نحوه عملکرد کیسه خواب فضایی چگونه است؟

به گزارش تور اروپا ارزان، در فضا رسیدن به وضعیتی مناسب برای خوابیدن، کار ساده ای نیست. عدم وجود نیروی جاذبه باعث می گردد که تختخواب سفت و خشک نباشد و در نتیجه عضلات بدن نتواند به صورت راحت و افتاده قرار گیرد.

نحوه عملکرد کیسه خواب فضایی چگونه است؟

به گزارش تور اروپا ارزان، نبود این نیرو همچنین باعث می گردد وقتی چشم ها بسته شد، محل خوابیدن فرد، معین نباشد. بدن در این حالت، در هوا، به شکل شناور و یا معلق قرار می گیرد و هر آن ممکن است به طور ناخودآگاه و ناخواسته با در و دیوار سفینه برخورد کند. فرد در روی زمین می تواند بدن و یا هر یک از اعضا بدن خود را در خواب به راحتی حرکت دهد و هر زمان که روکش ها(لحاف، پتو یا هر چیز دیگری که در موقع خواب روی بدن قرار گیرد) کنار رود، کمبود آن حس می گردد. استفاده از فشار ملایم در طول بدن، حالت آرام بخشی را در خواب به وجود می آورد. این حالت بدن در فضا، اهمیت خاصی دارد. فضانوردان اغلب خود را به در و دیوار می بندند، یا اینکه در گوشه ای چمباتمه می زنند، تا حالت آرام بخشی را برای خود به وجود آورند.

لزوم ایجاد شرایطی نظیر زمین، برای خواب فضانوردان، در سال 1983 راه را برای طراحی و ساخت اولین کیسه خواب فضایی گگردد. فکر اصلی در ساخت کیسه خواب، بر این پایه بود که کیسه بتواند فشار فنر مانندی را در طول بدن و اعضا آن، با توجه به تنگی جا و ایمنی، در مدار زمین به وجود آورد. اولین طرح ها بر مبنای ساخت تشک های بادی بود.

اصول طرحی که از مباحث اولیه در ساخت این وسیله به دست آمد، نشان می داد که باید کیسه از دو لایه پارچه ای با استفاده از یک سامانه داخلی ساخته گردد؛ لایه ای مانند تیوپ لاستیک که بتواند حالت فشار را به وجود آورد. لایه ها باید به اندازه ای باشند که فضانورد بتواند راحت به درون آن برود و یا از آن خارج گردد. از آن گذشته این لایه ها باید بتوانند فشار واکنشی متناسب با تغییرات وضعیت بدن را به وجود آورند. نمونه ای از این طرح که پیش بینی می شد بتواند با توجه به اندازه ها و شکل آن، فشار مناسب را در داخل کیسه به وجود آورد، در 28 اکتبر سال 1984 روی کاغذ آمد. بعد از آماده شدن نقشه، نمونه ساخته شد و برش پارچه ها و دوخت آن نیز انجام گرفت. در این نمونه از نوعی لاستیک به عنوان عامل ایجاد نماینده فشار، استفاده شد. نتیجه نهایی کاملاً مایوس نماینده بود و یکی از دلایل این شکست، انعطاف پذیری بیش از حد لاستیک بود، اما کار ادامه یافت.

برای رسیدن به نتیجه مثبت از مراکز تحقیقاتی نساجی و فراورینمایندگان این رشته، تقاضای یاری شد. آنها که قبلاً موفق شده بودند مواد نساجی مورد احتیاج آزمایشگاه فضایی اسکای لب را بسازند، این بار نیز ظرف مدت کوتاهی، موفق شدند نمونه ای از طرح سفارش داده شده را بسازند. این اقدام آنها در موفقیت نهایی طرح، اثر بسزایی داشت. مسائل کار با مواد چندبعدی و قابل انعطاف، برای بیشتر دست اندرکاران طرح، جدید و ناآشنا بود، زیرا مهندسان فضایی بیشتر با مواد سبک وزن مانند آلومینیوم، فیبرهای کربنی و... کار می نمایند.

کیسه خواب و طرح آن، چندین بار مورد اصلاح نهاده شد تا به شکل نهایی در آمد. از روزی که اولین طرح روی کاغذ کشیده شد، تا روزی که طرح نهایی و قابل قبول آماده شد، شش ماه طول کشید. یکی از عمده ترین مسائل، انتخاب قطعات و مواد مناسب بود. از همان ابتدا نوعی پارچه جهت روکش انتخاب شد که توانایی تبادل هوا را داشت و ضمناً غیرقابل اشتعال بود. انتخاب دریچه ها و لوله هوا نیز مشکل می نمود. بعد از جستجو و آزمایش های بسیار، لوله پلاستیکی آتش نشانی با قطر 9 سانتی متر، به علت سختی، قدرت و سهولت در فراوری و ایجاد فشار مناسب، به عنوان لوله تامین نماینده هوای داخل کیسه، انتخاب شد. یکی دیگر از مسائل، یافتن چسب قابل انعطافی بود که در طول ماموریت و با توجه به باد شدن و خالی شدن کیسه دوام آورده، از هم باز نگردد. انتخاب دریچه های ورودی و خروجی هوا نیز سخت به نظر می رسید.

سخت افزارهایی که معمولاً در رشته فضانوردی مورد استفاده قرار می گیرند سنگین و پیچیده اند، به همین جهت طراحان کیسه خواب، به سراغ قطعات مورد مصرف در رشته پزشکی و آزمایشگاه های شیمی رفتند و معلوم شد دریچه هایی که در دستگاه اندازه گیری فشار خون به کار می روند، از لحاظ جرم و وزن بسیار مناسبند و گذشته از برخورداری از ویژگی های فنی، قیمت آنها نیز مناسب است.

این دریچه ها با استفاده از یک ساچمه لاستیکی، به فضانوردان این امکان را می دهد که با تنظیم فشارهای مختلف، بهترین حالت را انتخاب نمایند. تنها مسئله ای که در راه استفاده از این دریچه ها وجود داشت، تنظیم میزان عبور جریان هوا و به دست آوردن زمان مناسبی برای پر و خالی شدن آن بود. این مشکل نیز با استفاده از یک فنر که با برق کار می کرد، حل شد. نمونه نهایی را در مه 1985 آزمایش کردند. این کیسه خواب با همه ملحقات آن از قبیل پمپ ها، بندها و محفظه مخصوص سر، وزنی برابر با دو کیلوگرم پیدا کرد. این کیسه خواب بدیع و جالب فضایی در 10 فوریه 1987 با درخواست اسا به نام طراحان آن به ثبت رسید. امتیاز به ثبت رسیده، شامل طیف وسیعی از انواع کیسه خواب با فشار برگردان و نیروی جاذبه صفر است.

آزمایش کیسه خواب در فضا

کیسه خواب فضانوردان محصول اسا در دو ماموریت فضایی مورد آزمایش نهاده شد: ماموریت آزمایشگاه فضایی آلمان به نام دی-1 از 30 اکتبر تا 6 نوامبر سال 1985 و ماموریت ایستگاه میر شوروی از 22 ژوئیه تا 29 دسامبر 1987. ووب اوکلز یکی از دانشمندان فضانورد عضو گروه خدمه دی-1 یکی از کیسه خواب ها را به عنوان وسیله شخصی همراه خود به فضا برد و آن را در یکی از کمدهای فوقانی آزمایشگاه فضایی جای داد. (فضانوردان مجاز بودند در وقت های اضافی خود آزمایش های دلخواهی را انجام دهند) اگر چه کیسه خواب به عنوان یک تجربه شخصی به فضا برده شد، اما همین کیسه خواب در طول ماموریت دی-1 که فضانوردان گرفتار مشکل کمبود جای خواب شده بودند، به یاری آنها آمد.

در سفینه برای گروه هشت نفره، فقط چهار محل خواب بود. شش نفر از اعضای گروه در دو تیم سه نفره و در نوبت های دوازده ساعته کار می کردند و سومین دانشمند فضانورد در یک نوبت چرخشی کار می کرد. از آنجا که یکی از محل های خواب بطور دائمی برای فرمانده شاتل در نظر گرفته می گردد، سه فضانورد دانشمند مجبور بودند یک محل خواب را بین خود تقسیم نمایند. در این جا بود که کیسه خواب اسا، محل خواب اضافی را در طول پرواز فراهم ساخت.

ووب اوکلز در گزارش های پرواز دی-1 چنین می نویسد: بعد از سرانجام یک روز طولانی و پر کار، تصمیم به استراحت گرفتم. در عین حال باید محل کار خود را برای جلوگیری از تداخل با نوبت بعدی، ترک می کردم. کیسه خواب را برداشتم و در جستجوی محلی برای خواب بر آمدم. اطاقک مخصوص ورود به بخش باربری، محل تاریک و نسبتاً ساکتی است. باد کردن کیسه خواب کار ساده ای بود. بعد از باد کردن، آن را به دیوار جلویی بستم و سرم را نزدیک دریچه بالایی قرار دادم و شش ساعت به راحتی خوابیدم. کیسه بسیار عالی بود و می توانستم به راحتی درون آن حرکت کنم. سرم را روی لوله لاستیکی گذاشتم، درست مثل اینکه بالشی زیر سر گذاشته باشم. قبل از آغاز پرواز من و راینهارد فورد موافقت نموده بودیم که به طور نوبتی کیسه و تختخواب را با هم عوض کنیم اما من در سومین شب، فقط یک بار از محل خواب سفینه استفاده کردم.

دیگر فضانوردان نیز آن را آزمایش کردند. نتیجه بسیار موفقیت آمیز بود. براساس تجربیات فضانوردان، چند پیشنهاد اصلاحی مطرح شد، مانند: سوراخ تهویه بالای لوله هوایی و یک بند که هر دو لوله هوا را برای ایجاد فشار، در زیر به هم وصل کند.

کیسه خواب فضایی بعداً به یک هیئت روسی نیز نشان داده شد. در این هیئت الکساندر الکساندروف فضانورد شوروی نیز حضور داشت و علاقه خاصی نسبت به کیسه خواب ابراز کرد. متعاقباً یک نمونه از کیسه خواب به مسکو فرستاده شد. بعدها قرار شد کیسه خواب در ایستگاه فضایی میر مورد استفاده و آزمایش قرار بگیرد.

الکساندروف، در طول اقامت خود در ایستگاه میر، 12 ژوئیه تا 29 دسامبر 1986 کیسه خواب را مورد آزمایش قرار داد. نتیجه مثبت بود. طی این آزمایش معین شد که روکش سفت کیسه خواب گرمای بدن را به خوبی حفظ می نماید و انسان احساس می نماید در خانه خودش خوابیده است و در مجموع به اثبات رسیدن کیسه خواب می تواند در ایستگاه های فضایی مورد استفاده قرار گیرد.

آزمایش هایی که روی کیسه خواب اسا به عمل آمد و نتایجی که در طول ماموریت های میر و دی-1 به دست آمد، بسیار امیدوار نماینده بود و به روشنی نشان داد که با تکمیل آن می توان در ماموریت های فضایی یک کیسه خواب بسیار مناسب همراه داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 177

به "نحوه عملکرد کیسه خواب فضایی چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه عملکرد کیسه خواب فضایی چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید