انگار هنوز این قصه نامکرر است، نکاتی درباره روانشناسی عشق

به گزارش تور اروپا ارزان، به گزارش خبرگزای کتاب ایران درباره عشق رمانتیک کتابی است به قلم بریت بروگارد که با ترجمه سیدپیمان رحیمی نژاد و فائزه پرداختی از طریق انتشارات روانشناسی و هنر روانه بازار نشر شده است. بی شک عشق یکی از اصلی ترین و باریشه ترین مفاهیم انسانی است که در مورد آن سخن بسیار رفته است؛ اما هنوز می توان به آن پرداخت. همان طور که در معرفی کتاب آمده است: در تمام داستان های عاشقانه جهان راز و رمزی نهفته است که اندیشمندان نسبت به آن حساس بوده اند. در این پدیده چیزی برای فهمیدن هست که انگار هنوز این قصه نامکرر است. در جهان روانشناسی هم عشق در قامت پدیده ای چندوجهی و پیچیده و رشددهنده خود را معرفی می کند.

انگار هنوز این قصه نامکرر است، نکاتی درباره روانشناسی عشق

بریت بروگارد نویسنده این اثر استاد تمام و مدیر آزمایشگاه بروگارد در زمینه تحقیقات جدی درباره هیجان پیچیده در دانشگاه میامی است. او دارای مدرک پزشکی عصب شناسی و دکترای فلسفه است و تا به حال بیش از 100 مقاله پراستناد در مورد علم اعصاب و مسائل مربوط به حوزه سلامت نوشته است. علاوه بر این حقایق فانی، درباره عشق رمانتیک و فکر فرابشری سه کتاب منتشر شده اوست. مولف کتاب خود اثر را این طور معرفی می کند: در همکاری های معاصر و تاریخی در فلسفه عشق، در برابر سه ادعا درباره عشق رمانتیک مقاومت قابل توجهی وجود داشته است. (1) عشق رمانتیک در برابر عقلانیت و تفکر استدلالی قابل ارزیابی است، (2) عشق رمانتیک عشق به یک علت است و (3) عشق رمانتیک و عاشقانه پاسخگو به یک علت است. باید گفت که در این اثر این سه ایده با هم گره خورده اند و در طول راستا معرفی عشق، برخی از راه های اصلی که عشق رمانتیک با انواع دیگر عشق، مانند عشق به نام دوستی و عشق به والدین و تفاوت آنها را معرفی می کند، وجود دارد.

بروگارد کتاب خود را در 9 فصل اصلی سامان داده است و در آن ها با توصیفی دقیق درباره عشق رمانتیک، به ما تصویری روشن از عشق می دهد که می تواند زمینه ای برای پاسخ به سوالات بی تعداد درباره عشق، این پدیده مجذوب کننده باشد. نویسنده در این کتاب توضیح می دهد که چگونه هیجانات به ویژه عشق رومانتیک می تواند معنای منطقی و غیرمنطقی داشته باشد. گاهی عشق، غیرمنطقی، احمقانه و حتی مضر است؛ و گاهی کاملا منطقی است. اگر کسی را دوست دارید که با تحقیر و بی احترامی با شما رفتار می کند یا از شما سوءاستفاده می کند، عشقتان غیرمنطقی است. اگر عاشق تصویر فانتزی شده اید که از معشوق در فکرتان ساخته اید، عشق شما غیرمنطقی است و از طرف دیگر عشقتان برای فردی که به شما احترام می گذارد و آرزومند شادی شماست، کاملا منطقی است.

یکی دیگر از مواردی که کتاب به آن نظر دارد، دست کشیدن از عشق غیرمنطقی است، نویسنده در توضیح این مفهوم در کتاب می نویسد: اگر عشق غیرمنطقی رفاه حال تان را تهدید می کند، وقت آن است که با مصائب دست کشیدن از عشق رو به رو شوید. البته این کار آن قدر هم که دوستان و خانواده تان فکر می کنند، کار آسانی نخواهد بود. مثل مواجهه با ترس غیرمنطقی، پس نمی توانید به همان راحتی که برق اتاق خواب تان را خاموش می کنید، عشق را هم خاموش کنید؛ اما می توان بر ترس غیرمنطقی غلبه کرد و همان طور که افراد برای ازبین بردن ترس های بیمارگونه و اضطراب های خود به سختی تلاش می کنند، عاشق نبودن هم کاملا امکان پذیر است.

در حقیقت کتاب عشق رمانتیک چنین نگاهی به عشق نامرئی و یا ناخودآگاه و بازخورد آن در روابط میان ما و دیگران هم دارد. به اعتقاد نویسنده اغلب ما نمی دانیم احساساتی داریم که از وجود آن ها بی خبریم و علت این عدم آگاهی ما از آن ها هم در ضمیر نیمه هوشیارمان است. با این حال این احساسات بر رفتارها و انتخاب های ما تاثیر قابل توجهی می گذارند و ما را نسبت به اشتباهات مان در جهان عشق رمانتیک آسیب پذیر می کنند. این احساسات پنهان هم اغلب خود را به شکل انتخاب های غیرعاقلانه، اعتمادبه نفس پایین، جدایی های دردناک یا دشواری برای یافتن جایگاه در جهان بیرون نشان می دهند. البته نویسنده در کتاب نشان می دهد که این تنها یک روی عشق است و عشق همان طور و همان قدر که می تواند دردناک و سرشار از اضطراب باشد، می تواند مملو از شعف هم بوده و به زندگی ما معنایی عمیق ببخشد. درحقیقت نیاز به عشق همانند نیاز به غذا و آب یک نیاز اساسی بشر و یکی از برترین لذت های اوست.

درباره عشق رمانتیک به قلم بریت بروگارد با ترجمه سیدپیمان رحیمی نژاد و فائزه پرداختی در 280 صفحه، تعدادگان 500 نسخه و قیمت 52هزار تومان از طریق انتشارات روان شناسی و هنر منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1614

به "انگار هنوز این قصه نامکرر است، نکاتی درباره روانشناسی عشق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگار هنوز این قصه نامکرر است، نکاتی درباره روانشناسی عشق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید