این غذاها افسردگی می آورند

به گزارش تور اروپا ارزان، نتایج یک مطالعه تازه نشان می دهد؛رژیم غذایی سرشار از غذاهای فوق فرآوری شده مانند کالباس، سوسیس و نوشیدنی های شیرین شده مصنوعی ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد.

این غذاها افسردگی می آورند

به گزارش بهداشت نیوز، نتایج مطالعات اجرا شده بر روی بیش از 31 هزار زن آمریکایی نشان دهنده ارتباط قوی بین عادات غذایی نامناسب و تمایلات افسردگی است. بر این اساس تعیین شد غذاهای فوق فرآوری شده معمولاً حاوی پنج ماده از جمله افزودنی ها و نگهدارنده هایی هستند که معمولاً در آشپزی خانگی از آنها استفاده نمی کنید. این غذاها بعلاوه ماندگاری طولانی تری دارند و چربی های اشباع شده، نمک و قند بالایی دارند. غذاهای فراوی شده از نان و غلات صبحانه تولید انبوه گرفته تا نوشیدنی های گازدار و بعضی نوشیدنی های الکلی را شامل می گردد.

این تحقیق به وسیله دکتر راج مهتا از دانشکده پزشکی هاروارد و بیمارستان عمومی ماساچوست رهبری شد. این تیم از داده های بالینی استفاده کرد که زنان میانسالی را که در ابتدا افسردگی نداشتند از سال 2003 تا 2017 ردیابی نموده بود. رژیم غذایی شرکت کنندگان هر چهار سال یک بار با استفاده از پرسش نامه های غذا، یک ابزار رایج برای ارزیابی عادات غذایی طولانی مدت افراد مورد مطالعه نهاده شد.

این تیم دریافت که زنانی که نسبت بالاتری از غذاهای تولید شده مصرف می کردند، شاخص توده بدنی بیشتری داشتند، بیشتر سیگار می کشیدند، بیماری هایی مانند دیابت و فشار خون بالا داشتند و کمتر به طور منظم ورزش می کردند.

این مطالعه به دو تعریف از افسردگی پرداخت: یک تعریف دقیق که احتیاج به افسردگی با تشخیص بالینی و استفاده منظم از داروهای ضد افسردگی دارد و یک تعریف گسترده تر که شامل تشخیص بالینی و یا استفاده از داروهای ضد افسردگی است. پس از تعدیل عواملی مانند سن، عادات ورزشی و عایدی، محققان دریافتند افرادی که بیشترین مصرف غذاهای فوق فرآوری شده را داشتند با خطر ابتلا به افسردگی روبرو هستند.

آنها بعلاوه دریافتند افرادی که مصرف غذاهای فوق فرآوری شده خود را حداقل سه وعده در روز کاهش دادند، در مقایسه با افرادی که مصرف این غذاها را در فواصل چهار ساله ثابت نگه داشتند، احتمال ابتلا به افسردگی کاهش یافت.

در حالی که مکانیسم دقیق ارتباط غذاهای تولید شده با افسردگی ناتعیین است، این مطالعه نشان می دهد که شیرین کننده های مصنوعی ممکن است بر ساختار شیمی مغز تأثیر داشته و احتمالاً منجر به افسردگی شوند.

توضیح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی JAMA Open منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 31 شهریور 1402 بروزرسانی: 31 شهریور 1402 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 2096

به "این غذاها افسردگی می آورند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این غذاها افسردگی می آورند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید