به صفر رساندن انتشارکربن تا 2050، فوری&zwnjترین ماموریت دنیا است

به گزارش تور اروپا ارزان، تهران (پانا) - دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: جنبشی امیدوارکننده برای به صفر رساندن انتشار کربن در حال شکل گیری است، تا ماه آینده، کشورهایی که انتشاردهنده بیش از 65 درصد گازهای مضر گلخانه ای بوده و نماینده بیش از 70 درصد اقتصاد دنیا هستند، متعهد به صفر خالص کربن تا اواسط قرن خواهند بود.

به صفر رساندن انتشارکربن تا 2050، فوری&zwnjترین ماموریت دنیا است

به گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، آنتونیو گوترش اضافه نمود: در حالیکه جهان پنجمین سالگرد تصویب توافقنامه مهم پاریس در خصوص تغییرات اقلیمی را گرامی می دارد، جنبشی امیدوار نماینده برای به صفر رساندن انتشار کربن در حال شکل گیری است. تا ماه آینده، کشورهایی که انتشاردهنده بیش از 65 درصد از گازهای مضر گلخانه ای بوده و نماینده بیش از 70 درصد اقتصاد جهان هستند، متعهد به صفر خالص کربن تا اواسط قرن خواهند بود.

وی ادامه داد: در عین حال، شاخص های اصلی اقلیمی در حال وخیم تر شدن هستند، در حالی که همه گیری کرونا به طور موقت میزان انتشار را کاهش داده است، دی اکسید کربن هنوز در بالاترین سطح قرار گرفته است و در حال افزایش است، دهه گذشته گرمترین دوره ثبت شده بود، یخ های دریای قطب شمال در ماه اکتبر (مهر/ آبان 99) کمترین میزان را تجربه کرد و آتش سوزی های آخرالزمانی، سیل، خشکسالی و طوفان به طور فزاینده ای به یک هنجار تبدیل شده اند و تنوع زیستی در حال سقوط است، بیابان ها در حال گسترش و اقیانوس ها به وسیله زباله های پلاستیکی در حال گرم شدن و خفگی هستند، علم به ما گوشزد می نماید اگر تا 2030 و به طور سالیانه فراوری سوخت فسیلی را تا 6 درصد کاهش ندهیم، شرایط بدتر خواهد شد. در عوض، جهان در صدد افزایش برای دو درصد سالیانه است.

بهبودی همه گیری کرونا فرصتی غیرمنتظره برای تثبیت محیط زیست

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید نموده است: بهبودی همه گیری کرونا، فرصتی غیرمنتظره و در عین حال حیاتی را برای حمله به تغییرات اقلیمی، تثبیت محیط زیست جهانی، مهندسی دوباره اقتصادها و تصورمجدد آینده، به ما می دهد.

وی اضافه نمود: اما آنچه باید انجام دهیم نخست، باید ائتلاف جهانی برای به صفر رساندن انتشارکربن تا 2050 ایجاد کنیم. اتحادیه اروپا متعهد به انجام چنین کاری شده است. انگلستان، ژاپن، جمهوری کره و بیش از 110 کشور نیز چنین کاری را انجام داده اند. دولت بعدی آمریکا نیز چنین تعهدی داده است. چین نیز متعهد شده قبل از 2060 به این ائتلاف بپیوندد.

گوترش خاطر نشان کرد: هر کشور، شهر و نهاد مالی باید برنامه هایی را برای صفر خالص اتخاذ کند و فورا برای رسیدن به این هدف اقدام کند، این به معنای کاهش 45 درصدی سطح انتشار جهانی تا 2030 در مقایسه با 2010 است. پیش از کنفرانس اقلیمی نوامبر آینده سازمان ملل متحد در گلاسگو، دولت ها بر اساس توافقنامه پاریس موظف شده اند که هر پنج سال یک بار با بلند پروازی بیشتر عمل نمایند و تعهدات تقویت شده خود را که به عنوان مشارکت های معین شده ملی (NDC)معرفی می شوند، ارائه دهند و این مشارکت ها باید نشان دهنده بلند پروازی واقعی برای خنثی سازی کربن باشند.

وی توضیح داد: فناوری در کنار ماست. هزینه بهره برداری از اغلب کارخانه های امروزی فراوری ذغال سنگ بیشتر از هزینه ساخت نیروگاه های جدید تجدید پذیر از ابتدا است. تحلیل مالی، ژرف اندیشی این راه را تایید می نماید. براساس اعلام سازمان بین المللی کار، با وجود از بین رفتن اجتناب ناپذیر بعضی مشاغل، 18 میلیون شغل جدید در نتیجه انتقال به انرژی های پاک تا 2030 ایجاد خواهد شد. اما باید هزینه های انسانی ناشی از کربن زدایی را بشناسیم و از کارگران، با حمایت اجتماعی، توانمند سازی مجدد و ارتقای مهارت حمایت کنیم تا انتقال عادلانه باشد.

اقتصاد جهانی را با توافقنامه پاریس و آرمان های توسعه پایدار همسو کنیم

گوترش تاکید نمود: باید اقتصاد جهانی را با توافقنامه پاریس و آرمان های توسعه پایدار همسو کنیم که طرحی جهانی برای آینده ای بهتر است. زمان آن فرا رسیده تا هزینه استفاده ازکربن را افزایش، یارانه و تامین مالی سوخت های فسیلی را سرانجام دهیم، همچنین ساخت نیروگاه های جدید ذغال سنگ را متوقف کنیم، بار مالیاتی را از درآمد به کربن و و از مالیات دهندگان به آلوده نمایندگان تغییر دهیم، افشای خطرات مالی مربوط به مسائل اقلیمی را اجباری نماییم و هدف خنثی سازی کربن را در کلیه تصمیمات مالی و مالی ادغام کنیم. بانک ها باید وام های خود را با هدف صفر خالص هماهنگ نمایند و صاحبان و مدیران سرمایه باید فعالیت های خود را کربن زدایی نمایند.

گوترش گفت: سال آینده به وسیله کنفرانس های مهم سازمان ملل متحد و سایر کوشش ها در زمینه تنوع زیستی، اقیانوس ها، حمل و نقل، انرژی، شهرها و نظام های غذایی فرصت های فراوانی برای رسیدگی به موارد اضطراری تخریب محیط زیست سیاره زمین در اختیار ما قرار خواهد گرفت. یکی از بهترین متحدان ما طبیعت است، راه چاره های طبیعت محورمی توانند یک سوم کاهش خالص انتشار گازهای گلخانه ای مورد نیاز برای دستیابی به اهداف توافقنامه پاریس را فراهم نمایند. دانش بومی می تواند به نشان دادن راه یاری کند. و در حالی که بشر راهبرد هایی را برای حفظ محیط زیست و ساختن اقتصاد سبز در نظر می گیرد، به زنان تصمیم گیرنده بیشتری در این فرآیند نیاز داریم.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: کووید و اقلیم، ما را به آستانه ای رسانده که نمی توانیم به حالت سابق نابرابری و شنمایندگی بازگردیم. در عوض، باید گامی به سوی راستای امن تر و پایدار تر برداریم. این آزمون پیچیده سیاست و آزمون فوری اخلاقی است. با تصمیماتی که امروز راستا دهه های آینده را معین می نماید، باید بهبودی از همه گیری و اقدامات اقلیمی را دو روی یک سکه قرار دهیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1165

به "به صفر رساندن انتشارکربن تا 2050، فوری&zwnjترین ماموریت دنیا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به صفر رساندن انتشارکربن تا 2050، فوری&zwnjترین ماموریت دنیا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید