاه و تغییر رویکرد در آموزش دندان پزشکی کشور است.

نیازمند دندان پزشک خانواده هستیم

وی در سرانجام تاکید کرد: نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که ما همان گونه که پزشک خانواده تربیت می کنیم، نیازمند دندان پزشک خانواده نیز هستیم. دندان پزشک خانواده در کنار پزشکی خانواده در سیستم ارجاع باید نقش آفرینی کند. از طرفی باید بحث ادغام دندان پزشکی خانواده و جامعه محور کردن خدمات دندان پزشکی در آموزش های دوره عمومی دندان پزشکی تدوین شود. در حال حاضر این موضوع وجود ندارد و اگر هم وجود دارد بسیار ضعیف است. لذا در دوره دندان پزشکی عمومی باید جامعه محور کردن آموزش ها در برنامه های آموزشی دانشجویان قرار گیرد.

4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1019

به "مسائل مناطق محروم با مدرک گرایی رفع نمی شود، لزوم توسعه دندان پزشکی عمومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل مناطق محروم با مدرک گرایی رفع نمی شود، لزوم توسعه دندان پزشکی عمومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید