کمبود سروتونین ارتباط مستقیم با افسردگی دارد

به گزارش تور اروپا ارزان، محققان از دهه 1960 میلادی این فرضیه را مطرح کرده اند که افسردگی شدید ناشی از اختلال در سیستم انتقال دهنده عصبی سروتونین (serotonin neurotransmitter system) است. با این حال، شواهد و مدارک نشان دهنده این تاثیر، هر چند فراوان، اما غیرمستقیم بودند. در حقیقت، یک تحلیل جامع اخیر از مطالعات موجود به این نتیجه رسید که شواهد قوی برای حمایت از فرضیه سروتونین وجود ندارد. در پی آن، برخی فعالان این حوزه خواستار بررسی مجدد این فرضیه شدند.

کمبود سروتونین ارتباط مستقیم با افسردگی دارد

تحقیقات تازه که در نشریه روان پزشکی بیولوژیک (Biological Psychiatry) منتشر شده است، اولین شواهد و مدارک مستقیم را درباره فرضیه سروتونین ارایه می دهد.

افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های روانی و علل ناتوانی در سراسر جهان است. با وجود فقدان شواهد مستقیم درباره اختلال در سیگنال دهی سروتونین در مغز (افراد) افسرده، دارو هایی که برای درمان افسردگی مصرف می شوند، به طور عمده سیستم سیگنال دهی سروتونین را هدف قرار می دهند تا سروتونین خارج سلولی موسوم به 5-هیدروکسی تریپتامین (5-HT) را افزایش دهند.

تنها حدود نیمی از بیماران به دارو های ضد افسردگی پاسخ می دهند و کمتر از 30 درصد بهبودی کامل را تجربه می کنند. شناخت بهتر دینامیک یا پویایی سروتونین خارج سلولی 5-HT در افسردگی، می تواند به ابداع درمان های موثرتر کمک کند.

جان کریستال سردبیر نشریه روان پزشکی بیولوژیک گفت: تفکر ما در مورد نقش سروتونین در افسردگی در دهه گذشته به طور قابل توجهی تکامل یافته است. زمانی فکر می کردیم تغییرات سروتونین می تواند علت کل افسردگی ها باشد. زمانی که این فرضیه ساده دیگر قابل پشتیبانی نبود، برخی درصدد برآمدند هر گونه نقش سروتونین را در افسردگی رد کنند.

وی افزود: مطالعه فعلی پشتیبانی مهم تازهی را برای بررسی بیشتر نقش سروتونین در افسردگی فراهم می کند که بطور خاص به موقع هم است؛ زیرا دارو هایی مانند روانگردان ها (psychedelics) که گیرنده های سروتونین را هدف قرار می دهند به عنوان درمان های تازه بالقوه برای اختلالات خُلقی در حال بررسی هستند.

این مطالعه تازه که از طریق موسسه اینویکرو (Invicro) با همکاری محققان امپریال کالج لندن، کینگز کالج لندن، دانشگاه کپنهاگ و دانشگاه آکسفورد انجام شد، از یک تکنیک تصویربرداری تازه برای مشاهده مستقیم اندازه ترشح سروتونین در پاسخ به یک چالش دارویی استفاده کرد. محققان اندازه ترشح سروتونین را در 17 بیمار مبتلا به افسردگی و 20 فرد سالم مقایسه کردند.

دکتر دیوید اریتزو (David Erritzoe) نویسنده اصلی این مقاله تحقیقی گفت: این مطالعه از روش تازه و مستقیم تری برای اندازه گیری سروتونین در مغز انسان زنده استفاده کرد و نتایج آن حاکی از کاهش عملکرد سروتونین (آزادسازی) در افسردگی است.

وی افزود: این روش تصویربرداری، در ترکیب با روش های مشابه برای سایر سیستم های مغزی، این پتانسیل را دارد که به ما کمک کند تا پاسخ های درمانی متفاوت را که افراد مبتلا به افسردگی به دارو های ضد افسردگی دارند، بهتر درک کنیم.

این مطالعه هیچ ارتباطی بین شدت افسردگی با اندازه کمبود ظرفیت ترشح سروتونین پیدا نکرد. همه بیماران فاقد دارو های ضدافسردگی بودند و 11 نفر از 17 نفر هرگز دارو های ضد افسردگی دریافت نکرده بودند که این مساله نشان می دهد ظرفیت پایین ترشح سروتونین بیش از آنکه نتیجه درمان افسردگی باشد، از ویژگی های افسردگی است.

منبع: فرارو
انتشار: 21 دی 1401 بروزرسانی: 21 دی 1401 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1992

به "کمبود سروتونین ارتباط مستقیم با افسردگی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود سروتونین ارتباط مستقیم با افسردگی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید