آیین نامه فارغ التحصیلی دکتری باید اصلاح گردد، ارایه مقاله بعد از دفاع از رساله

به گزارش تور اروپا ارزان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه آیین نامه فارغ التحصیلی دکتری باید اصلاح گردد، گفت: با توجه به آسیب هایی که در حوزه مالی دیده ایم نباید دانشجو را وادار کنیم تا مقاله بنویسد بلکه دانشجو باید مسئله ای از کشور را برای دفاع از رساله حل نماید.

آیین نامه فارغ التحصیلی دکتری باید اصلاح گردد، ارایه مقاله بعد از دفاع از رساله

محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی تور اروپا ارزان، گفت: بحث مقالات یکی از مسائل جدی دانشجویان دوره دکتری است به طوری که بعضی از دانشگاه ها اصرار دارند که مقاله باید ISI باشد. متاسفانه بسیاری از مجلات در امریکا و اروپا مقالات ایرانیان را نمی پذیرند و به راحتی رد می نمایند.

وی اضافه کرد: در جلسه ای به وزیر علوم و معاون آموزشی پیشنهادی دادم تا اگر دانشجویان دوره دکتری به استناد رساله ای که آماده نموده اند همراه یک گروه داوری حرفه ای که می توانند همان گروهی باشند که می خواهند در جلسه دفاع حاضر شوند و دانشجو مقاله خود را ارائه کند و اگر گروه داوری تشخیص دادند که قابلیت رساله دکتری را دارد به عنوان رساله دکتری پذیرفته گردد تا کار دانشجو تمام و ارتباطش با دانشگاه قطع گردد؛ اما مدرک را زمانی دانشگاه به دانشجو ارائه دهد که بتواند پذیرش مقاله را از یک مجله معتبر دریافت کند.

چه دلیلی دارد که از دانشجوی دوره دکتری مقاله بخواهیم

زاهدی اظهار داشت: ما دانشجویانی داریم که حدود سه سال است که درگیر چاپ مقاله شان هستند و هنوز پیروز به چاپ نشده اند. دانشجو نباید سنوات بخورد و روز آخر هم بگویند اخراج؛ قطعا دانشجو برای فرایند چاپ مقاله مقصر نیست. چه دلیلی دارد که از دانشجوی دوره دکتری حتما مقاله بخواهیم.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اضافه کرد: با توجه به فرایند کشور اگر دانشجویان دوره دکتری بتوانند روی موضوع اقتصاد دانش بنیان ها و استارتاپ ها کار عملیاتی و کاربردی انجام دهند و مسئله ای از کشور و سازمان ها حل نمایند که قابلیت خوبی داشته باشد را می توان به عنوان به مقاله در نظر گرفت. در این شرایط کشور و آسیب هایی که در حوزه مالی دیده ایم نباید وقت بگذاریم که دانشجو را وادار کنیم تا مقاله بنویسد بلکه دانشجو باید مسئله ای از کشور حل نماید و اگر مسئله ای را حل کرد اجازه دفاع بدهیم. از وزارت علوم انتظار داریم روی این مساله کار کند و آیین نامه فارغ التحصیلی دانشجوی دکتری را اصلاح کند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 822

به "آیین نامه فارغ التحصیلی دکتری باید اصلاح گردد، ارایه مقاله بعد از دفاع از رساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین نامه فارغ التحصیلی دکتری باید اصلاح گردد، ارایه مقاله بعد از دفاع از رساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید