کرونا موجب شد تا تحول دیجیتالی دولت سرعت بگیرد

به گزارش تور اروپا ارزان، رئیس جمهور با بیان اینکه امروز همه زیرساختهای دولت الکترونیکی در کشور فراهم است، گفت: از هیچ دستگاهی کم کاری و تعلل در الکترونیکی کردن خدمات را نمی پذیریم.

کرونا موجب شد تا تحول دیجیتالی دولت سرعت بگیرد

به گزارش خبرگزاری مالی ایران،حسن روحانیریاست جمهوری در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: وزرا و رؤسای دستگاه های اجرایی مسئول تحقق کامل دولت الکترونیکی هستند و شورای اجرایی نیز هنگام بروز اختلافات نظر، باید ایجاد هماهنگی و برطرف تعارض کند.

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت توسعه فناوری اطلاعات و تکمیل هرچه سریعتر دولت الکترونیک ، اضافه نمود: اگر چهکروناباعث اختلال در بخشی از فعالیت های کشور گشت و قسمت هایی نیز آسیب های جدی دید اما در حوزه فناوری اطلاعات باعث شد تحول دیجیتالی دولت سرعت بگیرد.

روحانی با برشمردن اهمیت نقش دولت الکترونیکی و تحول دیجیتال در شفافیت، بهره وری و رضایت مندی مردم، گفت: با تحول دیجیتال در آستانه تحقق مشارکت کامل مردم در حکمرانی هستیم و دستگاه های اجرایی باید داده های خود را آزاد نمایند تا امکان نقد مردم از دولت بیشتر فراهم شود.

وی با تاکید بر اینکه حرف مردم را بشنویم باید خود را در معرض نقد مردم قرار دهیم و داده ها و اطلاعات دولت باید در اختیار مردم قرار گیرد، گفت: قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات در دولت تدبیر و امید اجرایی شده و امروز نیز شاهدیم که با دسترسی مردم به این اطلاعات راه بسیاری از تخلفات بسته شده است. البته این کافی نیست و باید در آزاد سازی داده و اطلاعات کوشش گسترده ای شود تا امکان نظارت جمعی مردم بر فرآیند های دولت میسر شود.

رئیس جمهور پرداخت 20 میلیون وامکروناتنها با یک درخواست پیامکی را حاصل تعامل چند دستگاه اجرایی دانست و گفت: در واقع به جای حرکت دادن مردم بین ادارات داده های دیجیتالی حرکت داده شد و هم کار مردم ساده تر شد و هم در زمان و هزینه صرفه جویی شد.

روحانی اضافه نمود: همانند همین اتفاق در سهام عدالت رخ داد و تحقق یکی از دستآوردهای دولت در آزاد شدن سهام و امکان خرید وفروش آن کاملا الکترونیکی فراهم شد. امروز حتی برای ثبت نام و مشارکت در رونق ملی بازار سهام نیازی به خارج شدن از خانه نیست. بیش از 1.5 میلیون نفر احراز هویت برخط شده اند و در کنار آن امکان دسترسی مردم به بازار سهام و دیدن دارایی های خودشان تسهیل شد.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد: با همکاری سازمان بورس با وزارت ارتباطات و بانک مرکزی واریز الکترونیکی سود سهام و برگزاری مجامع بورسی با امکان مشارکت مردم در نظام تصمیم گیری شرکتها به طور کامل اجرایی شود.

روحانی ایجاد و توسعه زیرساخت جلسات ویدیوکنفرانس در دستگاه های اجرایی و کسب وکارها بر بستر شبکه ملی اطلاعات را اقدام مهمی برشمرد که با پیوند دادن آن به بخش آموزش کشور در کنار الزامات فاصله اجتماعی موجب ایجاد تحولی در شیوه سنتی آموزش شده و محدودیت های فیزیکی نظام اموزش کشور با دیجیتالی شدن و تحول دیجیتال برطرف می شود.

رئیس جمهور اضافه نمود: روز گذشته اتفاق خوبی در نظام مالی کشور رخ داد و برای اولین بار در کشور اوراق بهادار خزانه، سفته و تمبر مالیاتی آن به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه به بانک برای تعهد وامکرونای کسب و کار ها راه اندازی شد و این موضوع مهمی است که سند دیجیتالی هم ارز سند فیزیکی، قابلیت استفاده و کاربری در نظام مالی پیدا کند. هم شفافیت ایجاد میکند و هم امکان جعل را از بین ببرد.

روحانی با اشاره به اجرایی شدن امکان وثیقه گذاری سهام عدالت، گفت: امروز مردم می توانند با وثیقه گذاری آن کارت اعتباری بانکها را اخذ نمایند. اینها همه تحول دیجیتالی است که در دولت تدبیر وامید شتاب گرفته است. اما در دو حوزه مهم مالیاتی و سلامت نیز اتفاقات خوبی افتاده است اما باید این اتفاقات شتاب بیشتری بگیرد و شفافیت و کیفیت خدمات دیجیتالی دولت ارتقا پیدا کند.

رئیس جمهور فراهم شدن امکان پرداخت مالیات بر نقل وانتقال املاک مسکونی به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه به ادارات دارایی را اقدامی مثبت برشمرد و اضافه نمود: این اولین گام در جهت خدمات کاملاً الکترونیکی مالیاتی است. انواع دیگر مالیات نیز باید کاملا الکترونیکی شود و مردم را برای اخذ مالیات آزار ندهیم و منصفانه از ایشان مالیات بگیریم.

روحانی، تمدید الکترونیکی دفترچه های بیمه و صدور23 میلیون نسخه الکترونیکی در ایامکرونارا گامی مهم در حذف کاربری دفترچه بیمه دانست و گفت: همپوشانی بیمه ها تا حد مطلوبی برطرف شده است ولی این حد کفایت نمیکند. مردم تنها با همان کارت هوشمند ملی یا شماره ملی باید خدمت سلامت خود را دریافت نمایند و وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت ایران و سازمان تأمین اجتماعی باید جهت نسخه الکترونیکی را با سرعت بیشتر اجرایی نمایند.

در این جلسه موضوعاتی همچون ارائه خدمات الکترونیکی انتظامی، نظام مند شدن مراجعات قرائت کنتورهای گاز برق و آب، تکمیل پایگاه نشانی مکان محور کد پستی (GNAf) و تصحیح و به روزرسانی کد پستی و نشانی مکان محور قبوض آب برق و گاز، حذف مراجعات غیرضروری به شعب و کارگزاری های تأمین اجتماعی و حذف مکاتبات کاغذی با ارائه خدمات کاملاً الکترونیکی غیرحضوری به بیمه شدگان و کارفرمایان از قبیل درخواست های بیمه بیکاری، مفاصا حساب، سابقه بیمه، ساماندهی فرآیندهای ثبت نام آزمون های سراسری و ورود به نظام آموزش عالی، حذف کاغذ در بعضی مستندات نظام بانکی، استقرار نسخه الکترونیکی و کاهش کاربری دفترچه درمان برای تسهیل خدمت رسانی به مردم و سرعت بخشی به پرداخت مطالبات پزشکان از بیمه ها و تجمیع درگاه های سازمان های بیمه گر و سهولت کاری برای خدمت دهنگان نظام سلامت در راستای توسعه و تکمیل دولت الکترونیکی به تصویب رسید.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 949

به "کرونا موجب شد تا تحول دیجیتالی دولت سرعت بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا موجب شد تا تحول دیجیتالی دولت سرعت بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید