کیهان از آغاز تا امروز

به گزارش تور اروپا ارزان، 375 میلیون سال پیش گروهی از ماهیان به خشکی آمدند و به خزندگان تکامل یافتند و 220 میلیون سال پیش از شاخه ای از خزندگان، پستانداران پدیدار شدند. سه میلیون سال پیش نخستین گونه های انسانی پدیدار شد.

کیهان از آغاز تا امروز

آیا کیهان آغازی داشت؟ جهان ستارگان و خورشید و زمین و آسمان چگونه پدیدار شد؟ انسان چگونه به وجود آمد؟ این ها سؤالاتی است که قدمتی به اندازه تاریخ انسان خردمند دارد و در اسطوره های کهن، مذاهب مختلف، فلسفه و علم جدید پاسخ های متفاوتی داشته است.

اکنون به مدد یافته های دقیق علمی می دانیم که 14 میلیارد سال پیش و با رخداد مه بانگ (بیگ بنگ) گیتی و فضا و زمان پدیدار شدند. سپس ذرات بنیادی پدید آمد که دارای جرم بودند. چهار میلیارد و 600 میلیون سال پیش خورشید و چهار میلیارد و 540 میلیون سال پیش کره ای آتشین شکل گرفت که زمین نام دارد.

کره ماه هم 20 میلیون سال دیرتر پدیدار شد. چهار میلیارد و 400 میلیون سال پیش سرتاسر کره زمین از آب پوشیده شد؛ آبی که نه زلال؛ بلکه سوپی غلیظ و جوشان آکنده از مواد کشنده شیمیایی بود. چهار میلیارد و 200 میلیون سال پیش و در همین آب، حیات پدیدار شد.

سه میلیارد و 900 میلیون سال پیش نخستین یاخته شکل گرفت. سه میلیارد و صد میلیون سال پیش میدان مغناطیسی زمین شکل گرفت. پیدایش این میدان، حفظ جو کره زمین و نیز سیال بودن آب آن را امکان پذیر کرد. دو میلیارد و 450 میلیون سال پیش اکسیژن در جو پدیدار شد و 700 میلیون سال پیش نخستین حیوان و 535 میلیون سال پیش نخستین ماهیان پدیدار شدند.

375 میلیون سال پیش گروهی از ماهیان به خشکی آمدند و به خزندگان تکامل یافتند و 220 میلیون سال پیش از شاخه ای از خزندگان، پستانداران پدیدار شدند. سه میلیون سال پیش نخستین گونه های انسانی پدیدار شد. 350 هزار سال پیش گونه انسان امروزی پدیدار شد و 50 هزار سال پیش انسان مدرن، انسانی که توانایی گفتار و ایجاد فرهنگ دارد، پدیدار شد و نخستین آثار مکتوب پدید آمد.

در یکی، دو دهه گذشته انتشار کتاب های عامه پسند با موضوع تاریخ مختصر جهان و کیهان رواج یافته که معروف ترین آن ها کتاب تاریخ مختصر زمان با عنوان فرعی از مه بانگ تا سیاهچاله ها اثر مشهور استیون هاوکینگ است که در سال 1988 منتشر شد و به عنوان پرخواننده ترین کتاب کیهان شناسی شهرت یافت و به بیش از 33 زبان از جمله فارسی ترجمه و منتشر شد.

هاوکینگ در این کتاب با زبانی ساده به بازگویی داستان جهان می پردازد. آخرین کتابی که در این زمینه شهرت جهانی یافت انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر نوشته یووال نوح هراری بود که در سال 2011 منتشر شد. این کتاب با دو ترجمه به فارسی هم ترجمه شد و با استقبال زیادی در بازار نشر روبه رو شد.

به تازگی نیز کتابی با عنوان از مه بانگ تا انسان؛ سمفونی پیدایش تألیف احمد معافی و به همت نشر سپهر خرد منتشر شده که به همین سیاق نوشته شده است. از این نویسنده پیش از این کتاب و مقالاتی به زبان انگلسی و ژاپنی منتشر شده است.

موضوع کتاب بیان چگونگی پیدایش انسان است. در فرایند توضیح، نویسنده به ناچار وارد مقوله هایی مانند اخترشناسی، فیزیک کوانتوم، زمین شناسی، شیمی، علم ژنتیک و... شده است. تک تک مقوله های گفته شده مباحث پیچیده ای هستند و پیچیده تر از همه آن ها چگونگی تکامل (فرگشت) است که موضوع اصلی کتاب است.

هرچند برخی نوشته های سخت در کتاب وجود دارد (که پیچیده ترین آن ها به پیوست های کتاب انتقال یافته)؛ اما کوشش نویسنده بر این است که مطالب ساده نگاشته شده و حتی برای دانش آموزان دوره دبیرستان قابل درک باشد. باوجوداین نویسنده در پیشگفتار می نویسد که دانش پژوهان و استادان علوم زیست شناسی هم نکات جذاب و جدیدی در این کتاب خواهند یافت.

نویسنده توضیح می دهد که هم اکنون ما با یک انفجار بزرگ در علوم روبرو هستیم. در همه جنبه های مربوط به زیست شناسی و فرگشت، بررسی درستی یا نادرستی داده هایی که زیست شناسان و دیرینه شناسان در خلال دهه های گذشته و از روی سنگواره ها و سایر منابع به آن رسیده اند، از زاویه ژنتیکی آغاز شده است.

هم زمان هر روزه کشف جدیدی اعلام می شود. کوشش نویسنده بر این بوده که محتویات کتاب بر مبنای آنچه دانش بشری در پایان سال 2018 به آن رسیده و از آخرین منابع دانشگاهی باشد؛ بااین حال تأکید می کند زمانی که این کتاب در دسترس خوانندگان قرار می گیرد، ممکن است واقعیت برخی از داده های گفته شده تغییر یافته باشد. در نگارش این کتاب روش ویژه ای به کار برده شده است.

بخش اصلی کتاب که بیش از یک سوم محتوای کتاب را در بر گرفته، فرایند پیدایش از کیهان تا انسان را بیان کرده و موضوع اصلی کتاب است. نوشته هایی با زمینه رنگی نیز وجود دارد که در 23 بخش مختلف تنظیم شده اند و مقالاتی هستند که به درک دقیق تر نوشته های اصلی کمک می کنند. در عین حال خود مقوله های جداگانه ای هستند که هر یک تقریبا پیوسته بوده و خواننده می تواند آن ها را مستقل مطالعه کند.

منبع: فرادید
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 917

به "کیهان از آغاز تا امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیهان از آغاز تا امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید