منابع بلوکه شده به سرمایه گذاری روی صنایع کارآمد اختصاص یابد

به گزارش تور اروپا ارزان، از آنجایی که پیش بینی می شود مذاکرات وین به نتیجه می رسد و پول های بلوکه شده ایران در دسترس قرار می گیرد، برنامه ریزی درست و منطقی برای جلوگیری از به هدر رفتن این منابع ضرورت دارد. طبق اطلاعات موجود این منابع بین 30 تا 40 میلیارد دلار خواهد بود که در صورت استفاده از آنها در مسیرهای درست، شاهد اثرگذاری بالا و بهبود شرایط اقتصاد کشور هستیم.

منابع بلوکه شده به سرمایه گذاری روی صنایع کارآمد اختصاص یابد

در این بین رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران معتقد است برای بهره گیری مناسب از این منابع باید سرمایه گذاری روی بخش های صنعتی و تولیدی کارآمد و باراندمان بالا را در اولویت قرار دهیم.

آرش نجفی در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران شرح داد: از آنجایی که این وجوه از محل صادرات نفت ایجاد شده و باید به عنوان یک سرمایه در نظر گرفته گردد. درست است که اقتصاد ایران با انواع مسائل روبرو است؛ اما برای استفاده بهینه از این منابع باید فرض کنیم که همچنان امکان دسترسی به این منابع را نداریم.

این فعال اقتصادی اجتناب از هزینه کرد این منابع برای رفع برخی هزینه های جاری کشور را ضروری خواند و ادامه داد: اگر این پول مستقیم وارد صندوق توسعه ملی گردد و آن را سرمایه ای بدانیم که قرار است در چارچوب تسهیلات در اختیار صنایع پیش رو، کارآمد و با راندمان بالا قرار بگیرد، بهترین استفاده را از آن برده ایم.

عضوهیات نمایندگان اتاق ایران یکی از مسائل امروز اقتصاد ایران را بالا رفتن نقدینگی و در عین حال ناچیز بودن میزان رشد تولید دانست و ادامه داد: اگر برای مثال بهینه سازی مصورف انرژی را به عنوان یک فرآیند تولیدی در نظر بگیریم، اجرای آن موجب افزایش درآمدها و GDP کشور می گردد.

او به دولت پیشنهاد داد: منابعی که در پی توافق های وین آزاد می گردد را به هیچ عنوان صرف امور جاری کشور نکند. این منابع باید زمینه ثروت آفرینی در اقتصاد ایران را فراهم کند. ایران در حال حاضر دچار استهلاک سرمایه و اضمحلال انرژی است و با انواع مسائل و کمبودها روبرو است. صنایع کشور با صورت مسئله های پیچیده در حوزه تامین برق و گاز خود روبرو هستند، که مجموعه این مسائل به تولید آسیب می زند.

بر اساس اظهارات نجفی اگر همین منابع که به کشور برمی گردد را در راستای کاهش شدن مصرف انرژی در صنایع سرمایه گذاری کنیم، موجب می گردد با کمبود برق و گاز کمتری روبرو شویم و تولید استمرار داشته باشد، همان طور که می دانیم یکی از درآمدهای جدی کشور از محل تولید فرآورده های پتروشیمی تامین می گردد، پس رونق بخشیدن به تولید از طریق منابع موجود می تواند اثرگذاری مثبت تر و پایدارتری بر فرایند اقتصاد کشور داشته باشد.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران تاکید کرد: دولت اگر بر اساس منافع ملی حرکت کند به سمت تسهیل فرآیند تولید و سرمایه گذاری های نو پیش می رود و در قدم اول استراتژی تولید را تعریف کرده و اعلام می کند که کشور باید در چه حوزه هایی خودکفا گردد، در چه حوزه هایی دست به واردات بزند و در نهایت در کدام بخش ها به صورت ترکیبی عمل کند.

اعطای تسهیلات کم بهره به تولید با راندمان و ارزش افزوده بالا، طبق استعدادهای موجود در کشور و توجه به صنایع اثربخش موضوعی است که به اعتقاد این فعال اقتصادی باید ملاک عمل دولت در روبرو با منابع آزاد شده، قرار بگیرد.

او گفت: این منابع باید به گونه ای هزینه گردد که مجدد به چرخه تولید و صنعت برگردد. البته این نکته را هم باید توجه داشت که برای تولید به واردات مواد اولیه، تجهیزات، ماشین آلات، تکنولوژی نیاز داریم و لازم است این فرایند به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده پیش رود.

نجفی در نهایت با تاکید بر اعطای منابع مذکور در قالب تسهیلات به صنعتی که متضمن برگشت آن باشد منجر به تکامل چرخه سرمایه گذاری می گردد. در این جهت بهبود شرایط راه های کشور نیز بسیار ضرورت دارد. باید تمام شاخص های عملیات عمرانی با نظر به اینکه در بهنیه سازی و بازگشت اقتصاد کارآمد موثر است، تعریف گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1401 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1831

به "منابع بلوکه شده به سرمایه گذاری روی صنایع کارآمد اختصاص یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منابع بلوکه شده به سرمایه گذاری روی صنایع کارآمد اختصاص یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید