چرا نوزاد بعد از شیر خوردن گریه می نماید؟

به گزارش تور اروپا ارزان، گریه نوزاد بعد از شیر خوردن دلایل زیادی می تواند داشته باشد که باید آنالیز گردد که اگر موضوع جدی است به پزشک مراجعه گردد؛ در این مقاله 15 مورد از دلایل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن بیان شده است.

چرا نوزاد بعد از شیر خوردن گریه می نماید؟
تغذیه با شیر مادر، مواد غذایی مورد احتیاج بدن کودک را تامین می نماید. شیر مادر بعلاوه باعث رشد، گرما، آسایش و عشق می شود. اما چه چیزی باعث می شود که کودک بعد از خوردن شیر مادر گریه کند؟ آیا بدین معنی است که مادر شیر کافی ندارد؟ آیا بدین معنی است که کودک، شیر مادر را دوست ندارد؟

ممکن است اطرافیان به شما بگویند که شما شیر کافی ندارید و باید با شیشه شیر، نوزاد خود را سیر کنید. گاهی گفته می شود پس از تغذیه با شیر مادر، شیشه شیر را هم به نوزاد بدهید اگر نوزاد تمایل به خوردن شیر داشت این نشان می دهد که شما شیر کافی نداشته اید. آیا این درست است؟ برای نوزادی که نشانه های شیر خوردن کافی از مادر را دارد ولی باز هم گریه می نماید، این درست نیست.

نوشیدن شیر از شیشه شیر با نوشیدن از سینه مادر فرق دارد. هنگامی که یک کودک از شیر مادر تغذیه می نماید، ممکن است از سینه مادر در تمام مدت شیر خوردن، اندکی شیر بخورد، اما هنگامی که کودک از بطری می نوشد در هر بار مکیدن شیر دریافت می نماید. در واقع یک کودک به دلایل زیادی دوست دارد عمل مکیدن را انجام دهد نه فقط برای این که گرسنه است. برای مثال مکیدن باعث می شود زمانی که کودک خیلی خسته است و یا درد دارد، آرامش پیدا کند و اگر او از یک بطری شیر تغذیه کند او هیچ فرصتی جز برای دریافت شیر ندارد. بنابراین اینگونه یک کودک ممکن است از یک شیشه شیر، شیر بیشتری بخورد حتی اگر احتیاجی به شیر نداشته باشد.

این ها نشانه های قابل اطمینانی است که نشان می دهد بچه ها در دفعات مختلف شیر خوردن، حجم شیرخوردنشان فرق دارد. اگر گودک شما نشانه های دریافت شیر کافی را نشان داد، حتی اگر بعد از شیر خوردن فریاد بزند، مطمئن باشید که شیر کافی دریافت نموده است و گرسنه نیست ولی اگر نشانه های دریافت شیر کافی را ندارد روش هایی وجود دارد که می توانید مقدار شیر دریافتی نوزاد را افزایش دهید یا می توانید با یک مشاور تغذیه متخصص اطفال مشورت کنید.

در این مقاله 15 علت گریه نوزاد بعد از شیر خوردن، آورده شده است:

1-کودک خسته استخستگی می تواند یکی از دلایل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن باشد. کودکی که خسته است معمولاً بعد از شیر خوردن گریه می نماید. بعضی از نوزادان بعد از تغذیه با شیر مادر، به خواب می فرایند. بعضی از نوزادان که سالم هم هستند در روز یک دوره ناآرامی دارند، به طوری که مدت زمان زیادی گریه می نمایند و بعد از آن کمی می خوابند. در این حالت ممکن است زمان شیر خوردن نوزاد کوتاه ولی نزدیک به هم باشد.

معمولاً بعد از نق نق زدن نوزاد، کودک می تواند مکیدن سینه مادر را آغاز کند و بعد از مدتی کوتاه به خواب برود. فقط در حالت گریه کردن و یا به خواب رفتن، کودک مکیدن را انجام نمی دهد. این چرخه می تواند برای ساعت ها ادامه داشته باشد و به همین ترتیب کودک همچنان خسته به نظر می رسد. خبر خوب این است که این دوره های نا آرامی در بچه ها کوتاه است و معمولاً تا 3 ماهگی تمام می شود.

2- کودک یک هفته شگفت انگیز داشته استبچه های که معمولاً هفته شگفت انگیزی داشته اند، معمولاً پس از شیر خوردن گریه می نمایند. یک هفته شگفت انگیز به این معنی است که کودک یک جهش در رشد ذهنی و فیزیکی خود دارد. به عبارت دیگر کودک ارتباطات بیشتری در مغز خود برقرار می نماید که بیشتر یاد بگیرد. یک هفته شگفت انگیز زمانی رخ می دهد که کودک در حال کار کردن روی یک مهارت نو است مانند چرخیدن، خزیدن یا یادگیری یک چیز نو. بعلت افزایش فعالیت مغزی کودک، او ممکن است نتواند چیزها را به خوبی و به طور معمول پردازش کند و این باعث می شود که او بیشتر از حد معمول گریه کند.

3- کودک استرس دارداسترس می تواند باعث گریه نوزاد بعد از شیر خوردن شود. کودک به احساسات ما حساس است. کودک معمولاً زمانی راضی است که کسانی که از او مراقبت می نمایند آرام باشند و زمانی ناراحت است که مراقبت نمایندگانش هم غمگین باشند. بنابراین یک کودک مخصوصاً بعد از شیر خوردن اگر اطرافیانش به هر علتی ناراحت هستند، او این را درک می نماید و بیشتر گریه می نماید.

4- کودک در حال دندان درآوردن استیکی از دلایل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن، دندان درآوردن کودک است. بعضی از مادران متوجه می شوند که کودکشان زمانی گریه می نماید (از جمله بعد از شیر خوردن) که در حال دندان درآوردن است. این ممکن است به این علت باشد که لثه های نوزاد در هنگام مکیدن شیر، درد زیادی دارند.

5- کودک پریشان استپریشان حالی می تواند باعث گریه نوزاد بعد از شیر خوردن شود. بچه ها با سن بیشتر (بیشتر از 3 ماهه و بالاتر) می توانند تحت تاثیر محیط گیج و پریشان شوند. شما ممکن است زمانی که کودک شاد است به او غذا بدهید ولی بسیاری از بچه ها بزرگتر و کنجکاو می خواهند ببینند چه صدایی در طرف دیگر اتاق است و بنابراین شیر خوردن از مادر را رها می نمایند. اگر شما به او اجازه ندهید که ببیند چه اتفاقی در اطرافش افتاده است و او را برای شیر خوردن نگه دارید، ممکن است ناراحت شود و گریه کند.

6- کودک گاز معده دارددر بسیاری از موارد گریه نوزاد بعد از شیر خوردن به علت آروغ نزدن و یا دفع نکردن گاز است. سعی کنید کودک بعد از هر غذا خوردن آروغ بزند. شما می توانید این کار را با قرار دادن نوزاد بر شانه هایتان این کار را انجام دهید. اگر بعد از چند دقیقه کودک آروغ نزد، به سراغ کار دیگری بروید (مثلاً تغییر پوشک).

همه نوزادان مخصوصاً نوزادان شیرخوار احتیاج دارند بعد از هر بار شیر خوردن آروغ بزنند. هنگامی که کودک شما آزادانه حرکت می نماید و می تواند به راحتی بنشیند (حدود 4-6 ماهه) زمانی که احتیاج دارد، خودش می تواند آروغ بزند.

7- جریان شیر برای کودک مناسب نیستبعضی از بچه ها در زمان تغذیه از شیر مادر، گریه می نمایند زیرا جریان شیر از سینه مادر به سمت دهان نوزاد آهسته و یا بیش از حد سریع است. اگر نوزاد بعد از اینکه سینه مادر را دریافت کرد (زمانی که شیر از سینه مادر آغاز به حرکت می نماید) دیگر شیری نمی مکد ممکن است بعلت سرفه یا ضعف باشد. بعضی از بچه ها در صورتی که جریان شیر از سینه مادر تا دهان کودک آهسته باشد، بی صبر می شوند و گریه می نمایند. فشردن سینه مادر می تواند به سرعت جریان شیر برای کودک یاری کند. فشردن یک سینه جریان شیر را در سینه دیگر تغییر نمی دهد ولی هنگامی که کودک دوباره نق زد می توانید سینه را تغییر دهید.

8- کودک دوست ندارد در آن لحظه از شیر مادر تغذیه کنداگر کودک زمانی که در حال شیر خوردن است گریه می نماید و کمی می مکد و دوباره گریه می نماید، ممکن است به این علت باشد که کودک دوست ندارد در آن لحظه شیر بخورد و یا در آن لحظه شیر نمی خواهد. نوزادان با سن بیشتر (حدود 3 ماهه) در زمان تغذیه از شیر مادر معمولاً خیلی زود سیر می شوند. بعضی دیگر از بچه ها ممکن است ظرف مدت چند دقیقه شیر خوردن را تمام نمایند. کودک گاهی اوقات می خواهد عمل مکیدن را برای آرام شدنش انجام دهد ولی جریان شیر اجازه نمی دهد و ممکن است رفلاکس هم رخ دهد. اگر مادر متوجه این احتیاج کودک شد می تواند به شیوه ای دیگر مانند تکان دادن کودک، لمس آن و ... کودک را آرام کند.

9- کودک یکی از سینه های مادر را ترجیح می دهدزمانی که یک کودک در حال شیر خوردن از سینه مادر است و بعد از آن گریه می نماید یعنی می خواهد از سینه دیگر تغذیه کند. بنابراین یکی دیگر از دلایل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن این است که کودک یکی از سینه های مادر را در اولویت قرار می دهد.

10- کودک برفک دهان داردبرفک دهان یکی دیگر از دلایل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن است. اگر کودک برفک دهان داشته باشد ممکن است سینه مادر را رها کند و گریه کند زیرا در زمان شیر خوردن دهانش آسیب دیده و درد دارد. یک کودکی که برفک دارد وجود دانه های سفید پنیری در دهانش معین است. اگر شک دارید که ممکن است کودکتان مبتلا به برفک باشد، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا درمان مناسبی برای کودک تجویز کند.

11- بینی کودک گرفته استاگر بینی نوزاد گرفته باشد برای او سخت تر می شود که تنفس و مکیدن را در زمان شیر خوردن هماهنگ با هم انجام دهد، بنابراین ممکن است شاهد گریه نوزاد بعد از شیر خوردن باشید. برای گرفتگی بینی نوزاد، این روش ها می تواند یاری کند:

موقعیت نوزاد را برای شیر خوردن در شرایط مناسب قرار دهید (راست تر)

­اطمینان کنید زمانی که نوزاد در هر حال شیر خوردن از سینه مادر است، چانه اش با سینه مادر در تماس است و بینی او آزاد است (قفسه سینه نوزاد را نزدیک خود نگه دارید و پشت شانه هایش را محکم بگیرید تا این شرایط برای او فراهم شود).

برای درمان بینی گرفته نوزاد، به پزشک مراجعه کنید.

12- کودک گره زبانی داردگره زبانی می تواند باعث گریه نوزاد بعد از شیر خوردن شود. کودکی که دارای گره زبانی (عارضه ای مادرزادی که محدوده حرکتی زبان را تغییر می دهد) نمی تواند به طور دائم و پیوسته به سینه مادر بچسبد. این بدین معنی است که قبل از اینکه کودک سیر و راضی شود، باید سینه مادر را رها کند و این باعث می شود، گریه کند.

13- کودک دارای حساسیت غذایی استآلرژی و حساسیت غذایی هم می تواند از دلایل گریه نوزاد بعد از شیر خوردن باشد. زمانی که کودک فقط از شیر مادر تغذیه می نماید، حساسیت غذایی وجود ندارد و این برای بچه های که از شیر مادر تغذیه می نمایند، غیر معمول است. به طور کلی حساسیت غذایی بچه های که به غیر از شیر مادر هم تغذیه می نمایند، می تواند یکی از دلایل گریه نوزادان بعد از شیر خوردن باشد. کودک مبتلا به حساسیت غذایی معمولاً شکم درد و باد معده بیشتری را تجربه می نماید و این باعث می شود بعد از شیر خوردن گریه کند. اگر فکر می کنید کودکتان حساسیت غذایی دارد، می توانید با یک مشاور تغذیه و متخصص در زمینه آلرژی غذایی و شیردهی مشورت کنید.

14- کودک رفلاکس داردرفلاکس عارضه ای شایع است که باعث گریه نوزاد بعد از شیر خوردن می شود و در بیشتر نوزادان سالم اتفاق می افتد. به این معنی که محتویات معده نوزاد به وسیله مری به سمت دهان او حرکت می نمایند و گاهی به دهان نوزاد هم می آیند. رفلاکس معده نوزادان نسبت به بزرگسالان بیشتر است و این به علت رژیم غذایی آن هاست که مایع است و بعلاوه مری نوزادان کوتاه تر است و زمان بیشتری خواب هستند. درصد کمی از نوزادان با رفلاکس، درد زیادی تحمل می نمایند که باعث گریه آن ها می شود.

15- کودک ممکن است بیش از حد شیر دریافت نموده باشداگر کودک از شیر مادر تغذیه کند، ممکن است حجم شیر بالایی دریافت کند که برای خودش هم آزار دهنده باشد و باعث می شود بعد از شیر خوردن گریه کند.

صرفنظر از اینکه گریه نوزاد بعد از شیر خوردن به چه علت است زمانی که شما به نوزاد یاری می کنید و او مجدداً آرام می شود کودک دوباره به سمت سینه مادر برمی شود خواه 20 دقیقه بعد یا 1 ساعت یا چند دقیقه بعد از آن باشد. این چیز غیرمعمولی است که کودک بعد از گریه پس از شیر خوردن، دوباره به سمت سینه مادر بازنشود.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1641

به "چرا نوزاد بعد از شیر خوردن گریه می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نوزاد بعد از شیر خوردن گریه می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید