از دلیل تا درمان خارش کف دست

به گزارش تور اروپا ارزان، خارش کف دست به علت شرایط های متفاوت پوستی اتفاق می افتد که گاهی اوقات نشانه ای از یک مشکل جدی در بدن فرد می باشد . خارش کف دست چپ و راست با یکدیگر فرق دارد و می تواند علامت های مختلفی داشته باشد.

از دلیل تا درمان خارش کف دست

خارش کف دست

خارش یکی از مواردی است که همگی ما در قسمتهایی از بدن خود آن را احساس نموده ایم. اما اگر این خارش در بخش خاصی از بدن تکرار گردد می تواند، نشان دهنده مسئله ای در بدن باشد. خارش کف دست یکی از موارد است که ممکن است برای بسیاری از ما اتفاق داده باشد.

در گذشته بعضی از افراد اعتقاد داشتند که خارش در این قسمت از بدن نشانه این است که قرار است پول بزرگی به دست شخص برسد. اما امروزه می دانیم که این تفکرات قدیمی است و هیچ پایه و اساس علمی ندارد. بلکه بروز خارش در دست می تواند نشانه ابتلا به بیماری باشد.1

علت خارش کف دست چیست؟

خارش بدون توجه به ناحیه آن می تواند آزاردهنده باشد. این امر به ویژه می تواند در دست ها تحریک زیادی را به وجود آورده در انجام امور روزمره تداخل ایجاد کند.

بعضی از بیماری های زیر ممکن است از شایع ترین علل خارش کف دست باشند:

1. اگزمای دست
بر اساس گزارش های علمی، حدود 10 درصد مردم کشورهای صنعتی دچار اگزمای دست هستند. این بیماری غیر مسری می تواند باعث ایجاد خارش کف دست، التهاب، پوسته ریزی، خشکی، قرمزی و حتی تاول گردد.

یک نوع اگزما به نام پومفولیکس یا اگزمای دیس هیدروتیک باعث به وجود آمدن تاول های کوچک و خارشی بر روی کناره های انگشتان، کف دست و حتی کف پا می گردد.

کسانی که احتمال بیشتری برای ابتلا به اگزمای دست دارند، عموما افرادی با مشاغل خاص هستند که در آن دستان فرد در روبرو با رطوبت یا مواد شیمیایی و عوامل تحریک نماینده بیش از حد است.

مشاغلی که در معرض ابتلا به اگزمای دست هستند شامل موارد زیر است:

کترینگ و پذیرایی

نظافت

آرایشگاه

کادر درمانی

مکانیک

کسانی که سابقه خانوادگی اگزمای دست دارند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارند.

2. واکنش های آلرژیک
گاهی اوقات خارش دست بر اثر روبرو مکرر با عوامل و مواد شیمیایی تحریک نماینده است به وجود می آید که در نهایت که به واکنش آلرژیک منتهی می گردد و به درماتیت تماسی گفته می گردد.

یک واکنش آلرژیک ممکن است 48 تا 96 ساعت پس از تماس با آلرژن (عامل آلرژی زا) آغاز گردد.

عوامل آلرژی زای رایج عبارتند از:

فلزات، مانند انگشتر و سایر جواهرات

عطر و ادکلن یا سایر مواد معطر

انواع صابون

مواد ضدعفونی نماینده

ترکیبات ضدمیکروبی یا باکتری کُش

گرد و غبار و خاک

آب با مقادیر بالای کُلر

ممکن است پیش از بروز واکنش آلرژیک احتیاج به روبرو چندباره با آلرژی زاها باشد. در واقع، این امر به این علت است که بدن بعد از چند بار، آغاز به ترشح هیستامین های خارش آوری می نماید که موجب تحریک پوست می شوند.

3. دیابت
هنگامی که فرد مبتلا به دیابت است، قند خون فرد بیش از حد بالا می رود که می تواند باعث خشکی پوست گردد. خارش پوست ممکن است با برآمدگی های قرمز یا به رنگ پوست روی کف دست و سایر نواحی بدن نمایان گردد.
4. واکنش های دارویی
گاهی اوقات خارش کف دست ممکن است در اثر مصرف داروی خاصی به وجود آمده باشد. هنگامی که فرد نسبت به داروی جدیدی واکنش آلرژیک خفیفی داشته باشد، واکنش های هیستامین در بدن باعث خارش می گردد.

در این موارد، به ویژه فرد در کف دست یا پای خود احساس خارش می نماید که علت آن تجمع بیش تر هیستامین در این نواحی است. با این حال، چنانچه برای فرد تعیین گردد که علت خارش کف دست دارویی است، مگر اینکه علائم شدید باشد؛ باید پیش از قطع کامل دارو، با پزشک معالج مشورت کند.

5. سیروز
یک اختلال خودایمنی به نام سیروز صفراوی یا تشمع کبدی می تواند باعث به وجود آمدن بعضی لکه ها در کف دست و خارش آن گردد. سیروز صفراوی، روی مجاری صفراوی که کبد را به معده وصل می نماید، اثر می گذارد.

زردابی که بین این دو عضو حرکت می نماید در کبد تجمع یافته و باعث بروز آسیب و زخم می گردد. فرد مبتلا به این اختلال خود ایمنی، علاوه بر خارش کف دست ممکن است که علائم دیگری نیز داشته باشد:

لکه های پوستی در کف دست

حالت تهوع

درد استخوان

اسهال

ادرار تیره

زردی یا یرقان

سیروز در زنان شایع تر است، با این حال علت آن تعیین نیست. ممکن است برای کاهش علائم خارش برای فرد مبتلا به سیروز داروی کلستیرامین تجویز گردد.

6. اختلال های عصبیگاهی اوقات آسیب عصبی به دست ها بر اثر بیماری هایی مانند دیابت می تواند باعث خارش کف دست گردد. سایر اختلالات عصبی دست می تواند اثرات مشابهی از جمله سندروم تونل کارپال را داشته باشد.

سندروم تونل کارپال موجب درد، بی حسی و حس سوزن سوزن و خارش در دست می گردد. خارش یا ناراحتی معمولا در کف دست ها آغاز شده و در هنگام شب بیشتر می گردد.

چنانچه فرد مشکوک به سندروم تونل کارپال باشد، باید به پزشک مراجعه کند. پزشک ممکن است از بیمار بخواهد از انجام بعضی فعالیت های تکراری و مکرر خودداری نموده یا مچ بند طبی بپوشد. در موارد شدید، عمل جراحی می تواند فشار بر اعصاب مدین را کاهش دهد.2

درمان خارش کف دست

عوامل مهمی در جلوگیری از خارش دست وجود دارد . یکی از آن ها این است که همواره دستانتان را مرطوب نگه دارید؛ مخصوصا بعد از زمانی که آن ها را می شویید.

درمان بر اساس علت های خارش کف دست برای افراد مختلف متفاوت می باشد. درمان های پیشنهادی شامل موارد زیر است :

استفاده از دستمال های خنک و مرطوب
یک دستمال خنک و مرطوب و تمیز را روی کف دست خود به مدت 5 تا 10 دقیقه قرار دهید تا خارش از بین برود.

بعلاوه می توانید از کیسه یخ بهره ببرید که معمولاً موثر است.

استروئیدها
استروئید ها توانایی کاهش خارش و قرمزی کف دست را دارند . می توانید این داروها را به راحتی از داروخانه تهیه کنید . از کرم های استروئیدی استفاده نکنید زیرا استفاده از آن ها در مدت زمان طولانی باعث نازک شدن پوست دست می گردد.
نور فرابنفش
افراد مبتلا به اگزما یا خارش های شدید به درمان های مربوط به نور فرابنفش واکنش نشان می دهند . کافیست دستان خود را زیر این نور خاص قرار دهید تا تابش اشعه های فرابنفش از بین برود و علائم خارش دست شما کاهش پیدا کند.
مرطوب کردن پوست
مرطوب کردن اغلب به کاهش خارش یاری می نماید . باید دستانتان را با مرطوب نماینده داخل یخچال نگهداری کنید تا اثرپذیری آن افزایش پیدا کند . اگر خارش دست شما به علت اگزما باشد، مرطوب کردن دست بعد از شستن آن بسیار مهم خواهد بود و خشکی آن را از بین می برد . بعد از مرطوب نماینده حتماً از ضد آفتاب و یا پاک نماینده های خانگی بهره ببرید.3

روش های پیشگیری از خارش کف دست

اگر شما جز آن دسته افرادی هستید که در معرض ابتلا به این مشکل قرار دارید، بهتر است روشهای زیر را مدنظر داشته باشید. این روشها به شما یاری می نمایند تا بهتر بتوانید فرایند بروز این بیماری را مدیریت کنید:

عدم استفاده از دستکش های پلاستیکی

عدم تماس مستقیم پوست دست با مواد شیمیایی

شستن دست ها با آب ولرم (از آب یخ استفاده نکنید)

استفاده مداوم از مرطوب نماینده ها به ویژه در فصول سرد برای جلوگیری از خشکی پوست

به این مورد توجه داشته باشید که اگر خارش در ناحیه کف دست شدید گردد، ممکن است زندگی شما را مختل کند. دیگر شما نمی توانید به سادگی به امور زندگی روزمره خود برسید و همین امر مسائل زیادی را در زندگی شما به وجود می آورد.

به همین علت با بروز اولین نشانه های این بیماری باید برای درمان اقدام کنید. ابتدا سعی کنید علت این مشکل را پیدا کنید. اگر به بیماری دیابت و بیماری های عصبی مبتلا هستید، باید کوشش کنید تا بیماری را درمان کنید. اگر اگزمای پوستی علت اصلی این مشکل است باید از روشهای مناسب برای درمان بهره ببرید.1

پینوشتها

1.www.darookhaneonline.com

2.www.drdr.ir

3.www.namnak.com

منبع: راسخون
انتشار: 10 دی 1400 بروزرسانی: 10 دی 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1709

به "از دلیل تا درمان خارش کف دست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دلیل تا درمان خارش کف دست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید