در عدن چه می گذرد؟

به گزارش تور اروپا ارزان، خبر ها از شهر عدن در جنوب یمن از دور جدید درگیری و به جان هم افتادن گروه موسوم به شورای انتقالیِ جنوب مورد حمایت امارات و دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور که از سوی عربستان پشتیبانی می شود، حکایت دارد.

در عدن چه می گذرد؟

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های عرب زبان، گروهی از افراد طرفدار شورای انتقالی جنوب که مورد حمایت امارات هستند، دیروز (سه شنبه) به کاخ المعاشیق محل استقرار دولت منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن که مورد حمایت عربستان است، در عدن حمله ور شدند.

این افراد وارد کاخ المعاشیق شده و آن را کنترل آن را به دست گرفتند که همین امر باعث شد تا نخست وزیر و وزیران دولت دست نشانده منصور هادی از کاخ خارج شده و با قایق از راه دریا فرار کنند.

برخی استان های جنوبی یمن تحت کنترل دولت منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور واقع شده است که مورد حمایت عربستان است.

در این استان ها بویژه در عدن گروه موسوم به شورای انتقالی جنوب که خواهان جدایی این منطقه از یمن است، فعال بوده و مورد حمایت امارات واقع شده است.

درپی اشغال جنوب یمن توسط عربستان و امارات هریک تلاش کرده اند که بر گستره نفوذ خود از طریق مزدورانش در این منطقه بیفزایند که همین امر در طول سال های گذشته بار ها باعث درگیری های خونینی بین عناصر دولت مستعفی منصور هادی و شورای انتقالی جنوب شده است.

این شرایط در نهایت باعث شد که دولت مستعفی منصور هادی و شورای انتقالی جنوب در پنجم نوامبر سال 2019 میلادی توافقنامه ای را در ریاض برای تقسیم قدرت زیر نظر امارات و عربستان امضا کنند، اما با وجود امضای این توافقنامه نیز جنوب یمن هر ازچند گاهی شاهد درگیری بین دوطرف بوده است.

دولت جدید منصور هادی رییس جمهوری مستعفی یمن در هجدهم دسامبر سال 2020 میلادی به ریاست مشخص عبدالمللک نخست وزیر و 24 وزیر جدید در راستای اجرای توافقنامه ریاض تشکیل شد.

اما با وجود تشکیل دولت جدید و تقسیم قدرت، رقابت و درگیری بین امارات و عربستان از طریق این مزدوران همچنان ادامه دارد.

هدف از تشکیل این دولت، حل و فصل شرایط نظامی در عدن و دیگر مناطق شاهد درگیری بین نیرو های عبدربه منصور هادی و عناصر مسلح شورای انتقالی در جنوب بود، اما درخصوص بخش نظامی توافقنامه ریاض خصوصا درباره ادغام نیرو های نظامی و امنیتی دولت مستعفی منصور هادی و شورای انتقالی جنوب تحت فرماندهی وزارتخانه های کشور و دفاع این دولت دست نشانده جدید و رسیدگی به شرایط خدمات رسانی و فروپاشی اوضاع معیشتی، تا به امروز پیشرفت محسوسی صورت نگرفته است.

به نوشته روزنامه الاخبار، به نظر می رسد شورای انتقالی جنوب که مورد حمایت عربستان است، تهدید کرده که دولت جدید را - که خود 5 کرسی از 24 کرسی آن را در اختیار دارد- برهم خواهد زد، زیرا این شورا معترض و معتقد است که توسط عربستان به حاشیه رانده شده است. به نظر می رسد که ریاض - برخلاف امید شورای انتقالی جنوب برای سهیم شدن در قدرت - تلاش می کند که قدرت این شورا را از آن سلب کند.

این روزنامه، یورش دیروز به کاخ المعاشیق در عدن را به همین دلیل تفسیر کرده و آن را اولین پیام شورای انتقالی جنوب به عربستان دانسته است.

به نوشته الاخبار، تظاهرکنندگانی که گمان می رود از طرفداران شورای انتقالی جنوب بودند، دیروز به کاخ المعایشق یورش بردند و خواهان بهبود خدمات رسانی و پرداخت حقوق شدند. این اقدام اولین پیام چالش آمیز ضمنی شورای انتقالی جنوب برای عربستان به شمار می رود.

استان های یمنی تحت کنترل منصور هادی شاهد وخامت شدید خدمات اساسی و سقوط بی سابقه ارزش پول محلی است و دولت جدید نیز که 30 دسامبر وارد عدن شد، از مهار وخامت اوضاع اقتصادی ناتوان شده است.

مختار الرحبی مشاور وزارت اطلاع رسانی دولت دست نشانده منصور هادی گفته است که یورش به کاخ المعاشیق بعد از تحریک شوررای انتقالی جنوب اجرا شده است.

همزمان، محمد قیزان قائم مقام وزارت اطلاع رسانی دولت منصور هادی نیز شورای انتقالی جنوب را به هدایت تظاهرات برای یورش به کاخ المعایشق متهم کرده است. در مقابل، احمد بن بریک رئیس مجمع ملی در شورای انتقالی جنوب یمن نیز در اشاره ضمنی به دست داشتن این شورا در پس یورش به کاخ المعایشق گفته است که اراده مردم جنوب همواره پیروز است و عدن انتقام می گیرد.

وی همچنین تهدید کرد: امروز یا فردا شرایط را برهم خواهیم زد و جایی برای فرار نیست. بیانیه شماره یک از میدان التحریر در منطقه خور مکسر در عدن بزودی صادر خواهد شد.

بریک گفت: طرح (ج) شامل استان های لحج و ابین است و مردم جنوب حول محور رهبران خود در شورای انتقالی قرار دارند.

شهر عدن از چند هفته پیش شاهد اعتراض های مکرر به وخامت خدمات و اوضاع معیشتی است و معترضان از دولت دست نشانده جدید می خواهند که به سرعت به این شرایط رسیدگی کند.

منبع: فرارو
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1354

به "در عدن چه می گذرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در عدن چه می گذرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید