چهارپاره (شورای، عالی، انقلاب، فرهنگی) و چهارگروه ضدشورا

به گزارش تور اروپا ارزان، حسن رحیم پورازغدی طی یادداشتی به مناسبت 19.9.99 چهلمین سالگشت تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی یادداشتی را با عنوان چهارپاره (شورای/ عالی/ انقلاب/ فرهنگی) و چهارگروه ضدشورا نوشت.

چهارپاره (شورای، عالی، انقلاب، فرهنگی) و چهارگروه ضدشورا

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، حسن رحیم پورازغدی طی یادداشتی به مناسبت 19.9.99 چهلمین سالگشت تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی یادداشتی را با عنوان چهارپاره (شورای/ عالی/ انقلاب/ فرهنگی) و چهارگروه ضدشورا نوشت.

متن یادداشت ازغدی به توضیح زیر است:

بسم الله المعلم

این نوشتار، در چهلمین سالگرد تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی (19.9.99) بفرمان امام خمینی، پرده از مخالفان پنهان وآشکار قیود (شورا)، (عالی)، (انقلاب) و (فرهنگی) در داخل وخارج حاکمیت و علت سنگ اندازی ها در برابر پروژه تداوم وتعمیق ارزش های فرهنگی انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب برداشته و راه برونرفت را به بحث گذارده است:

1. شورای عالی انقلاب فرهنگی، چهار مانع در درون وبیرون حاکمیت داشته است:

یک) خلط شوری با گروه مشاوران

دو) جایگزینی تدریجی شورای عادی بجای شورای عالی

سه) نگاه لائیک به مسئولیت دولت در فرهنگ وآموزش

چهار) رویکردغیرفرهنگی به انقلاب و رویکرد غیرانقلابی به فرهنگ

یک) خلط شورا با گروه مشاوران:

آنانکه این شورا را شوری نمی خواهند، نگاهشان به اعضای شورا گرچه همچون سران قوا منصوب رهبری درشورا هستند، همچون نگاه به اعضای هیئت دولت است، به آنان، چون کارگزار خود دستور می دهند و از آنان اطاعت می طلبند، اعضای شورا را مشاور یدکی خود، بدون حق نقد و استیضاح دانسته، برای خود، حق وتوی مصوبات، تعریف نموده و اگر میل ننمایند، مصوبات شورا را امضا یا ابلاغ نمینمایند. روبروه ای تشریفاتی و بدون پاسخگویی بدان حد که بخود اجازه دهند در ملی ترین سیاست های فرهنگی، به اراده شخصی یا سلیقه جناحی وگاه حتی ازسر انفعال محض دربرابر تحمیل بیگانگان بدون تصویب یا حتی طرح درشورا و گاه بدون اطلاع رسانی به نهاد های قانونی، بی سروصدا پروژه ای کشوری را به اجرا گذارده، بودجه بیت المال، خرج اجرای فرمان دیگران نموده و قانون را دور زنند، مواردی، چون 2030 و برخی دیگر از کنوانسیون های تحمیلی آمریکا و اروپا

دو) تبدیل تدریجی شورای عالی به شورای عادی:

آنانکه تفاوت شورای عالی را با شورای غیرعالی نمیدانند یا مصلحت است که ندانند، این عالی ترین شورای فرا قوه در

سیاستگزاری علمی وفرهنگی کشور را درعرض شورا های عادی تحت فرمان قوا، نشانده و گمان یا تظاهر می نمایند که حضور سران سه قوه و همه نهاد های علمی و آموزشی و فرهنگی و رسانه ای کشور در این شورا از باب دید و بازدید است و سران سه قوه و سایر مدیران و شورا های پایین تر درحوزه های فرهنگی و علمی، همه از پاسخگویی معافند. گردن های کلفت آموخته اند که چگونه باصدای کلفت، مدیریت نمایند، بدون عذاب وجدان، خود را ببخشند و بدون ترس از پیگرد قانون، تصمیم ها را بگیرند. میدانند که در ایران، سیستم نظارت، دنبال دردسر نمی گردد، خجالتی و اهل تعارف است، آمد نیامد دارد و دربرابر ارباب قدرت، جامیزند. دیدید چگونه دراین سال ها دزدی واختلاس ها به هزارمیلیارد رسید و رسیدگی نمیشد. ضعیفان عرصه فرهنگ واقتصاد، البته وضع دیگری دارند و اگر صدی صد، قانونمند نباشند قاطعانه وعادلانه مجازات خواهندشد!

سه) نگاه غیر دینی به مسئولیت دولت در فرهنگ و آموزش:

آنانکه حتی با لفظ انقلاب فرهنگی، مشکل دارند، شورای عالی انقلاب فرهنگی را با شورای عالی فرهنگی در سایر کشور ها اشتباه گرفته و کلمه انقلاب را در این میان، زائد، تشریفاتی و محصول جوزدگی دهه 60 دانسته و معتقدند فرهنگ، مقوله ای اصولا غیر انقلابی است و جایی برای انقلاب و رویکرد انقلابی در فرهنگ نیست، نه ارزش های انقلابی و توحیدی و نه روش های انقلابی و کارآمد، هیچ نسبت فامیلی با فرهنگ ندارند. پچ پچ هایی هم شد که کلمه انقلاب، کم کم باید از عنوان شورا، حذف و به یک شورای عالی فرهنگی ازنوع عادی با رویکردی بی ربط با انقلاب اسلامی و صرفاً در حد یک دبیرخانه برای هماهنگی های روتین تبدیل گردد. این جماعت در دولت های گوناگون در این 40 سال، انقلاب را مقوله ای اورژانسی و اضطراری و بنابراین، مقطعی، دفاعی و دفعی می دانند نه یک فرهنگ فراگیر و پروژه ای ملی و تاریخی (بلکه فراملی وفراتاریخی) در جهت برداشتن گام دوم تمدن سازی.

چهار) عدول از انقلاب فرهنگی به فرهنگ غیر انقلابی و انقلاب غیر فرهنگی:

آنان که نه تنها انقلاب فرهنگی و فرهنگ انقلابی را بلکه اساساً جنس فرهنگ را امری بی ربط با حکومت و حکومت را عاری از هر گونه مسئولیت نسبت به شعور اجتماعی و فرهنگ عمومی وخرده فرهنگ ها در سبک زندگی اجتماعی میدانند، گرایش لائیک دارند و صدایش را فعلا درنمیاورند، لائیسیته را با مسلمانی در یک ماهیتابه، بمقدارکافی حرارت داده وترکیب نموده اند، فرهنگ را کالایی مالی و صرفاً تابع قانون عرضه و تقاضا می دانند که باید، چون سایر بازیچگان، وارد بازی بازیگران حرفه ای گردد. دولت بی مسئولیت و بلاتکلیف را با پوشش شعار دولت بی طرف، تئوریزه مینمایند و عملاً حتی بیطرف نیستند و بودجه بیت المال را به جای گسترش فرهنگ اسلامی و ملی، حتی مصرف کارگزاران داخلی غربیان یافرهنگ نمایی جناحی و حتی تبلیغ شخصی می نمایند. چه بایدکرد که کاسبان فرهنگ، وقتی کاتولیک تر از پاپ ولیبرال تر از لاک شدند که حتی دولت های قبله غربی نیز علیرغم این شعار عوام رنگ کن، بی کم وکاست درخدمت فرهنگ سرمایه داری و کارگزار ایدئولوژی لیبرال و حتی مفتش لامذهبی وبی اخلاقی شده و درهیچ قلمرویی، بی طرف نیستند.

تا اینجا عنوان چهار کلمه ای شورای عالی انقلاب فرهنگی با چهار دسته مانع تراش در بیرون و درون حاکمیت روبرو است که از اثرگذاری شورا باصفت عالی، انقلابی و فرهنگی به اشکال گوناگون تا توانسته اندجلوگیری نموده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1187

به "چهارپاره (شورای، عالی، انقلاب، فرهنگی) و چهارگروه ضدشورا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهارپاره (شورای، عالی، انقلاب، فرهنگی) و چهارگروه ضدشورا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید